След 8 ч. заседаване депутатите готови със закона за извънредното положение
След 8-часово заседание на правната комисия към НС депутатите са готови с промените по закона за извънредното положение, който ще бъде гласуван утре на второ четене.
Извънредно беше също и положението в правната комисия. На два пъти тя прекъсваше работа за по един час, за да могат да се подредят и впишат в доклад всички 19 предложения за промени, внесени от всички парламентартни групи. Народните представители се събраха в 13 часа, но приключиха чак в 21 часа и то без присъстието на БСП. От левицата напуснаха заседанието на комисията още в 17 часа под предтекст, че законът се разглежда набързо и се правят компромиси с качеството на текстовете.
Държавата ще покрие 60% от заплатите на работниците, които заради епидемията нямат възможност да ходят на работа. Това е едно от предложенията, както обещаха управляващите и приеха между двете четения.
По-строги стават глобите за лицата, които нарушават мерките по време на епидемията.
При забавяне плащането по кредит няма да има лихви и неустойки по време на извънредното положение, приеха още в правната комисия по предложение на „Обединените патриоти“.
Реши се още, че няма да има глоби за медиците, които отказват да са на първа линия в борбата с коронавируса. 5000 лева глоба грози всеки, който не спазва въведени с акт на министъра на здравеопазването или директор на регионална здравна инспекция мерки за времето на въведеното извънредно положение заради коронавируса.
Имуществена санкция от 15 хил. лв. ще има пък за търговци и юридически лица, които не спазват забраната на здравния министър.
Спират да текат сроковете по съдебните и арбитражните изпълнителни производства до отмяната на извънредното положение. Изключение правят наказателните дела и делата по екстрадицията. Спират да текат давностните срокове предвидени в нормативните актове, като например изтичането на ипотека. Спират се сроковете и за декларирането на КПКОМПИ. Всички тези мерки също влизат в окончателните текстове на закона за извънредното положение.
"Трябваше в закона да разпишем 5-6 мерки и от там насетне да делегираме правомощия на министрите. Утре ще възникне някаква хипотеза по конкретен случай. Тогава пак ли ще се събираме да правим изменения в закона?“ е на мнение председателката на правната комисия Анна Александрова и добави, че е говорила с БСП, но те са били твърдо против тази идея.