Бизнесът иска създаване на икономически антикризисен щаб
Икономически антикризисен щаб да набелязва мерки за спасяването на икономиката. За създаването му апелира Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), председателствана от Васил Велев, в писмо до министъра на труда и социалната политика Деница Сачева.
Към действията за безопасността на българските граждани да има пропорционални мерки за подкрепа на икономиката, на предприятията и работещите в тях. "Нарушаването на нормалната стопанска дейност, на производствени процеси и на оказване на услуги, дори и за кратък период от време, застрашава сериозно икономиката на страната ни и може да доведе до трайна загуба на пазарни дялове, рефлектиращи в дългосрочна загуба на икономически растеж. Това беше отчетено и от Европейската комисия, която именно по тази причина разреши неспазване на правилата за държавни помощи при изработването на мерки за подкрепа на икономиката", се казва в писмото на работодателите.
АИКБ е за въведена в редица държави от ЕС подкрепа на възнагражденията при преминаване на намалено работно време. Ако се стигне до пълно спиране на дейността, от асоциацията предлагат държавата да опрости осигуровките, които са за сметка на предприятието.
От бизнеса припомнят, че ЕК одобри временна правна рамка за гъвкавост за държавната помощ в условията на епидемията COVID-19. Тя включва защитни мерки, като свързва пряка финансова помощ, субсидирани заеми или гаранции за бизнеса, съобразени с мащаба на икономическата им дейност, основавайки се на разходите им за заплати, оборота или ликвидността и използването на бюджетна подкрепа за оборотен или инвестиционен капитал.
Рамката допълва останалите възможности за смекчаване на социално-икономическото въздействие от епидемията. ЕК даде възможност на държавите да предприемат действия в полза на дружествата, например с отлагане на плащането на данъци или насърчаване на временна заетост. Държавите могат също да предоставят обезщетение на дружествата за претърпени вреди от епидемията, са написали до Сачева от бизнеса.