Да няма наказания за българските медици, настоя Дариткова
БСП поиска правителството да отвори държавния резерв
Да няма наказания за медиците, които откажат лечение при епидемия. За това настоя шефката на групата на ГЕРБ и на здравната комисия Даниела Дариткова в изказването си по време на дебатите по закона за извънредното положение. В първоначално внесения вариант бе предвидена година пробация или глоба от 300 хиляди лева за медици, които откажат помощ на болни по време на епидемия, без да имат основание за това. Този текст обаче не се подкрепя и от депутатите от здравната комисия, както и от другите групи.
Ситуация днес е необичайна и трябва да бъдем особено отговорни, конструктивни и солидарни. В този момент категорично трябва да разчитаме на морала, съзнанието и високата отговорност на всички медици, каза Дариткова. Тя обясни, че целта на закона е да се спасят човешки животи, както и да се даде възможност правителството и оперативния щаб да привеждат всички мерки, които гарантират справяне с кризата в рамките на законодателството ни.
Дариткова обясни, че има много предложения за допълнителни промени в закона от различните министерства и такива щше се приемат до 18 ч днес. А работна група ще преработи основно законопроекта, като целта й ще е да разпише рамката, с която да се даде възможност на министрите да действат в рамките на законодателството във всяко развитие на ситуацията. Особено важно е да бъдем отговорни и солидарни и да загърбим политическите несъгласия, призова шефката на ПГ на ГЕРБ.
Да се отвори държавния резерв и от него да се осигурят на болниците и медиците дезинфектанти, маски, облекла, докато бъдат изработени такива, поиска пък соцлидерката Корнелия Нинова. Тя обяви, че БСП ще гласува с "въздържал се" на първото чете на закона, а след това ще внесе своите предложения.
Самата Нинова сутринта влезе в пленарната зала с маска, но я махна, докато говори от трибуната. Тя обясни, че в закона има добри предложения - за социална изолация и ограничение на масовите мероприятия, както и отлагане на сроковете по дела, изключвайки издръжката при разводи. Но разкритикува, че с него държавата прехвърля всички отговорности на работници, работодатели, но не поема никакви, солидарността липсвала. Липсвали и всички публично обещани от властта мерки като допълнително възнаграждение за медиците, за подпомагане на бизнеса, за отлагане плащането на сметките, не се реагирало с по-високи санкции за спекулантите.
Нинова поиска финансовият министър Владислав Горанов да отговори колко пари има във фискалния резерв, колко ще бъдат европейските средства и как ще се разпределят.
Десислав Чуколов от "Атака" пък поиска щаб към социалното министерство, който да преценява удара върху обикновения работник. Между двете четения партията ще предложи да не се плащат лихвите върху главницата на кредитите на физическите лица, малките и средните фирми.
Лидерът на НФСБ Валери Симеонов критикува, че трябва да има сериозни промени в закона и да се запише, че действа до 13 април, докогато е обявено извънредното положение. Не виждам смисъл да се вкарва цялата заповед на министъра на здравеопазването - и в момента тя действа, каза той. И поиска текстовете да не са детайлно разписани, а НС да гласува свободни постановки, с които да се даде право на институциите да вземат мерки, както е в състояние на война. Да се включело въвеждане на полицейски час, както и ограничаването на движението на МПС.
Два важни принципа минават като нишка през целия закон - идеята за установяване на социална изолация, която е единственият надежден начин да се справим с проблема, и втората - всички законодателни решения минават през НС, обясни Хасан Адемов он ДПС. Той открои възможността за надомна работа, да се разшири патронажната грижа и др., но разкритикува възможността за неплатен отпуск, както на въвеждането на наказания за лекарите.