Защо атакуват София с мека сила ?
23 посланички от 5 континента едновременно в българската столица
Мека сила! Точно с този банален неологизъм може да се опише дейността на десетки дипломатки в София.
Всъщност стана някаква мода в София да се пращат жени посланички. И то не някакви без значение, а от Съединените щати, а от месец - и от Турция. Държави, с които имаме активни отношения и дълъг бекграунд. Може би тези страни се решават да пращат представителки на нежния пол, защото в България по традиция има жени на важни държавни и обществени постове. Само Кремъл продължава да държи на имперския мачизъм и упорито праща само мъже.
Общо 23 държави от 5 континента избраха да бъдат представени у нас от жени.
Сред тях има
бивша актриса,
адвокатки, учителки,
дизайнерки,
много доказали се дипломатки от кариерата, отдадени съпруги, майки и баби. Обединяват ги любовта и интересът към България. Те изкачват планини, месят баници, практикуват йога.
След разтърсваща лична трагедия през лятото на 2019 г., придружена от двете си деца, у нас дойде новата посланичка на Суверенния малтийски орден. Урcулa Хьoфтeр Дзукoли зae мяcтoтo нa пocлaник Кaмилo Дзукoли, нeин cъпруг, кoйтo пoчинa внeзaпнo нa 3 фeвруaри м.г. в Рим. Г-жа Дзукoли завършва Висшата модна академия в Мюнхен. След дипломирането си работи в модна къща за висша мода във Флоренция, където се запознава с бъдещия си съпруг.
Посланичката на Индонезия също впечатлява със страста си към модата. Сри Астари Расджид е била
редактор на
модно списание
След това изучава моден дизайн в Лондон. Завърнала се в Индонезия, тя става дизайнер и съпруга на бизнесмен, отглежда и децата си.
Силно впечатление на дамите посланици у нас правят българските манастири. Само няколко месеца след като пристигна в София в началото на 2019 г., първата дипломатка на Грузия Тамара Лилуашвили посети Бачковския манастир, създаден през 1083 г. от грузинеца Григорий Бакуриани. Г-жа Лилуашвили е родена на 27 януари 1978 г. в Тбилиси. У нас тя дойде със съпруга си и двете им малки деца. Образованието си завършва във Франция и САЩ. Говори отлично английски, грузински и руски, владее добре испански език.
Представителката на Индия посочва като най-магично място Рилския манастир. “Вибрациите там са различни - розите, гората, планините, потоците, изворите...”, разказва Пуджа Капур.
Рилският манастир бе сред първите дестинации, които разгледа и американската посланичка Херо Мустафа.
Дипломатката от Швейцария Мюриел Берсе Коен сподели пред “24 часа”, че обича Троянския и Роженския манастир, “защото наистина усещам красота и спокойствие едновременно.”
Съвсем наскоро в София пристигна новата посланичка на Хърватия Ясна Огняновац. Дипломат от кариерата, тя е била посланик в Ирландия, зам.-ръководител на мисията на Хърватия в ЕС, зам.-ръководител на Постоянната мисия на Хърватия при ООН в Ню Йорк и съветник на министъра в Постоянната мисия на Хърватия към ООН във Виена. Завършила е право в университета в Загреб. Магистър е по право и международни отношения от Виенската дипломатическа академия. Владее английски, немски, италиански и френски език.
През 2016 г.
Финландия също
изпрати в България
адвокатка
Посланичката Пайви Блинникка е дипломиран юрист от университета в Хелзинки, с опит като практикуващ адвокат, преди да се ориентира към дипломатическата служба в първата половина на 80-те г. Преди назначаването си в България посланик Блинникка е била пълномощен министър на Финландия в Унгария и Франция, директор за Централна Европа и Западните Балкани и визовите отношения във финландското външно министерство, както и генерален консул на страната си в Хамбург. Владее отлично финландски, шведски, английски, немски и френски език.
