ЕВН поиска леко намаляване на цената на тока, "Енерго-Про" - увеличение с 0,26%
Днес, 31.03.2020 г., спазвайки процедурата на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), дружествата от групата на EVN България внесоха заявления за цени на електро- и топлоенергията за своите клиенти през следващия ценови период от юли 2020 г. до юни 2021 г.
• По отношение на цените за енергията (без включени мрежови цени) заявлението на компанията краен снабдител „EVN България Електроснабдяване“ предвижда дневната и нощна тарифи за битовите клиенти на регулиран пазар в Югоизточна България от 1 юли 2020 г. да са както следва:
- дневна тарифа - 0,13334 лв./кВтч. (без ДДС)
- нощна тарифа - 0,05331 лв./кВтч. (без ДДС)
• По отношение на мрежовите услуги, заявлението на компанията мрежови оператор „Електроразпределение Юг“ (ЕР Юг), предвижда намаление на мрежовите цени, заплащани от битовите и бизнес клиенти, присъединени на средно и ниско напрежение в Югоизточна България.
Така, когато заявленията на двете компании бъдат съотнесени към месечното потребление на едно средно домакинство в Югоизточна България (200 кВтч. дневна енергия и 70 кВтч. нощна енергия), те биха довели до минимално намаление на стойността на тази фактура от сегашните 53,32 лева (с ДДС) на 53,28 лева (с ДДС).
Заедно с намалението на мрежовите си цени ЕР Юг предлага и нов начин на калкулиране на Цена достъп до разпределителната мрежа за битовите си клиенти. Предложението предвижда Цената за достъп за битовите клиенти в Югоизточна България от 1 юли 2020 г. да e постоянна компонента и да се изчислява на база предоставена мощност вместо на база потребление.
Този подход няма да увеличи приходите на компанията от цена достъп, тъй като те остават такива, каквито се определят от КЕВР за всеки ценови период. С новия подход тези приходи ще бъдат разпределени по начин, който да отговаря на предоставената мощност на клиентите и ангажирания от тях капацитет от мрежата.
В момента разходите за достъп до мрежата се покриват според месечната консумация и количеството потребена енергия, а не според ангажирания от клиентите капацитет. Това не отговаря на факта, че тези разходи са постоянни и не зависят от потреблението. Резултатът е кръстосано субсидиране между клиентите с различна предоставена мощност (капацитет). Тук влизат и обекти, които, въпреки че не консумират енергия, предизвикват разходи за поддръжка на мрежата и услугите до тях. С предложения модел кръстосаното субсидиране между различните клиенти се прекратява и се постига по-справедливо разпределение на разходите за поддръжка и развитие на мрежата.
Ефект за клиентите е също, че в месеци с рязка промяна на времето и високо потребление цената им за достъп до мрежата няма да се увеличава с потреблението, както е в момента, а ще запази същата си част в стойността на фактурата им. Tози модел ще направи възможно и реализацията на следващия етап от либерализацията на пазара на електроенергия за битови клиенти, който - както беше обявено от институциите - също ще е базиран на предоставена мощност на всеки клиент. Друг аргумент за въвеждане на този модел за битовите клиенти е успешното му функциониране по отношение на бизнес клиентите на ЕР Юг, които от 2011 г. насам заплащат Цена за достъп до мрежата на база на предоставения им капацитет.
Затова, следвайки принципа на равно третиране, дружеството предлага от 1 юли 2020 г. Цената за достъп на битови клиенти до мрежата да бъде еднаква с цената за достъп на бизнес клиенти: 0,01917 лв./кВт./ден, като тя да се определя на база предоставената мощност на всеки обект на потребление. Всеки клиент може лесно и бързо да провери предоставената мощност на своя обект през интернет страницата на компанията www.elyug.bg. Такава информация ще бъде посочена и във всяка фактура и касов бон.
Моделът на калкулиране на Цена достъп на база предоставена мощност е възприет и в още 18 държави членки на Европейския съюз. Той отразява тенденциите за увеличение на производството на възобновяема енергия, електромобилността и дигитализацията на енергийните услуги.
По отношение на заявлението за цени на EVN България Топлофикация. компанията предлага цената на топлинната енергия в Пловдив от 1 юли 2020 г .да бъде 107,55 лв./МВтч. (без ДДС). Предложението следва политиката на компанията за намаляване на кръстосаното субсидиране между цените на произвежданата топлинна и електрическа енергия в Пловдив.