Обсмилят разкриване на нови лаборатории и в други университетски болници в страната
Вероятно няма да има удължаване на грипната ваканция за децата и учениците
Повишаване на ефективността при установяване на заразените с КОВИД-19. Това е една от темите, която са обсъждали премиерът Бойко Борисов и Националният оперативен щаб срещу коронавируса по време на видеоконферентната връзка със световни и европейски лидери, която се проведе преди около час. Разговори са водени с премиерите и щабовете на Израел, Италия, Австрия, Румъния, Унгария, Хърватска.
"Всички държави представиха своите мерки, обсъдхаи се и най-належащите въпрос за правителствата, икономиките и здравните системи", обясни шефът на щаба ген. - майор Венцислав Мутафчийски на брифинг в МС след разговора.
Страните са обсъдили начини за по-бързи доказване на заболяването при евентуално заразени пациенти.
"Има два начина за това - с разработване на нови тестове или с разкриване на нови лаборатории", посочи Мутафчийски.
"Смятаме че трябва да поканим всички университетски болници, които разполагат с вирусологични лаборатории, особено тези, в които се правят тестове за хепатит С, защото се работят по сходен начин, да ги обучим и да започнат да изследват и те проби за коронавирус. Това ще даде възможност за по-голям обхват на потенциални пациенти", обясни Мутафчийски.
Солидарност - това била думата, около която се обединили всички представители на засегнатите с коронавирус страни, участвали в конферентня разговор, каза шефът на щаба.
"Солидарност между държавите, правителствата и здравните служби за решаването на проблема, защото той отдавна е минал границите и е обхванал над 107 държави в света", каза той и допълни отново, че меркутв, които се предприемат в България са идентични на световните.
"Да се насърчава разработването на ваксина, не само вербално, но и с мерки. Погледите на всички са вперени в държавите с потенциал за това", обсъждали още разговарящите.
Националният щаб е обсъдил с премиера и евентуални мерки след приключване на грипната епидемия в сряда, предвид развилата се епидемиоогипна обстановка с коронавируса у нас.
"Няма идентичност между грип тип Б и този коронавирус. Засегнатите от сезонният грип са основно деца и ученици, а от КОВОД-19 възрастните", обясни Мутафчийски, затова и вероятно ням да бъде удължена епидемията.
Мутафчийски цитира данни от анализ на италианските здравни власти, свързан със смъртността от коронавируса там.
"Нямат починал пациент под 69 години. Смъртността при тези над 80 г. пък е 30%, където китайците отбелязаха около 18,5%. Нак-засегнато е възрастното население с хронични заболявания", обясни генералът.
Вече са произведени първите прототипи на защитни облекла - маски, гащеризони, скафандри, очила и т.н., които ще бъдат предатавени след час в Министерство на икономиката, уточни още Мутафчийски.
Здравният министър Кирил Ананиев съобщи, че тръгва към турската граница, където ще посрещнете и инспектира изпратените от Турция маски и защитни облеко, които бяха договорени през последните дни.
"Ще се осигурят допълните предпазни средства и през партньори от ЕС. Всички те ще задоволят нуждите у нас", каза министър Ананиев. Ще има и за личните лекари, които ще трябва да заявяват бройки пред РЗИ и те ще им бъдат предоставени, уточни още той.
Относно ситуацията от сутринта днес в Плевен с пациенти, отишли за химиотерапия в болницата, които били върнати, заради поставянето под карантина интензивното отделение, министър Ананиев увери, че веднага е разговарял с директор на болницата, както и с този на габровската болница и ги информира, че подобно действие не отговаря на спуснатата от него заповед. Според нея се забраняват само посещенията, плновоте операции и женските консултации. Химиотерапии, ТЕЛК и други подобни спешни състояния не могат да се връщат, уточни той.