Полицейска обсада на 25 пощенски клона в Пловдивско за пенсиите
Страхуваме се да разнасяме пари по улиците, казват служители
Засилена охрана пред 25 пощенски клона в Пловдив и областта поставя полицията от 7 април, когато започва изплащането на пенсиите. Досега подобни мерки не е имало, но във връзка с извънредното положение се налага да бъдат приложени.
"Преди седмица поискахме помощ от МВР, защото не можем да осигурим ред и да предотвратим струпване пред касовите салони", обясни за "24 часа" Диана Ранчева от регионалното управление на "Български пощи". Тя и колегите й не изключват стълпотворение пред гишетата.
В същото време пощальони изтръпват от ужас, че ще трябва да разнасят по улиците пълни чанти с пари. "Страхувам се, защото макар и навън да няма много хора, зная ли в някой вход дали няма да ме причакат", призна служителка.
Пенсии на адрес се доставят на най-възрастните и трудноподвижни. Те обаче не са малко в Пловдив. Става въпрос за стотици адреси.
"Още преди седмица получихме официално искате от пощите. Готови сме да им съдействаме за безпроблемното изпълнение на задълженията им", потвърди областният директор на МВР старши комисар Йордан Рогачев.
Той увери, че дирекцията ще осигури необходимия брой полицаи, чиито отпуски са спрени заради ситуацията.
207 наброяват пощальоните в Пловдив и региона, а възнаграждението им е малко над минималната работна заплата. Въпреки това всеки ден са на първа линия.
"Освен пенсии разнасяме и тежки рекламни материали, които дори и в условията на пандемиия, не секват", разказа Катя Папункова, която обслужва десетки пловдивчани в центъра. По думите й ситуацията се отразява негативно на хората. "Стават подозрителни и се съмняват във всичко. В една фирма дори ми казаха да им оставя пратката пред вратата и да стоя на два метра", описа жената. Тя допълни, че на ден изминава по 10 километра пеша с тежка чанта. Най-много били писмата от различни институции до граждани. "Дават ни по три чифта ръкавици на седмица и маски", допълни Папункова.