Павлин Костов: До 2025 г. преминаваме изцяло към екотехнологии

25.03.2020 13:01 Самуил Огнянов
Инж. Павлин Костов е завършил Техникума по електротехника и електроника, а висшето му образование е по специалност “Eлектроинженерство” в Техническия университет София. Почти цялата професионална кариера на инж. Костов е преминала в “Топлофикация Сливен” където работи от 17 години. Бил е на няколко позиции преди да поеме поста на изпълнителен директор.

Очакваме и решението на МОСВ за внесеното инвестиционно намерение за внедряване на биогорива, казва директорът на "Топлофикация Сливен"

- "Топлофикация Сливен" е едно от дружествата в България, които имат добро име в българската енергетика. вие сте давани за пример като предприятие, което отговаря на всички изисквания за работа, както и за оползотворяване на RDF. Кое според вас обаче ви отличава най-много?

- Строителството на "Топлофикация Сливен" започва през 1966 г. и три години по-късно зсе правят първите единични изпитания на спомагателните съоръжения. След успешното им преминаване, същата година дружеството е официално открито.

През всички тези години се е полагала сериозна работа по неготово развитие и утвърждаване като едно коректно и конкурентно предприятие. Всяко едно ръководство е влагало средства, за да отговаря на всички изисквания. Това е и причината да се позиционираме добре сред останалите предприятия в страната

Откакто аз поех този пост, започнаха да навлизат редица промени, свързани най-вече с екологичното законодателство. Днес ние сме на прага на един нелек преход към нисковъглеродно производство. Казвам нелек, защото ние сме топлофикация, която работи на въглища. В последните години започнахме да подменяме част от тях с алтернативно гориво. Говоря за RDF. Тази промяна в енергийния ни микс цели точно да започнем бавно и постепенно да преминаваме към производство на чиста енергия. Мога да кажа, че това е резултат на много труд, анализи и сериозни инвестиции.

Eнерхгийното оползотворяване е неделима част от всяка развита система за управление на отпадъците по света. То е решение, а не проблем, както твърдят някои хора. Просто във всяко решение, се търси проблем, още преди да се знаят подробностите. Много важно е правилното управление на отпадъци. То се случва на базата на т.нар. йерархия – повторна употреба, рециклиране, енергийно оползотворяване, депониране.

Очакваме и решението на МОСВ за внесеното инвестиционно намерение за внедряване на биогорива. Работим усилено и по проекта ни за газификация на основния котел и мога да кажа, че сме почти накрая. С тези промени в енергийния ни микс правим сериозна крачка към „зеления преход“, който навлиза с бързи темпове в европейските страни.

- С проекта си за газификация на вашия котел означава ли че имате намерение след време да преминете на природен газ?

- Да, това е бъдещето на топлофикационните централи, които работят на въглища. Ние възнамеряваме да преминем от въглища изцяло на газ и малко количество модифицирано гориво (RDF). Смятаме, че това ще намали до минимум вредните емисии.

Нашата амбиция е изцяло да преминем към екотехнологии до края на 2025 година. За да можем да продължим да работим, трябва да правим крачки към екологично и чисто производство – било чрез промяна на горивния ни микс, било посредством внедряване в експлоатация на нови и модерни съоръжения и очистващи инсталации и филтри.

- Суровините, които използвате, вносни ли са?

- Не, използваме български въглища. Отпадъците, които оползотворяваме в нашата специална инсталация, също са български. В котела ни единствено се използва суровина от регионалното депо в Хаджидимитрово и софийския завод за сепариране на отпадъци.
Процесът на третиране на RDF се извършва в скарна предкамерна пещ и то при много висока температура. За да сме спокойни, че няма да има отделяне на прахови частици, след първоначалното изгаряне газовете престояват в пещта 2.5 секунди, след което се подават в следващия димоходен тракт и там престояват още толкова.

- Може ли да ни споделите добри примери от държава, оползотворяващи RDF?

- Големите, богати и чисти градове в Европа имат не една, а няколко инсталации за оползотворяване на отпадъци и превръщането им в гориво. Виена, Копенхаген, Амстердам, Осло, Цюрих са типичен пример. При тях инсинераторите са част от топлофикационните им системи. Останалите градове, където нямат инсталации, си плащат, за да им се преработи отпадъкът точно в гореизброените места.
Съществен е приносът на този начин за третиране, както за решаване на проблема с преливащите контейнери и сметища, така и за задържането на себестойността на топлофикационната услуга. Не на последно място за подобряване на чистотата на въздуха в градовете.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>