Павлин Костов: До 2025 г. преминаваме изцяло към екотехнологии
Очакваме и решението на МОСВ за внесеното инвестиционно намерение за внедряване на биогорива, казва директорът на "Топлофикация Сливен"
- "Топлофикация Сливен" е едно от дружествата в България, които имат добро име в българската енергетика. вие сте давани за пример като предприятие, което отговаря на всички изисквания за работа, както и за оползотворяване на RDF. Кое според вас обаче ви отличава най-много?
- Строителството на "Топлофикация Сливен" започва през 1966 г. и три години по-късно зсе правят първите единични изпитания на спомагателните съоръжения. След успешното им преминаване, същата година дружеството е официално открито.
През всички тези години се е полагала сериозна работа по неготово развитие и утвърждаване като едно коректно и конкурентно предприятие. Всяко едно ръководство е влагало средства, за да отговаря на всички изисквания. Това е и причината да се позиционираме добре сред останалите предприятия в страната
Откакто аз поех този пост, започнаха да навлизат редица промени, свързани най-вече с екологичното законодателство. Днес ние сме на прага на един нелек преход към нисковъглеродно производство. Казвам нелек, защото ние сме топлофикация, която работи на въглища. В последните години започнахме да подменяме част от тях с алтернативно гориво. Говоря за RDF. Тази промяна в енергийния ни микс цели точно да започнем бавно и постепенно да преминаваме към производство на чиста енергия. Мога да кажа, че това е резултат на много труд, анализи и сериозни инвестиции.
Eнерхгийното оползотворяване е неделима част от всяка развита система за управление на отпадъците по света. То е решение, а не проблем, както твърдят някои хора. Просто във всяко решение, се търси проблем, още преди да се знаят подробностите. Много важно е правилното управление на отпадъци. То се случва на базата на т.нар. йерархия – повторна употреба, рециклиране, енергийно оползотворяване, депониране.
Очакваме и решението на МОСВ за внесеното инвестиционно намерение за внедряване на биогорива. Работим усилено и по проекта ни за газификация на основния котел и мога да кажа, че сме почти накрая. С тези промени в енергийния ни микс правим сериозна крачка към „зеления преход“, който навлиза с бързи темпове в европейските страни.
- С проекта си за газификация на вашия котел означава ли че имате намерение след време да преминете на природен газ?
- Да, това е бъдещето на топлофикационните централи, които работят на въглища. Ние възнамеряваме да преминем от въглища изцяло на газ и малко количество модифицирано гориво (RDF). Смятаме, че това ще намали до минимум вредните емисии.
Нашата амбиция е изцяло да преминем към екотехнологии до края на 2025 година. За да можем да продължим да работим, трябва да правим крачки към екологично и чисто производство – било чрез промяна на горивния ни микс, било посредством внедряване в експлоатация на нови и модерни съоръжения и очистващи инсталации и филтри.
- Суровините, които използвате, вносни ли са?
- Не, използваме български въглища. Отпадъците, които оползотворяваме в нашата специална инсталация, също са български. В котела ни единствено се използва суровина от регионалното депо в Хаджидимитрово и софийския завод за сепариране на отпадъци.
Процесът на третиране на RDF се извършва в скарна предкамерна пещ и то при много висока температура. За да сме спокойни, че няма да има отделяне на прахови частици, след първоначалното изгаряне газовете престояват в пещта 2.5 секунди, след което се подават в следващия димоходен тракт и там престояват още толкова.
- Може ли да ни споделите добри примери от държава, оползотворяващи RDF?
- Големите, богати и чисти градове в Европа имат не една, а няколко инсталации за оползотворяване на отпадъци и превръщането им в гориво. Виена, Копенхаген, Амстердам, Осло, Цюрих са типичен пример. При тях инсинераторите са част от топлофикационните им системи. Останалите градове, където нямат инсталации, си плащат, за да им се преработи отпадъкът точно в гореизброените места.
Съществен е приносът на този начин за третиране, както за решаване на проблема с преливащите контейнери и сметища, така и за задържането на себестойността на топлофикационната услуга. Не на последно място за подобряване на чистотата на въздуха в градовете.