Католици и православни в Белозем искат обща молитва, попове отказват
- Тя би вдъхнала повече кураж в тези тежки дни, смятат местни
- Не е време за такива неща, отвръща свещеник
Православните и католически свещеници да отслужат обща молитва срещу коронавируса, настояват миряни от двете общности в Белозем. В селото на белия щъркел хората са притеснени от епидемията. Навсякъде се спазват мерките, но местни се боят, че заразата няма да си отиде скоро.
"Такива са разпоредбите. Папата в Рим затвори храмовете. Сега е време за спазване на мерките", заяви пред "24 часа" отец Марек (виж още какво казва свещеникът по-долу).
"Православна съм. И винаги съм "за" обща молитва между нашите и техните свещеници. Какво им пречи? Един е господ", пита Елеонора Стоянова, която с маска на лицето теглеше пари от банкомата пред кметството.
"За какво да се страхувам? Щом ти е драснато и 10-годишен да си можеш да умреш, а на 110 да живееш", казва мъдро той.
Двата храма в селото са затворени. В православния "Св. Георги" има неделни служби, но без хора. А в католическия "Св.Франциск" свещениците правят литургии без нито един поклонник.
От 14 март в храма са преустановени посещенията. Не се води вероучение, нито езикови курсове към църквата.
"Молим родителите да се отнесат сериозно с проблема коронавирус. Нека всички бъдем отговорни и пазим своето здраве. И да не забравяме за Бог, който всичко може и да го молим да премахне от нас този бич. Забраните ще продължат колкото е нужно", пише в съобщението.
Отец Марек: Не ме е страх от смъртта, даваме утеха на всеки
- Не изключвам заразата да е пусната съзнателно, казва полякът
Отец Марек е един от тримата свещеници, които служат в католическата църква "Св. Франциск" в Белозем. Той е в селото на белия щъркел вече шеста година. Пристига директно от Полша. Представител на ордена на капуцините. Заварихме го засажда дръвчета и да полива градинката в двора на църквата.
- Отец Марек, католическата църква винаги е била по-прагматична. Възможна ли е обща молитва, за каквато настояват хора от селото?
- Всеки ден служим литургия, но не можем с хората. Всеки разумен човек разбира нещата. Това е начинът да се предпазим. Мен лично не ме е страх от смъртта. Но има хора, които се боят. Аз обичам да се разхождам из Балкана. Сега имам свободно време и с радост бих отишъл. Но не ходя, защото не е разумно.
В Белозем католическата църква е затворена от 14 март. Хора идват и ни молят за утеха. Не им отказваме. Всеки свещеник е длъжен.
Не искам да правя разлика между православната и католическата църква. Ние служим на хората по малко по-различен начин. Но и православни, и католици в момента имат еднакви проблеми.
- Но хората настояват за обща молитва?
- Сега времето не е за обща молитва. Ситуацията е извънредна и не позволява да се струпват хора. Дори папата в Рим е спрял всичко. Изпълняваме разпорежданията на здравните власти. Всеки ден храним по 70 души. Хората идват в кухнята и си вземат храната.
- Какво е вашето специално обяснение за тази зараза?
- Не изключвам тя да е разпространена съзнателно. Не че има доказателство. Но
изведнъж за първи път в историята
се появява много опасна болест.
Най-малко е учудващо.
Всеки разумен може да разсъждава. Обвиненията са различни кой е източникът. Навярно вирусът е тръгнал от някаква лаборатория, макар че никой няма да го признае.
- Какво казвате на хората, които търсят упование при вас?
- Че Господ ги обича и да запазят спокойствие. Какво мога да кожа на човек, който търси отговор, какъвто аз нямам? Хората питат кога ще свърши всичко. Аз им казвам, че Бог ги обича и винаги е с тях. Въпросите са различни.
- Вие сте поляк. Как близките ви посрещат нашествието на вируса?
- Спокойно. Истински вярващият човек може да се уповава на много неща, но най-вече на Бога. Рано или късно всеки от нас ще си отиде от този свят. И пак сме в ръцете на Господ. Дали от тази зараза, макар че засега повече хора умират от други болести.
- Как се служи в празен храм, отец Марек?
- Тягостно е. Ние сме трима свещеници в Белозем и всеки ден отслужваме литургия. Молим се за хората и час по-скоро да си иде тази болест. Какво друго да направим? Никой не пускаме на службите. Владиката е издал заповед да служим без хора.
- Историята показва, че православната и католическата църква винаги са реагирали различно при такива пандемии. Какво е вашето обяснения?
- Не мога да кажа. Отговорът е в Бог - той обича своите деца. Но как може един баща да наказва своите рожби? Ако е допуснал това нещо, има смисъл някои да се замислят. Виждам, че някои се успокоиха. Има моменти, в които човек трябва да понамали нещата. Всички сме равни, този вирус не подминава никой. Трябва да се смирим. Разболяват се и богатите, и бедните.
Сега е моментът да се
държим братски, да не
разнасяме заразата
и да се молим един ден тя да спре. Или поне ще измислят някакво лекарство.
- Науката винаги е била неподготвена за такива болести.
- Не е възможно да е напред. Това е ново бедствие. Представете си я тази болест като наводнение. Хората са подготвени да посрещнат 1 м вода, но тя е 1,10 метра. Просто тези 10 см са страшни.
- Ако предположим, че някой съзнателно е измислил и пуснал този вирус, както и вие допускате, къде ще отиде душата му?
- Това вече не е моя работа. Бог обича всичките си деца. И ако някое е допуснало грешка, ще помоли за прошка. Въпросът е дали ще я получи. Бог иска да спаси всички.