Доц. Божидар Финков: Мишена на много от сърдечните болести са белите дробове, затова тези пациенти са рискови за коронавирус

31.03.2020 20:47 Йоана Русева
Доц. Божидар Финков е началник на Клиниката по кардиология в УМБАЛ “Света Анна” в София.

Всяка интоксикация може да увеличи кръвното налягане, но е достатъчно хипертониците да продължат с терапията си

С началника на Клиниката по кардиология в УМБАЛ “Света Анна” в София разговаря ЙОАНА РУСЕВА

- Доц. Финков, хората със сърдечни проблеми и хипертония бяха определени за рискови още с първите изнесени данни за влиянието на новия коронавирус. Каква е причината, как повлиява той на тези болни?

- Сърдечносъдовите заболявания са в доста широк спектър и не всички са еднакво предразположени към усложнения при остри инфекции, включително коронавирус, но по-голямата част са. Специално пациентите с белодорбна хипертония са много сериозно атакуема група поради първични проблеми в системата на белодробната артерия. Другите пациенти са тези с хроничен белодробен застой. Тях бих ги сложил дори на първо място. В тази група влизат и пациенти с белодробна хипертония при сърдечни пороци, при сърдечна недостатъчност,

при увредено вследствие

на хипертония сърце

и пациентите с

коронарни проблеми,

т.е. исхемичната болест на сърцето.

Причината хората със сърдечни проблеми да попадат в рисковата за коронавирус група е, че при редица заболявания на сърцето мишената на уврежданията е белият дроб и белодробната циркулация поради влошаване на налягането в системата на артерия пулмоналис. Това води до промени в белодорбните съдове и съответно компрометира функцията на белите дробове, а както е добре известно, коронавирусът атакува именно тях. По тази причина хората със сърдечносъдови проблеми се оказват по-уязвими от тези, които нямат такива заболявания.

- Може ли коронавирусът да атакува директно сърцето или стеснени от плака артерии?

- По отношение на увредата на сърцето, все още има малко наблюдавани такива случаи, но се наблюдава

увреда на сърдечния

мускул в резултат

на интоксикацията и

вирусната инфекция

Това са т. нар. миокардити.

Коронавирусът прави бързи пневмонии и ако с него се зарази хронично болен от сърце или бял дроб човек, вероятността тя да протече по-тежко и фатално е голяма.

- Как влияе коронавирусът върху хипертонията?

- Всяка интоксикация е свързана с повишаване на обмяната на веществата, респективно учестяване на сърдечната дейност и по-енергична работа на сърцето, при което кръвното налягане е възможно да се вдигне. Достатъчно е хипертониците да продължат да спазват наложената им преди появата на коронавируса терапия, за която е установено, че подобрява контрола върху налягането.

- Необходима ли е по-строга карантина за сърдечно болните пациенти?

- Всички наложени до момента мерки важат и за тях в пълна сила. Те дори трябва да се пазят малко повече от другите.

- Честото учестяване на пулса може ли да бъде някакъв симптом за зараза?

- Трайното учестяване на сърдечния пулс е белег за заболяване, но не само сърдечно. Може да е свързано с ендокринна болест например. Високият пулс е сериозен патологичен феномен, който трябва да се открие от какво е.

Т. нар. доброкачествени тахикардии, които са краткотрайни, може да са свързани с някои емотивни състояния, с някои ритъмни нарушения. При по-трайно задържане, т.е. над 12-24 часа, на висок пулс от 100 удара в минута и нагоре трябва да се потърси лекар за установяване на причината.

- Как да проследяват състоянието си сърдечноболните пациенти сега, има ли прегледи и изследвания, които могат да се забавят, и такива, които трябва да се направят. Хората с високо кръвно трябва ли да го мерят по-често?

- Извънредното положение ограничава достъпа до лекар, но хронично болните са доста добре запознати със същината на заболяването си и показателите, които трябва да следят сами. Който има кръвно, трябва да си го мери толкова, колкото му е казал лекарят.

Трябва да се взимат

лекарствата редовно,

дори и при евентуална

зараза с коронавирус

В случай че забележат промяна в състоянието си, въпреки че стриктно спазват терапията си, тогава пациентите трябва да се обадят на лекуващия ги лекар. В случай на неживотозастрашаващо състояние се препоръчва консултацията по телефон, а не ходене до личния лекар или в спешен център.

- Едни от препоръчваните за прием имуностимуланти са цинк, витамини С и D, селен и други. Има ли някакви противопоказания съчетаването им с други лекарства, каквито приемат сърдечно болните?

- Не, няма. Могат да се приемат. Трябва да се знае обаче, че приемът на тези микроелементи е свързан с тяхната резорбция от организма. Не е ясно какво от приетото количество реално достига до клетката и участва в метаболизма и това е трудно да се докаже. Образно казано,

човек може да изпие

един килограм цинк

и той да не достигне

до организма

- Липсата на движение оказва влияние на всеки един човек. Какви са вашите съвети като лекар особено към пациентите със сърдечно -ъдови заболявания?

- Макар и в домашни условия, човек трябва да си осигури физическа активност. Това важи не само за сега. При този заседнал начин на живот движението е много важно. В момента има много канали, по които спортисти и не-спортисти показват различни упражнения. Те трябва да са съобразени и със състоянието на човека, разбира се.

Има един показателен пример как повлиява обездвижването – преди време доброволци в Америка, здрави хора, са включени в експеримент, при който са поставени на легло за една седмица. В този период са се хранили, без да стават от леглото и да се раздвижват. След това е отнело 3 седмици сърдечносъдовата, дихателната и метаболитната система да възстановят изходните си нива на функциониране.

- Какви са съветите ви относно презапасяването с лекарства?

- Смятам, че

всеки хронично

болен трябва да

има лекарства

за 1 месец

Обикновено в такива количества са и тези, които се отпускат с рецептурна книжка.

- С какви въпроси ви звънят пациентите ви?

- Обикновено пациентите звънят за телефонна консултация главно по отношение на терапията им – дали да променят някои медикаменти.

Аз пък ги питам какви наблюдения имат върху състоянието си, какви измервания правят и какви са резултатите.

Доц. Божидар Финков е началник на Клиниката по кардиология в УМБАЛ “Света Анна” в София. Член е на експертния съвет по кардиология към министъра на здравеопазването. От 2001 до 2003 г. е министър на здравеопазването. Редовно номиниран е и от пациентите си – читатели на в. “24 часа” в ежегодното издание на инициативата “Лекарите, на които вярваме”. Специализирал е инвазивна кардиология в университетските клиники в Прага, Франкфурт, Цюрих, Женева, Мюнхен, Хамбург, Берлин, Лайден, Кливлънд и Индианаполис. Въвежда за първи път в България нови методи в кардиологията като коронарна балонна ангиопластика и стентиране, перкутанната балонна валвулопластика на митрална и аортна клапа.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>