Италия се стреми да излезе от карантината при пълна сигурност

02.04.2020 14:47 Ела Иде, агенция Франс прес
Италия се стреми да излезе от карантината при пълна сигурност СНИМКА: Ройтерс

Пандемията от новия коронавирус се забавя в Италия, чието правителството е подложено на натиск да отмени мерките за карантина и да рестартира замрялата икономика.

Над 13 000 души са починали в страната от коронавируса, според официални данни, и въпреки забавянето на разпространението на заразата, правителството удължи, "поне до средата на април", карантината, която парализира икономиката.

Бедността се увеличава и е надвиснала заплахата от масова безработица. Експерти предупредиха, че третата икономика в еврозоната ще преживее най-тежката си рецесия от десетилетия със спад от 6% на брутния вътрешен продукт (БВП) тази година, ако карантината остане в сила до май.

"Ужасяващо е да трябва да избираме между спирането на икономиката и излагането на опасност на живота на много хора", отбелязва американският експерт Пол Ромър, цитиран вчера от италианския всекидневник "Фато куотидиано".

Правителството има нужда от "план, заслужаващ доверието, за да сложи край на карантината много бързо, като едновременно с това гарантира сигурността на работещите, дори вирусът още да е тук", допълва Ромър, който е един от носителите на Нобеловата награда за икономика за 2018 година.

Работодателите изчисляват, че всяка допълнителна седмица на блокада след края на май ще понижава БВП с по 0,75%.

Премиерът Джузепе Конте каза в сряда на лидерите на опозицията: "Необходимо е да планираме завръщане към нормалното положение и това трябва да стане постепенно, за да може всички да се върнат на работа в условия на сигурност". За момента обаче не е представен никакъв план.

Голям мащаб

Според министъра на финансите Роберто Гуалтиери прогнозите за рецесия са реалистични. Той обаче предупреждава за опасността от какъвто и да било преждевременен рестарт: "Колкото по-строги и ефективни сме в борбата срещу епидемията, толкова по-рано ще можем да рестартираме".

Министерството на финансите предвижда мерки в подкрепа на икономиката на обща стойност 500 милиарда евро, каза Гуалтиери в интервю.

По официални данни над 110 00 души в Италия са били заразени в коронавируса. Експерти обаче предполагат, че реалният брой вероятно е между 700 000 и 6 милиона, до 10% от населението.

Това би могло да означава, че много хора са прекарали вируса без симптоми и могат да се върнат на работа.

Бившият премиер левоцентрист Матео Ренци се обявява за масово тестване на населението и край на карантината. "Ще трябва да живеем с Ковид-19 в продължение на месеци, може би години. Всички, които ви казват друго, лъжат. Не можем да останем затворени вкъщи, трябва да намерим начин да излезем в условия на сигурност и да работим, спазвайки правилата", казва Ренци.

Пол Ромър пледира за "интелигентна политика на изолация, което означава хората да бъдат тествани няколко пъти, на всеки две седмици". Тези, които дадат отрицателна проба, да могат да работят, а останалите да останат изолирани.

"Необходимо е да се правят тестове в голям мащаб най-малко две години", обяснява той. "По време на войните в миналото държавите са мобилизирали производствени мощности, за да произвеждат ново оборудване. Те трябва да направят това отново. Всички европейски страни са достатъчно богати и развити, за да го направят", твърди Ромър.

Просто уравнение

Италия разполага с кръвни тестове, които могат да установят бързо кой е заразен с вируса и кой има антитела. Те обаче все още са на експериментален етап, според Гидо Маринони, ръководител на медицински синдикат в северната провинция Бергамо - една от най-засегнатите в страната.

Такива тестове биха могли да предоставят важни данни за "временния имунитет на населението от вируса", твърди той.

Според италианския вирусолог Роберто Буриони тестовете отчитат антителата около 14 дни след заразяването, но "ние още не познаваме обхвата на защитата, осигурявана от тези антитела".

Щом епидемията се забави, само още няколко заразени човека "са достатъчни, за да предизвикат нова вълна, и ние ще се върнем в началото", предупреждава Гидо Маринони. "Буди безпокойство, че в момент, когато ситуацията започва да се подобрява, повтаряме грешките, допуснати в началото на епидемията".

Досега разпространението на вируса в Италия е концентрирано в богатата северна част на страната, докато югът, който е по-беден, е сравнително пожален. Ако коронавирусът се бе разпространил масово на юг, където здравната система е по-неефективна, ситуацията можеше да е още по-катастрофална.

Холгер Шмидинг, главен икономист в института Berenberg, обяснява пред Франс прес, че една продължителна карантина би нанесла по-малко щети от нов пик на разпространението. "Уравнението е доста просто. Италия трябва да намали разпространението на вируса до темпове, поносими за здравната система. А за момента случаят не е такъв". 

/БТА/

Други от От страната и света

Две жертви на пътя за изминалото денонощие, от началото на годината са 416

Двама са загинали, а 22 са ранени при 20 тежки пътни инциденти в страната през изминалото денонощие, съобщиха  от МВР.  От началото на месеца тежките катастрофи са 352, загиналите – 39

Улицата vs. училищния стол: Какво ядат децата

Месо без тлъстини, риба на пара, пресни плодове и зеленчуци - храната се приготвя по строги норми, а купони се продават и онлайн. Въпросът е, че след началния курс хлапетата не искат организиран

Сняг вали във високите части на Родопите

Първи сняг за сезона заваля по високите части на Смолянска област. Пътищата са леко заснежени, но обработени, съобщиха от Областното пътно управление в Смолян

Българка се опита да вкара добавки за полова мощ от Дубай

Българка се опита да вкара добавки за полова мощ от Дубай у нас, съобщиха от агенция "Митници".  Митническите служители на МП Летище София са иззели 385 опаковки с хранителни добавки

Румен Радев: Катастрофалните природни бедствия напомнят по злощастен начин, че светът трябва да се адаптира към променящия се климат

Катастрофалните природни бедствия, на които ставаме свидетели, напомнят по злощастен начин, че светът трябва да се адаптира към променящия се климат. Това посочва президентът Румен Радев в интервю за

>