Адвокатка и дъщеря ѝ в схема за мними продажби на имоти и фалшиви документи
- Румяна Тодорова, дъщеря ѝ Деница и още двама криминално проявени от Враца са в ареста за участие в организирана престъпна група
- Единият се представял за студент, директор, дори прокурор, вземал подкупи за настаняване в старчески дом или издаване на фалшиви дипломи
- Тарифата за “услугата” варирала от 1000 до 15 хил. лева
Възможно ли е две жени с правно образование да са активни членове на престъпна група? Да извършват измами при настаняване на възрастни хора в старчески домове, уреждане на дипломи от университети, фалшифициране на документи за продажби, дарения, завещания?
Тези въпроси си задават във Враца, след като Румяна Тодорова, адвокат с над 30-годишен стаж в професията, и нейната дъщеря Деница Тодорова, завършила преди година право в Нов български университет, бяха уличени от спецпрокуратурата за участието в организирана престъпна група.
Според разследването в групата са били и двама мъже - Иво Борисов-Борката и Иван Тодоров, известни на полицията с криминалните си прояви и осъждани за други измами. Четиримата са в ареста.
Немислимото превъплъщаване на юристи в извършители на престъпления предизвика шок сред посветилите се на правораздаването хора от града. Някои от тях споделиха, че са имали съмнения заради нестандартните практики на адвокатката Румяна Тодорова, но не смятали, че тя “може да стигне дотам”.
Прочута с напористото си поведение в съда,
адвокатката е
известна и като
последна
инстанция за
разрешаване на
заплетени имотни
спорове,
каквито изобилстват в Северозапада. За нея се говори като за много добра, но скъпа адвокатка. Врачани още помнят, че преди десетина години като адвокат на жена от Самоков Тодорова спечели с компетенциите си дело срещу прокуратурата. Знаеше се обаче, че трябва да подплатиш искането си с достатъчно пари, за да е сигурно, че Румяна Тодорова ще се пребори в съда за каузата ти.
Сигналите на граждани за имотни измами са от миналата година, но на практика се оказва, че групата действала отпреди 4 г. Когато започват да проверяват десетки оплаквания, следователите
се натъкват на
много повече
престъпления
извън мнимите
сделки
с недвижими имоти. Групата на четиримата обещавала различни услуги, вземала пари за това, но “клиентите” ѝ не получавали нищо.
В крайна сметка се стигна до акцията на ГДБОП от 5 март, когато четиримата бяха закопчани.
Като най-артистичен от групата Иван Тодоров се преобразявал в различни роли, докато извършвал измами. Ту бил студент, ту директор на старчески дом, преподавател в университет и дори прокурор. Именно той
убеждавал, че
може да уреди
всичко срещу
добро заплащане
Тарифата варирала от 1000 до 15 000 лева. Повечето от хората, дали по толкова пари, не получили нищо. Много малко от тях обаче решили да подадат жалби и да признаят, че са били измамени.
Близкият на адвокатката и дъщеря ѝ Иван Тодоров не за първи път влизал в различни роли. Преди години успял чрез фалшива диплома от НСА да се внедри като експерт и организатор в младежкия дом във Враца. Било е време, когато се представял за общински служител и прибирал наеми от настанените в общински жилища, за което бил осъждан.
Дъщерята Деница Тодорова пък била най-активна при уговаряне на поредица имотни сделки от адвокатската кантора на майка ѝ. С нейно съдействие много хора от Врачанско
били заблудени
за същността на
сделките и се
лишили от
имотите си
Новозавършилата юристка влизала и в ролята на мним нотариус и чрез нея групата ощетила доста хора, принуждавайки ги да плащат за нещо, което не получавали на практика.
При обиските са били намерени доста нотариални актове на имоти не само във Враца и района, но и от цялата страна. Все още не е ясно колко от тях са истински. Сред находките има и доста пълномощни, за които тепърва ще се установява дали са редовни.
Майката
оформяла
документално
имотните
измами,
предполагат разследващи. Някъде ставало дума за мними продажби, другаде - за несъществуващи дарения и фалшиви завещания.
При претърсванията в апартаментите на участниците в групата са открити множество печати на всякакви институции, на нотариуси и университети, празни бланки за дипломи.
В жилищата на Иван Тодоров и Иво Борисов-Борката се оказали
множество
оръжия и
боеприпаси,
наркотични
вещества,
готови за разпространение.
Антимафиотите намерили и самоделно взривно устройство от 400 грама тротил с прикачени към него батерия, магнит и механизъм за активиране чрез дистанционно управление. В имот на Иво Борисов-Борката били открити и цифрова матрица и фреза, предназначени за производство на монети от един лев.
Преди да започне операцията на антимафиотите, бил получен и оперативен сигнал за наличието на значително количество разнообразно оръжие и патрони за него в офиси на групата.
При претърсванията са открити и иззети картечни пистолети “Шипка” и “Скорпион”, автомати, огнестрелни оръжия от други марки и боеприпаси за тях. Засега не е ясно
дали става
дума за
дългогодишен
канал за трафик
на оръжия, или
за единична
сделка
От следствието не уточняват откога е действали престъпната група, но споменатите участници в нея поне от четири години демонстрират явно замогване и висок стандарт на живот.
Адвокат Румяна Тодорова в този период успя да закупи скъпо жилище в нова частна кооперация на пъпа на Враца, точно срещу областното управление на МВР. И тя, и съучастниците ѝ с удоволствие демонстрираха в социалните мрежи посещенията си до екзотични дестинации по целия свят.
Ако всички повдигнати обвинения се докажат в съда, на адвокатската професия ще бъде нанесен непоправим удар, коментира потомствен местен юрист.
l Румяна Тодорова, дъщеря ѝ
Деница и още двама криминално
проявени от Враца са
в ареста за участие в
организирана престъпна група
l Единият се представял за
студент, директор, дори
прокурор, вземал подкупи за
настаняване в старчески дом или
издаване на фалшиви дипломи
l Тарифата за “услугата”
варирала от 1000 до 15 хил. лева