Диян Ганев, доброволец във ВМА: Ако ме извикат, ще съм доброволец и при заразените

28.03.2020 21:04 Йоана Русева
ДИЯН ГАНЕВ

- Сега лекарите трябва да пестят сили - пикът идва

- Във ВМА ме впечатли един абитуриент, който помага като санитар

- Пандемията ме научи да вярвам, а не да подценявам

- Диян, откога сте доброволец във Военномедицинската академия?

- От седмица.

- Как разбрахте, че там търсят доброволци?

- С обявяването на извънредното положение през нощта на 12 март. На брифинга, който даде тогава министър-председателят, обяви, че и студенти ще бъдат включени, за да помагат. Изчаках няколко дни, за да видя по какъв начин точно ще се обяви това. Междувременно се свързах с ВМА, които ми казаха, че там също може да се доброволства. Изпратих мейл, за да заявя желанието си Приеха ме и започнах. Няма да забравя и първия въпрос на доц. Георги Попов, ръководител на Катедра “Инфекциозни болести” и зам. -началник на ВМА: “А вие с каква експертиза разполагате?”. Това е въпросът, който винаги съм очаквал да ми се зададе.

- Кой курс сте?

- През февруари завърших семестриално Медицинския университет в София и вече съм стажант-лекар.

- Защо решихте да станете доброволец?

- С извънредното положение занятията ни в университета бяха отменени. На мен ми остава само да се явя на държавни изпити, но тъй като всички срокове се изместиха, реших да оползотворя времето с това, за което уча.

- Имате ли контакт с пациентите с COVID-19, във ВМА те са най-много? Какви са задълженията ви?

- Доброволците в клиниката не контактуваме с настанените пациенти с COVID-19, но имаме контакт с такива в лабораторни условия. Клиниката продължава да работи и помагаме на лекарите с прегледите - снемаме анамнеза, статус, преглеждаме, преслушваме и ги консултираме. Вземаме и проби за COVID-19, когато има съмнения.

- Как преминава един ден и колко често сте в болницата?

- В болницата съм почти всеки ден. Работата там започва с рапорт, на който обсъждаме пациентите какво се е случило през нощта, дали има нови или влошавания, терапията. Коментираме какво трябва да се прави през деня. След това отиваме по кабинетите - те са 3 и пред тях обикновено винаги има опашка от пациенти за преглед.

- Колко още доброволци има с вас?

- Желаещите са много. Иначе в Инфекциозната клиника сме шестима, като някои изпълняват повече сестрински дейности. Има обаче и един ученик от 12-и клас, който ще кандидатства медицина. Тъй като и на кандидат-студентите отмениха предварителните изпити, той също решил да оползотвори времето си по този начин, което е похвално. Изпълнява санитарна дейност, но мен лично много ме впечатли. Видях и че са се организирали хора, които не са медицински лица, и те помагат с организационна дейност в голямата сграда на ВМА. Има нужда от тях.

- На какво според вас ще ни научи тази пандемия, какво ни показа?

- Показа ни, че е време за интроспекция. Показа ни и че хората са прекалено смели да вярват, че са царе на този свят и че нещо толкова малко и невидимо може да обърне посоката на вятъра. Научи ни да не подценяваме, а да вярваме. Виждаме каква е ситуацията в много други страни. Тук това не се случи, защото имаме експерти, които вземат подходящите мерки навреме. Никоя болест не може да се излекува, ако не се вземат мерки навреме.

- Какво бяхте решили да специализирате, като завършите, и има ли промяна в намеренията ви сега?

- Няма да скрия, че имам голям интерес към инфекциозните болести. Предстои да взема решение след края на кризата какво ще специализирам.

- Колко време бихте останали доброволец?

- Удължили са ни до 30 април извънредното положение в университета, така че със сигурност дотогава, но и след това.

- Имате ли готовност да се включите, ако ви извикат и при болните с новия коронавирус?

- О, разбира се. Аз ще съм първият, който ще прекрачи прага.

- Какви съвети бихте отправили към хората навън?

- Да спазват карантината и да си стоят вкъщи, да имат отговорно поведение спрямо другите хора и да спазват хигиенните норми.

- Как приемат лекарите помощта ви?

- Благодарят ни. Проф. Камен Плочев, ръководителят на Първа инфекциозна клиника, ни похвали вчера, че преглеждаме много добре и че са много доволи. Нашата помощ сега е много важна, защото лекарите трябва да си пестят силите и да мислят и да се подготвят за това, което предстои. Пикът предстои, а ние не сме започнали да изписваме пациенти, които са приети преди 2 седмици, не защото не са излекувани както трябва, а защото самото заболяване протича дълго и хората пролежават дълго. Днес видях, че ИСУЛ също обявява прием на доброволци, т.е. тази помощ е необходима и вярвам, че колегите ми ще се отзоват.

Искам обаче и аз много да благодаря на лекарите в Клиниката по инфекциозни болести. Те са изключителни. Много добри хора са, приветстват абсолютно всяка помощ и човек като част от техния екип. Това е страхотно нещо, особено за някой като мен, който иска да се учи. Благодаря им!

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>