Доклад: България запазва "умерения риск" от забавени плащания и лоши вземания
Въпреки усложнената икономическа обстановка рейтингът на България засега се запазва на ниво B2 - "умерен риск" от забавени плащания и лоши вземания. Това пише в доклад на Euler Hermеs, компания за застраховане на търговски кредити. Девет от 18 изследвани сектора у нас обаче вече попадат в зоната на чувствителен риск, съобщават от компанията.
Мониторингът обхваща 242 държави като оценката се прави на база 40 краткосрочни и дългосрочни показатели. Рейтингът дава информация за степента на риска от забавени плащания и лоши вземания при осъществяване на сделки с компании, опериращи в съответната държава, предаде БТА.
Скалата на Euler Hermes включва два индикатора - за средносрочен риск от AA (най-нисък),A,BB,B,C,D (най-висок) и за краткосрочния риск по скала 1 (най-нисък) до 4 (най-висок). В същото време се прави оценка на 18 сектора във всяка държава, като те се индексират от "зелено" за нисък, през "жълто" за умерен, "оранжево" за чувствителен до "червено" за висок риск.
В България половината от изследваните сектори вече "светят" в оранжево, след като към тази зона от жълтата премина и производството на автомобилни части. Това е и единственият сектор с понижен рейтинг в новия доклад на Euler Hermes. В зелената част на скалата у нас, като най-ниско рисков, засега успява да се задържи само софтуер и ИТ услуги.
18 са държавите с понижен рейтинг, като сред тях попадат и такива от региона на Централна и Източна Европа - Румъния, Словакия, Чешката република, Полша и Литва.
"Видимите и потенциални последици от пандемията на Covid-19 са отразени в нашия анализ на риска в отделните държави. Продължаваме да следим положението във Франция, Германия, Испания и САЩ, като към момента те разполагат с необходимите инструменти да защитят бизнеса там, но ситуацията може да рязко да се усложни, ако изолацията продължи и икономиките останат замразени за по-дълъг период.", предупреждава Людовик Сюбран, главен Икономист на Euler Hermes и Allianz.
Общо 126 сектора във всички изследвани държави също са с ревизиран към по-рисков рейтинг. В 60процента от случаите става въпрос за съществена промяна - от умерен към висок риск. Най-сериозно засегнат е Автомобилостроенето с понижение в 26 държави. На второ място в негативната класация се нарежда транспортът (понижение в 21 държави), следван от електроника (понижение в 14 държави) и търговия на дребно (понижение в 12 държави). Най-сериозно повишаване на риска по сектори има в Западна Европа с 52 ревизии надолу, а в Източна Европа те са 24.