Борбата срещу коронавируса постави италианската здравна система на ръба

13.03.2020 13:40 ДПА
Снимка: Ройтерс

Италия отначало бе сигурна, че може да спре новия коронавирус още в начален етап, но бързото разпространение на КОВИД-19 породи страхове, че италианската система на здравеопазване може да рухне.

Италия отначало бе сигурна, че може да спре новия коронавирус още в начален етап, но бързото разпространение на КОВИД-19 породи страхове, че италианската система на здравеопазване може да рухне.

Малцина очакваха сегашната здравна криза в Италия. Страната е в първата осмица на индустриалните държави, въпреки много високия си публичен дълг, и една от най-популярните дестинации за международните туристи, искащи да вкусят от "долче вита".

Бързото разпространение на коронавируса обаче се оказа непосилно бреме за болниците и лекарите и сега заплашва цялата здравна система.

Когато първите случаи на КОВИД-19 бяха регистрирани в градчето Кодоньо в Ломбардия през февруари, Рим възхвали "отличната" здравна система. Само няколко седмици по-късно италианското правителство смята да налее големи суми в спешната помощ, особено в интензивните отделения, и съобщава за недостиг на 5000 лекари и на хиляди медицински сестри и болногледачи.

В момента има над 12 000 потвърдени случая на вируса, официално известен като SARS-CoV-2, но може би има много повече нерегистрирани заразени. Хората по места в засегнатите райони бият тревога, че нещата могат да продължат по този начин само още няколко дни, след което здравната система ще рухне.

"В момента ние вършим чудеса, но не можем да издържим така още много дълго", каза Антонио Пезенти, координатор в интензивно отделение в Ломбардия.

"За 15 дни ние увеличихме с 50 процента броя на леглата, оборудвани с апарати за обдишване, за да лекуваме пациенти с коронавирус", заяви той пред вестник "Кориере дела сера".

Но интензивните отделения са твърде претоварени. Това означава, че пациенти с инфаркт или претърпели тежка катастрофа с кола просто може да нямат късмет, добави той. Недостигът на лекари става непоносим заради продължаващото рязко увеличаване на броя на заразените. "Почти невъзможно е да издържим с това темпо още две седмици", оплака се Пезенти.

Експерти показват по телевизията графики с цветни линии, отбелязващи ръста на броя на вирусоносителите и на пациенти с КОВИД-19 в болниците. При тези стръмно сочещи нагоре криви може да се стигне дотам леглата в интензивни отделения да не достигнат, и това може да се случи още този месец.

Като цяло в Италия до сряда е имало над 1000 пациенти с коронавирус в интензивните отделения. Над половината от тях са в богатата област Ломбардия. Преди сегашната криза Италия е разполагала с около 5000 легла в интензивни отделения за приблизително 60-милионно население. Оттогава броят им е увеличен. Но за сравнение, Германия има над 25 000 легла в интензивни отделения за своето 80-милионно население.

Едно възпламенително писмо, публикувано във Фейсбук от Даниеле Макини - доктор в болница в Бергамо, описва драматична ситуация. Той говори за "война", за "битки" и за напълно изтощен персонал. Неговото предупреждение за сериозността на заразата с коронавируса повдигна в Италия дебата за селекцията на пациенти.

Експертите вече предпазливо говорят за него по телевизията. При сегашните липси в болниците трябва да се решава кои пациенти да бъдат приемани в интензивните отделения, и кои не? За пациентите това може да е решение на живот или смърт.

Флавия Петрини от италианската медицинска асоциация SIAARTI се опита да успокои топката по време на тв дебатите. Насоките, дадени от международните експертни комитети за приоритизация на постъпващите пациенти от болничния персонал, т.е. определяне на степента на спешност при внезапно постъпване на голям брой ранени или болни (т.нар. триаж), предвиждат бързото отделяне на заразените пациенти от останалите, обясни тя.

Лекарите спазват своите етични норми дори при кризи, казват експертите. Мария Рита Джисмондо - вирусолог в миланската болница "Сако", призова за предпазливост: "Ние не сме във война тук в Ломбардия", каза тя пред ДПА. Но ситуацията е сериозна и няма да бъде разрешена бързо. Джисмондо очаква подобрение след месеци, а не след седмици.

"Но има и позитивни признаци", добави тя. Нови заразявания в град Кодоньо, например, бяха предотвратени чрез строги мерки за затваряния (на обекти за масови посещения) и ограничения на движението.

Въпросът защо вирусът удари Италия така тежко остава критичен и с малко отговори.

Поради икономическите трудности на страната здравната й система наистина бе подложена на известни финансови съкращения. Според някои експерти предпазните мерки, предприети в началото, са се оказали твърде меки и вирусът е продължил да циркулира незабелязано за известно време. Друга причина, която се изтъква, са тесните връзки на Италия с Китай чрез търговията и туризма.

Дали са изиграли някаква роля и случайностите - това никой не знае.

(БТА)

Други от От страната и света

Посолството на САЩ у нас благодари за бързата реакция при защитата на Панагюрското съкровище от огъня

"Във вторник огънят в района на Пасифик Палисейдс достигна територията на музея "Гети", където в момента се намира и българското Панагюрско златно съкровище

Близнаците Асенови и Бисер Митрев ще лежат по 5 г. в затвора за побоя над Слави Ангелов

Прокурорите Николай Попов и Деян Славов, както и повереникът на Слави Ангелов - адвокат Надежда Ковачева, доказаха вината им в съда 5 г. ще лежат в затвора Георги Асенов

Промишлеността обърна тренда, върна се към ръст (Обзор)

Ефектът се получава заради рязкото застудяване, което вдигна дела на производството на ток от въглища През ноември промишлеността в България внезапно се е върнала към ръст

Външно с информационна кампания за отпадане на визите за българи за САЩ

Няколко институции в България работят активно за покриване на критериите за отпадне на визите и за български граждани, пътуващи за САЩ с цел туризъм. А външното ни министерство започна миналия месец

Росен Плевнелиев: Няма да отида на инаугурацията на Тръмп. Не съм съгласен с това, което прави

Бях поканен да отида на инаугурацията на президента Тръмп. Отказах по принципно несъгласие не с това, което е направил, а това, което тепърва ще прави. Това каза президентът (2012-2017 г

>