Журналист от Беларус: За президента Лукашенко коронавирусът не е опасен, но много хора ги е страх
Изведнъж и футболът у нас стана център на световно внимание
Напастта, наречена коронавирус, спря спортните събития почти по целия свят. Коварната и леснопреносима зараза направи немислимо събирането на много хора на едно място.
За една страна в Европа обаче това не важи. Едва ли е имало фен, който само допреди половин месец е смятал, че футболното първенство на Беларус ще бъде такъв център на внимание. Това е така, защото то е единственото, което в момента върви на Стария континент. При това - обърнете внимание – с публика по трибуните! Звучи повече от абсурдно на фона на информацията за нарастването на броя на заразените от коронавируса и неговите жертви. Защо, по дяволите, в Беларус се играе футбол, и то пред фенове? Обяснението е съвсем кратко. Президентът на бившата съветска република Александър Лукашенко смята, че хората не трябва да се безпокоят заради коронавируса. Според него той не е опасен и съответно не вижда причина да бъде спирано футболното първенство на страната, както и финалните плейофи в любимия му спорт – хокей на лед.
За да разбере каква е ситуацията в Беларус от първа ръка, “24 часа” се свърза с журналиста Кирил Клименков. Той е редактор в спортния отдел на най-големия новинарски сайт в страната – TUT.BY.
“Да, действително нашият президент смята, че няма опасност от коронавируса. Футболното първенство стартира с публика по трибуните. Все пак някакви мерки се вземат. Играчите не се поздравяват с пляскане по ръцете преди мач.
Феновете пък
гледат да
не сядат
един до друг
В интерес на истината други спортове като волейбол, баскетбол, колоездене бяха спрени. Но футболът и любимият на президента хокей – не. По света май още някъде се играе футбол – Никарагуа, Мианмар и още някъде, не си спомням. Мисля, че обаче хокей – никъде. Самият
Лукашенко играе
хокей. В събота
аматьорският
отбор, част от
който е той,
имаше мач.
В залата присъстваха около 800 зрители. Според него на леденото хокейно поле няма как да проникне вирусът. След мача той каза:
“По-добре да се
умре прав,
отколкото
да се живее
на колене!”
До събота точната бройка на заразените в Беларус с коронавирус бе 94 души. Клименков обаче обяснява, че в страната са направени над 20 000 проби. По този показател Беларус влиза в топ 10 на Европа.
Връщащите се от чужбина граждани се подлагат на 14-дневна карантина. Наскоро Русия затвори границата си с Беларус заради липса на мерки в съседката срещу коронавируса. От Минск обаче контрираха, че е точно обратното, и направиха същото. Сега през границата минават само товарни камиони.
Всъщност, въпреки че смята, че няма нужда от безпокойство заради коронавируса,
Лукашенко
е дал и рецепта
на беларусите
срещу него.
Тя е 50 г водка,
посещение
на сауна и
после 1 ч
работа с трактор
на полето
Хората обаче виждат какво става по света и сами вземат предпазни мерки.
“Разбира се, случващото се по света стряска населението и у нас. Съчувстваме на другите държави. Хората у нас си стоят по домовете. По-малко ходят по заведения. В тях пък на тяхно разположение винаги има дезинфектанти. Намаля значително посещаемостта на концерти, театри, кина. В клубовете също е празно. Мерки няма, но хората сами се стараят да пазят дистанция и да намалят риска. В първите 2 кръга на футболното първенство се вижда и че феновете по трибуните са наполовина по-малко в сравнение с миналия сезон”, разказва Клименков.
Той дава и друг пример за това как хората приемат ситуацията. В анкета дали трябва да се провежда футболният шампионат най-много гласове събира отговорът „не трябва”.
Клименков обяснява, че в Беларус няма истерия с пазаруване и презапасяване.
“Можеш да си купиш спокойно каквото искаш. Тоалетна хартия също”, казва той.
Всъщност
единствените
опашки са
пред бюрата
за обмяна
на валута
Заради поевтиняването на нефта се качва курсът на долара и еврото. Така се обезценяват местните рубли. Затова хората гледат да се запасят с валута.
“Образно казано, ако за тоалетна хартия чакаш 5 мин, пред чейнджбюрото минутите ще са 15”, разяснява спортният редактор.
Според Клименков фаворит за титлата отново е шампионът “Динамо” (Брест). Собственик на клуба е местният олигарх Александър Зайцев. Той е превърнал “Динамо” от един от най-бедните отбори в най-богатия. Най-известното име сред футболистите му е Артьом Милевски. Той е роден в Минск, но има и украински паспорт. Именно за националния на Украйна е записал 50 мача.
В “Динамо” рита и защитникът Евген Хачериди. Той все още е национал на Украйна. Халфът Сергей Кисляк пък играе за държавния тим на Беларус.
Добре познатият у нас “БАТЕ Борисов”, донесъл грандиозни европровали на “Левски” и “Литекс”, стартира първенството с 2 загуби.
Клименков обяснява спирането на хегемонията в местни футбол на този отбор със смъртта на собственика Анатоли Капски. Той почина през септември 2018-а на 53 г. Капски бе създателят на проекта “БАТЕ Борисов”. Сега с него се занимава синът му и съответно има нужда от адаптация, а самият отбор - от пренастройване.
“Разбира се, у нас помнят отстраняванията на “Левски” и “Литекс”. Първото донесе историческо дебютно участие на “БАТЕ Борисов” в групите на Шампионската лига”, споделя Клименков. Сред другите добри отбори той нарежда “Динамо” (Минск) и “Шахтьор” (Солигорск).
За финал Клименков дава пример какво е отношението на чужденците, които ритат в Беларус, към това, че на фона на пандемията COVID-19 в страната продължава да се играе футбол.
Откакто е почнало първенството, са зачестили случаите, при които
легионери
обявяват пред
медии в своите
страни, че това
не е редно
Малко след това обаче в клубните сайтове се появяват техни изявления, че не са били разбрани правилно.
“И така изведнъж първенството ни се превърна в център на внимание. Предава се в около 10 държави (вече и у нас - б.а.). На фона на нивото на футбола това със сигурност нямаше как да се случи при друга ситуация”, завършва Клименков.