Първото карантинно заведение в Истанбул построено от французи по османско време

28.03.2020 19:27 Нахиде Дениз за БТА
Кадър от Истанбул Снимка: Ройтерс

Първото карантинно заведение в Истанбул датира от 1892 г, от времето на Османската империя.

Наричало се е "тахафузхане". Думата е арабска и с нея се означавало здравна институция на брега на големите пристанища, предназначена за поставяне под карантинен период на кораби, на борда на които имало пътници и персонал с инфекциозни заболявания, за да се предприемат необходимите мерки и да се лекуват.

Карантинното заведение се намирало доста извън тогавашните очертания на Истанбул - в селището Тузла на брега на Мраморно море.
В наше време Тузла е район на мегаполиса Истанбул, в който се намират най-големите корабостроителници. С население над 250 хиляди, модерни жилищни комплекси, промишленост. В Тузла се намира и факултетът по морско дело към Истанбулския технически университет, на територията на който е първото карантинно заведение на Истанбул.

Преподавателят от Факултета д-р Синан Чакър разказва, че карантинното заведение в Тузла е било построено, за да се ограничи разпространението на върлуващите през 19 в. епидемии от холера, чума, тиф, едра шарка.

Друго заведение със същата цел е било построено в град Урла, окръг Измир, по-късно е пренесено на остров Карантина край Урла, на брега на Егейско море.

Карантинното заведение в Истанбул се отваря през 1892 г.
Построено е от французите и за времето е било съоръжено с най-модерните съоръжения, които се ползвали пълноценно. Например тук са били инсталирани първите перални машина, които, освен за изпиране, служели и за дезинфекциране на дрехите.
Разполагало с отделение за баня, което се ползвало за лична хигиена.
Интересна подробност е, че историята на това заведение е свързана и с преселването на многобройни групи от България и Гърция, които се изселват от Балканите след оттеглянето на османците.

Д-р Синан Чакър разказва, че Тузла е била първата спирка за гьочмените /изселниците/, които пристигали на големи групи в Турция по Лозанския мирен договор. Тук ги подлагали на медицински преглед, а също и на определен карантинен период, след което здравите били заселвани в Анадола.

Карантинното заведение в Тузла функционира и след обявяването на Турция за република от Ататюрк /1923/ до 1935 г., когато върлуват епидемии от чума и холера. Турските власти регистрирали корабите, пътниците и екипажите със съмнения за заразни болести. Преглеждали ги преди да ги пуснат на брега, извършвала се дезинфекция на дрехите, дезинфекцирали се и морските съдове.

"Да влязат в града се разрешавало само на хора без признаци на заболяване. При наличие на симптоми, се поставяли под 14 дневна карантина. И след този период, ако не се появят признаци или се установи,че са оздравeли, им се разрешавало да влязат в Истанбул", посочва ученият.

В историческите анали карантинното заведение на брега на Мраморно море в Тузла се посочва като един от първите здравни центрове на страната, който по онова време е изпълнявал функции и на болница

Други от От страната и света

В Бургас самотните възрастни хора ще могат да ползват иновативна умна гривна

Самотните възрастни хора в Бургас ще могат да ползват иновативна умна гривна, съобщи във фейсбук профила си кмета Димитър Николов. "От февруари въвеждаме много важна нова услуга за нашите съграждани

Спецакция в София срещу рекетьори и лихвари, арестуваха и Митко Русия, по когото стреляха 3 пъти

Акция срещу банда лихвари, които се занимавали и с рекет и изнудване, провежда столичната полиция. Тя е в кварталите "Панчарево" и "Манастирски ливади"

Въздухът в София днес е бил изцяло в нормата, над 40 хил. до обяд са пътували с въведения "зелен билет"

Данните от всички станции на МОСВ, които са официалният източник на информация за качеството на въздуха, показват, че нивата на ФПЧ са изцяло в нормата над цяла София - под 50 мкгр/м3 към 16:00 днес

Задържаният за побой над децата си баща от Монтана сам е търсел подкрепа от „Закрила на детето“

Задържаният с прокурорско постановление за 72 часа баща от Монтана Л.Л. (55 г.), за който се твърди, че е биел редовно децата си, сам е търсел подкрепа от Отдел „Закрила на детето" в областния град

Шефът на Комисията по стоковите борси: Недобросъвестни търговци спекулират с цената на хляба

Има спекулации с цената на хляба от страна на недобросъвестни търговци. Естествено е, че когато се вдигнат енергийните цени, и хлябът ще струва по-скъпо и това е обективно пазарно движение

>