Димитър Ганев, политолог: Защо в гръб? Изнервяне - това е етап 2 на кризата
Щаб "24 часа: Попитахме политолози и публицисти защо отново се стигна до тежка размяна на полярни мнения между правителството и президента, и то точно в момент, когато в страната е обявено извънредно положение заради битката срещу коронавируса. Попитахме "Защо в гръб". Войната Румен Радев - Бойко Борисов: време ли е за примирие, или заразата е унищожила мостовете
Вижте анализа на Димитър Ганев
Непогрешимо правило в политиката и не само е, че при външна опасност следва автоматично вътрешна консолидация. Това и видяхме още в първите дни на разпространението на коронавируса в България. Като че ли в огромната си част обществото подкрепи извънредното положение и мерките, предприети от държавата. Вече нямаше място за познатите ни конфликти и скандали. Заплахата чукаше на вратата ни.
Именно заради това още в първите дни видяхме нещо, което само няколко седмици по-рано не можехме да си представим. Президент и премиер в конструктивен разговор с общо изявление и позиция.
Като че ли обаче вече се намираме във втори етап на кризата с коронавируса. Етап, в който започнахме да осъзнаваме положението. Даваме си сметка, че няма да е за кратко. Дори започна да се чувства леко изнервяне сред обществото. Реакциите в социалните мрежи срещу затягането на режима не бяха малко. За съжаление, нямаме емпирични социологически данни да докажем това. Първоначалната безкритична позиция спрямо действията на кризисния щаб и правителството придобива нюанси.
Далеч съм от мисълта, че президент и премиер ще започнат да се харесват и да работят заедно и след коронавируса. Въпреки кризисната ситуация всеки си прави своята сметка. Колкото и време да отнеме борбата с разпространението на вируса, все в един момент ще се върнем към нормалния начин на живот. И тогава за всеки на политическото поле е важно с каква позиция ще излезе.
Именно поради това Радев използва възможността да се разграничи от действията на управляващите. Ако в крайна сметка оценката за тях бъде добра за справянето с коронавируса, президентът ще се нареди до тях и ще каже, че е единодействал още от началото с властта в кризата. В обратния сценарий ще каже, че е изразявал някои резерви и е отправял някои критики.
В случая обаче трябва поне за кратко да бъдат заровени томахавките. И тук нямам предвид да се приемат безкритично инициативите на властта. А президент и премиер да стиковат предварително своите позиции и в крайна сметка да излизат с една обща позиция. Не е времето за инкасиране на политически точки. В битка сме с непознато зло. Борисов правилно поиска с президента да са в един отбор в тази битка. По един начин пред обществото биха изглеждали мерките за борба с коронавируса при консенсус между всички институции и по друг - при непрекъснати критики и несъгласия.