23 полета отменени само за един ден
23 полета от летище София бяха анулирани само на 17 март, показва справка на “24 часа”. 12 авиокомпании спряха - някои заради забрани, други заради малко пътници.
От полунощ във вторник България спира да приема полети от Китай, Южна Корея, Иран, Италия и Испания. Български авиокомпании не летят до първите три страни. Забраната е за срок от 14 дни. Тя не засяга превоз на товари, поща, държавни полети и спешна медицинска помощ.
Във вторник министърът на транспорта Росен Желязков съобщи, че е забранено да влизат у нас граждани и от Франция, Германия, Швейцария, Великобритания и Северна Ирландия. Но полетите не се спират, защото се очаква да се завърнат българи, които са в тези държави. Въздушното ни пространство остава отворено за италиански и испански авиопревозвачи, забраната е за граждани на тези държави. Така българските студенти могат да се приберат до София.
Извън забранените от и до София полети са анулирани на руската “Аерофлот”, румънската “Таром”, на Сръбските авиолинии и Егейските авиолинии. Турските авиолинии летят, но по-рядко. Част от полетите си от Мюнхен и Франкфурт отмени и “Луфтханза”, а австрийците спряха полетите от и до Виена. “Ал Италия” не лети от римското летище “Фиумичино”.
Групата Air France KLM също уведоми, че ще ограничи летателната си активност, намалявайки постепенно предлагането с между 70 и 90%.
Справка на сайта на министерството на транспорта към 17 март показва, че “България ер” спира полети в определени часове по 22 линии. Авиокомпанията не лети до Италия и до Тел Авив, анулирани са полетите до Испания, редуцират се до Брюксел, Франкфурт и други дестинации. Спрени са и следобедните линии между София и Варна през седмицата. В съботните дни вътрешната линия ще продължи да се изпълнява по график, съобщават от компанията.
Полети по 30 дестинации спря Wizz Air, нискотарифният превозвач с най-много линии от София. Във вторник авиокомпанията съобщи, че заради големия брой отменени полети е автоматизирала процеса за възстановяване на първоначално заплатената сума, като зарежда 120% от сумата.
Тя временно деактивира функцията за онлайн подаване на искове за възстановяване на суми до 14 април 2020 г. Авиопревозвачът уверява, че всички искове ще бъдат обработени.
Авиокомпанията приоритетно разработва автоматизиран процес на възстановяване на заплатени суми и за туристически агенции, но докато това стане факт, Wizz Air любезно моли туристическите агенции да се обръщат към колцентъра на авиокомпанията.
Другият голям нискотарифен авиопревозвач - “Райънер”, отменя полети до 7 линии. Ryanair елиминира резервацията на пътниците до Испания от 21 до 28 март заради забраните на испанското правителство. Уведомява ги, че могат безплатно да изберат алтернативна дата. Преди дни нискотарифната компания съобщи, че ще намали до 80% капацитета си през следващите два месеца.