Държавата да изплати всичките си задължения към бизнеса, поискаха работодатели на среща с президента
Държавата да покаже своята коректност към бизнеса и на часа да изплати всички свои задължения по оперативни програми и обществени поръчки. Това поиска от името на бизнеса Радосвет Радев на спешна среща на работодатели при президента Румен Радев заради кризата заради коронавируса.
Не знаем степента на засегнатото на всички отрасли, има такива, които са роботизирани и работят 24 часа в денонощието. Но има много забавени плащания от държавата, обясни той. И поиска от държавния глава личен ангажимент по този въпрос. Дори да има минимализиране на критерии, но не трябва да се допуска административен произвол, защото прекъсването на системата на разплащания засяга хиляди семейства, категоричен бе Радосвет Радев. Той обясни, че е в компетенцията на изпълнителната власт да трансформира част от оперативните програми, които да бъдат адаптирани към ситуацията и да бъдат "тръба", по която да се налее ликвидност в компаниите. Трябвало да се помисли и за промяна на лимитите на обществените поръчки, защото това ще осигули живот на най-малките компании.
Бизнесът и държавата трябва да си протегнат ръка, защото без бизнес не може да оцелее държавата, обясни и президентът Румен Радев.
Да помислим за България сред коронавируса. Само с ограничения, забрани и глоби няма да можем да излезем от тази криза като пълноценно общество и устойчива икономика, каза президентът. И обясни, че е задължително наред с ограничителните мерки да бъдат в ход и комплексни такива, които да подкрепят бизнеса, който вече търпи сериозни загуби, да подкрепят най-засегнатите граждани, които губят работата си. Знам, че ресурсите са ограничени, но трябва да мобилизираме максимално всички възможни начини да се получат средства от ЕС и правителството спешно да преоцени инвестиционните си проекти, каза Радев. Ако се налага, някои проекти могат да изчакат, но здравето на хората, здравето на бизнеса не може, допълни той.
Да бъде осигурено разплащане от държавата към всички фирми, защото това ще им даде глътка въздух, поискаха и от Камарата на строителите. Те настояха да бъдат разсрочени плащанията и подаването на годишните декларации на фирмите, да се говори и с банките да не са толкова строги в лихвите.
Световната и европейската икономика бяха в недобро здраве и преди пандемията, а сегашната ситуация ще се отрази в много по-голяма степен на икономиката, каза и Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал. Според него са необходими несимволични мерки в подкрепа на доходите на хората, които са останали с по-малко работа или без работа, трябва да бъдат компенсирани. Както и фирмите, които имат рязък спад на продажбите поради запушени транспортни коридори.
Да се удължат сроковете за изпълнения на задълженията на фирмите, да се отпушат транспортните коридори, поиска още бизнесът.
Всички фирми, които имат стоки за продан, да въведат информация в продуктовия каталог и така ще имат излаз на световните електронни пазари, препоръча представител на Търговския регистър.
Туризмът е спрял, а за организирания туризъм е отишъл целия сезон, ще е нулева година, предупреди Кънчо Стойчев. Според него трябва да се помисли и как работодателите може да плащат социалните осигуровки в тази ситуация и да се помисли за разсрочване, без тежки лихви, да има разбиране от държавата. А за най-застрашените браншове да има намален работен ден.
Ще пада стандарта на хората навсякъде, предупреди Стойчев. Ако страдат всички тези, които изработват обществения продукт, благодарение на който има администрация, нормално е същата тежест да поеме и администрацията, каза той и поиска оптимизационни мерки и за администрацията - съкращения или друга оптимизация. Това са нашите пари, обясни Стойчев.