Активните софиянки най-тревожни. Готвят, чистят, учат с детето, работят, следят всичко за заразата (Обзор)

30.03.2020 01:00 Ярослава Прохазкова
АНТОАНЕТА ХРИСТОВА

Учени от БАН измериха стреса у народа от извънредното положение

Крайно тревожни в ситуацията на кризата заради коронавируса са жени предимно от София, които са в активна възраст и работят в режим хоум офис. Това показва изследване на департамент “Психология” в Института за изследване на населението и човека на Българската академия на науките за реакциите на стрес и начините за справяне с него в условията на епидемията.

Профилът на тревожната жена е: готви, чисти, помага на детето да си подготвя онлайн уроците, работи на лаптоп или на компютъра и получава цялата богата информация за случващото се и общува със съпруга си.

Проучването стартира на 22 март, данни са събрани сред 1365 мъже и жени от всички възрасти през периода 22 - 28 март.

На въпроса “Как преценявате риска да се заразите от 1 до 10?” средната стойност е 6,61. Средната стойност на въпроса “Колко сте тревожен?” пък е 5,39.

“Това показва, че хората все още

не са

изпаднали

в паника и

оценката е

адекватна

и здраво стъпила на земята. Засега има малка промяна в стереотипа ни на живеене и сме мобилизирали целия си капацитет за справяне с кризата, поради което реакциите на психиката не показват високи нива на тревожност”, обясни за “24 часа” ръководителката на департамента проф. Антоанета Христова.

Според повечето анкетирани по-голямата заплаха е икономическата ситуация и какво ще последва.

По-големи оптимисти са тези, които са на работа и не са си променили стереотипа. Хората с творчески професии по-лесно допускат да живеят в среда, в която има много неизвестност.

Данните са показателни за това какво е преживяването на непознато кризисно събитие с неизвестна продължителност и последици, каквото са появата и разпространението на COVID-19, обясняват експертите. Ситуацията, както и предприетите мерки оказват влияние върху психичното благополучие на всеки човек.

Според психоложката времето на подобна мобилизация продължава определен период, след което може да се очаква

рязко

покачване

на стреса

и тревожността. Настоящите нагласи може да продължат още 1-2 седмици. След това хората ще очакват положителни новини - добри математически модели, евентуално създаване на ваксина, либерализиране на режима и т.н.

Наивен оптимизъм е най-широко разпространената стратегия за справяне със стреса, показва още изследването. Това означава, че

и дребна

положителна

новина да

чуем, се

хващаме за нея

и искаме да я проектираме в бъдещето. В момента хората масово търсят добрата новина, обясни проф. Христова. Втората стратегия е поведенческа - да си активен, да работиш страшно много и да нямаш време за мислене. Третата стратегия е в опита да се избягват тревожните мисли.

Срещат се също стратегии на суеверно и езотерично мислене. Колкото е по-голям стресът, толкова повече се увеличава суеверното мислене - че

Господ ни

наказва

или Господ ще ни спаси. Колкото по-голям е оптимизмът, се записват позитивните стратегии за справяне.

Данните са валидни за начален период на преживяване на кризата, което предпоставя необходимостта изследването да бъде повторено след време, казаха от института.

Други от От страната и света

До 31 декември можем да искаме прехвърляне на неизползвания отпуск от 2024 година

До 31 декември е срокът, в който работещите могат да поискат от работодателите си така нареченото прехвърляне за 2025 година на неизползвания платен годишен отпуск от 2024 година

В няколко села в Ловешко е спряно водоподаването заради авария на магистрален водопровод

В няколко села в Ловешко е спряно водоподаването заради авария на магистрален водопровод „Гложене“, обясниха от "Водоснабдяване и канализация" (ВиК) АД град Ловеч – ПП Луковит, съобщи БТА

Изтеглят от пазара 5 вида фойерверки заради риск от изгаряния и увреждане на зрението

Пет модела фойерверки се изтеглят от пазара заради риск от изгаряния и увреждане на зрението при запалването или горенето им, съобщават от онлайн платформата "Ние, потребителите"

Пет населени места в Троянско отново са без ток

Хиляди останаха на тъмно и в Троянско. От началото на празниците временни затруднения изпитаха всички 21 населени места там. Причината - на места снежната покривка достигна 95 см

Владимир Иванов: Основната потребителска кошница е поскъпнала с 2% от миналата Коледа

От миналата Коледа досега стоките от потребителската кошница са поскъпнали с 2%. Това каза в студиото на „Събуди се” по Нова тв председателят на държавната комисия по стокови борси и тържища Владимир

>