Радио Китай: Защо Помпейо и някои американски политици клеветят Китай, когато САЩ е в „период на голямо бедствие"?
Бившият заместник-съветник на американския президент по националната сигурност Бен Роудс отправи критики към някои американски политици, включително и държавния секретар Майк Помпейо, че нито една страна в света не нарича новия коронавирус „китайски" или „ухански". „В известна степен това не е геополитическа стратегия", каза Роудс.
Като „водеща фигура" в това американско правителство, след избухването на епидемията от новия коронавирус Помпейо достигна до някои крайности. Той многократно открито определя новия коронавирус като „ухански", набеди ККП и китайската политическа система като „заплаха за епохата". В същото време имаше планове в изявлението след срещата на външните министри на Г-7 новият коронавирус да бъде записан като „ухански.
Докато Помпейо и някои американски политици клеветят Китай, епидемията в САЩ става все по-сериозна. По последни данни на Университета Джон Хопкинс, до 6:20 ч. пекинско време на 29 март потвърдените случаи на заразени с новия коронавирус в САЩ надвишиха 120 000, а броят на починалите 2 010. Както прогнозира Световната здравна организация, в момента САЩ се превърнаха в „епицентър" на пандемията от новия коронавирус.
Хората забелязаха, че напоследък американският лидер започна активно да участва в международното сътрудничество в борбата срещу вируса. В телефонен разговор с китайския председател Си Дзинпин, Доналд Тръмп каза, че ще гарантира премахването на пречките между САЩ и Китай, за да може да се води сътрудничество в борбата срещу новия коронавирус.
Помпейо обаче не се е адаптирал към промяната в ситуацията и продължава да пречи на двустранното сътрудничество в усилията да бъде овладяна заразата. Някои експерти в сферата на международните отношения посочиха, че Помпейо е стопроцентов политически спекулант. Още с назначаването му на поста държавен секретар той започна да отправя свирепи реплики срещу Китай. Негова цел е да задоволи изискванията на някои групи със специални интереси и да събере повече активи за своето бъдеще.
Новият коронавирус вече се разпространи в много държави по света. На специалната среща на върха на Г-20 бе посочено, че в момента най-спешната задача на различните страни е да се овладее епидемията и влиянието ѝ върху здравето, обществото и икономиката. В този ключов момент всевъзможните политически противопоставяния на Помпейо влошават ситуацията. Наблюдатели посочиха, че той използва онези „лъжи, измами и кражби" от времето, когато ръководеше ЦРУ, на дипломатическата сцена. Всичко това изолира още повече САЩ от света и създава огромен проблем за страната в усилията ѝ да се справи с епидемията.