Плевен: Пренаредихме живота си, целият ни свят е в телефона
- Градът застина като в стоп кадър
- Медицинският университет инвестира в лаборатория за диагностика на коронавируса - ще заработи идната седмица
- Хотел “Ростов” настанява безплатно медици и доброволци, ангажирани с грижата за заразените
Откакто е въведено извънредното положение, Плевен изглежда застинал като в стоп кадър - по улиците почти няма хора. Затворени са музеите, театрите, концертните зали и галериите. Тъмнеят и витрините на увеселителните и игралните зали.
Собственикът на
кварталната
бакалийка
затвори след
първите случаи
на заразата
- дни преди да бъде въведено извънредното положение. По отрупаните ѝ рафтове се намираше всичко, “от пиле мляко”, продуктите винаги бяха пресни, но пред тезгяха ѝ в тясното пространство се трупаха предимно възрастни от рисковия контингент.
Хладилникът вкъщи е празен, налага се да купя някаква храна. Дезинфектирани, тролеите пътуват полупразни. Без да свалям кожените ръкавици (други нямам), сядам на крайчеца на първата седалка. На следващата спирка покрай мен се промушва и се намества отвътре до прозореца жена с маска - освен че е неправилно поставена,
виси ѝ под
устата, цялата
е мокра от
всякакви
секрети
Както е с предпазното средство, жената се навежда към мен, почти пада в скута ми и почва да говори как се е запасила с тоалетна хартия и че слиза на последната спирка. Прекратявам общуването, като се местя с 3 седалки, после слизам, преди да дочакам моята спирка.
Пътьом решавам да си купя витамини и дезинфектанти от аптеката. Отпред се вие предълга опашка - пускат по един човек.
Докато чакат реда си, двама-трима си говорят от разстояние. Чувам как обсъждат, че единият с коронавирус бил от близкото село Търнене, където живеят доста роми, и именно той донесъл заразата в Плевен. Не се стърпявам,
намесвам се да
спра слуховете.
Без резултат
Пред аптеката още неколцина изказват мнение и неволно скъсяват дистанцията помежду си. Отказвам снабдяването с витамини.
По-късно същия ден се отбивам в аптека в глуха уличка в центъра. Няма клиенти, но и повечето от търсените медикаменти са изчерпани. Фармацевтката все пак ми препоръчва хранителни добавки с калций, магнезий, цинк и отделно селен за имунитета. Решавам да се подсиля и с чесън, но не намирам никъде - нито по сергиите, нито по рафтовете на магазините.
В по-късните часове пазарувах спокойно в търговска верига. Има достатъчно хранителни продукти и стоки. Обслужващият персонал на касите е задължително с маски.
“Пренаредихме живота и делника си. Не излизаме никъде. Целият ни свят сега е в телефона”, каза пред “24 часа” Васил Денчев. В семейството има дете на 10 г. и възрастен родител над 80. Когато влиза в магазина, мъжът задължително слага маска и ръкавици за еднократна употреба, после ги изхвърля. Учуден е, че повечето хора идват в магазините без предпазни средства.
“А трябва да пазят другите”, смята той. И преди пазарувал да има за 10 дни. Хляб купувал всеки ден, сега минал на военен режим - снабдил се с хляб за 5 дни. Лекарствата за майка си взел късно вечерта от нощната аптека. Възрастната жена не напуска жилището.
Фамилията притежава имот на село, но е необитаем. “Как да я пратя на село, нали трябва да ѝ осигурим топло, продоволствие и постоянна грижа”, пита синът.
Бизнесмен пък разказа, че
купил маски за
работниците си.
Платил по 10 лв.
за бройка,
която преди струвала левче-два. “Спекула е вероятно, но здравето на хората е по-важно”, твърди той.
Дори в извънредното положение редовните посетители на парк Кайлъка не се отказват от разходките. При срещи не се здрависват, както обичайно и дисциплинирано спазват разстоянието, докато си разменят по 2-3 думи.
“Не трябва да се оставяме на паниката. Просто трябва с разум да пренастроим живота си във време на изпитание”, убедени са плевенчани.
Лабораторията за диагностика на коронавирус ще бъде готова до края на идната седмица, увери ректорът на Плевенския медицински университет проф. Славчо Томов на заседанието на областния оперативен щаб в понеделник. Вузът инвестира собствени средства в закупуването на апаратурата, която струва 110 хил. лева без ДДС. Лабораторията ще бъде разположена във Втора клинична база.
“Изследванията
ще правят хора
с опит,
те ще минат и допълнително обучение при проф. Мутафчийски. В контакт сме и с водещ вирусолог, който ще консултира”, уточни проф. Томов.
В Плевен от понеделник стартира кампания за набиране на доброволци в борбата с коронавируса. Идеята е на ръководствата на университетската болница и медицинския вуз. Целта е да бъде подпомогнат медицинският персонал в грижата му за болни от коронавирус. Доброволците могат да са студенти по медицина и здравни грижи, специализанти, лекари, специалисти по здравни грижи.
Хотел “Ростов” ще настанява безплатно медици и доброволци, които не са жители на града, но са ангажирани с лечението на коронавируса”, обяви в понеделник пред “24 часа” собственикът Васил Антонов.