Учени: Всеки 15-и лондончанин може би вече е инфектиран с коронавирус
Всеки 15-и жител на Лондон може вече да е заразен с коронавирус, твърдят научни съветници на правителството, но само 92091 случая са потвърдени в столицата - огромна разлика, която извежда на преден план липсата на масово тестуване в най-големия клъстър на инфекцията в страната, пише в. "Файненшъл таймс".
Изследователският екип от Импириъл Колидж Лондон, чиято работа допринесе за решението да бъде наложена карантина в Обединеното кралство миналия месец, представи доклад на 30 март, според който между 1,2 и 5,4 процента (или средно 2,7 процента от населението на страната) към 28 март може да е било вече заразено.
Това означава, че всеки 15-и или около 600 000 хиляди души в столицата са прихванали вируса, имайки предвид също населението на Голям Лондон от 8,9 милиона души и факта, че на столицата се падат приблизително една трета от всички потвърдени случаи. На града се пада и подобна пропорция от смъртните случаи в Обединеното кралство досега, отбелязва БТА.
Политиката на правителството да тества само тежкоболните пациенти и тези в локализирани обекти, например старчески домове, бе подложена на все по-засилваща се критика. Тя също така е в рязък контраст с препоръката на шефа на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус: "Тестове, тестове и пак тестове!".
Правителството бе подложено на остра критика и защото не е тествало повече здравни работници, след като по-рано тази седмица призна, че едва 2000 от 500 000 служители на Националната здравна служба са били тествани. Министри дадоха многократни обещания да увеличат броя на тестовете, но напредъкът засега е бавен. Мнозина учени твърдят, че таргетно масово тестуване е ключово за изкореняване на заразата, понеже много хора, които са инфектирани, не показват никакви или показват много леки симптоми и продължават да я предават на другите.