Право са завършили и посланичките на Великобритания, Алжир, Куба, Азербайджан.
Голяма част от жените посланички в София са опитни дипломатки. Такава е и пратеничката на Куба Каридад Ямира Куето Милиан, която зае поста през ноември 2018 г. “За кубинците България е цвете. Била съм и в други страни - САЩ, Словакия, Дания... и всяка страна има своя отпечатък. Харесва ми модерният и красив облик на София”, разказа тя в интервю малко след пристигането си.
С над 20-годишна дипломатическа кариера се отличава посланичката на Азербайджан Наргиз Гурбанова. Със завиден опит в международните отношения блестят и представителките на САЩ, Австрия, Индия, Хърватия, Турция.
Жени посланички у нас изпратиха още Венецуела, Португалия и Унгария.
Голяма част от нежната дипломация в София за трета поредна година беше обединена и от инициативата на британското посолство у нас “Посланик за един ден”. Девойки на 14-18 години имат възможност за ден да станат посланички и да се запознаят с тънкостите на дипломацията. Подкрепа за идеята от самото ѝ начало оказва и вицепрезидентката Илияна Йотова, която всяка година работи с една от победителките в конкурса и приветства избраните момичета в президентството.
Дипломатките у нас подкрепят и правото на избор на сексуална ориентация. “С подписването на настоящото изявление ние окуражаваме всеки да се възползва от тази възможност да подкрепи и защити ценностите на толерантността и правата на човека и да се присъедини към прайд шествието в София, за да посрещнем ЛГБТИ хората без предразсъдъци и дискриминация като равни граждани, написаха посланиците в съвместно изявление през 2019 г.
Ема Хопкинс: Преди ме питаха къде е посланикът, но тук вече ме познават
Посланичката на Обединеното кралство е в България от 2015 г., а това лято мандатът ѝ приключва. Това е първият път, в който Ема Хопкинс заема поста посланик.
“Дойдох в България със семейството си: двете ми дъщери, на 9 и 11 години, и съпруга ми. Животът ни в България е прекрасен. Много се наслаждаваме на планините и морето, както и на храната, културата и гостоприемството на българите. За мен, както и за много британци, България е един скрит ъгъл на Европа, за който не много хора знаят и се изненадват от богатата ви история и култура”, разказа Нейно Превъзходителство пред “24 часа”.
“Проблемите, с които съм се сблъсквала в кариерата ми, не са били през последните пет години като жена посланик в България. Случвало ми се е да присъствам на официално събитие и да ме питат къде е посланикът, но вече съм тук от известно време и хората знаят коя съм”, добавя тя.
Преди да стане дипломат, Ема Хопкинс работела по теми като насилието над жените, човешките права, трафика на хора и международни военни престъпления.
“Когато пристигнах в България, исках да продължа да работя по теми, свързани с равенството между половете, което винаги е било моя страст. Затова преди три години стартирахме инициативата “Посланик за един ден” - за да развием възможностите и самочувствието на младите жени. Работя много добре с другите жени посланици тук в България и реших, че трябва да използваме тази мрежа, за да насърчим младите момичета да участват в политическия живот, в дипломацията и в гражданското общество”, каза посланичката на Великобритания в София.
Херо Мустафа меси баница, говори на български от третата си седмица у нас
Американската посланичка е определено една от най-активните дипломатки у нас в момента.
Нейно Превъзходителство показва неспирен интерес към българските традиции. Още преди да е изтекъл първият месец, откакто зае поста в София, г-жа Мустафа се представи лично пред българската общност с видео, в което говори изцяло на български език.
“Здравейте, аз съм Херо Мустафа, новият посланик на САЩ в България. Това са съпругът ми Равниш и дъщерите Ариана и Ашла”, казва посланичката на САЩ.
На 16 октомври г-жа Мустафа кацна на летище София със съпруга си - индийски бизнесмен, и двете им дъщери. Оттогава не спря да се запознава с всякакви забележителности и да се среща с известни и обикновени хора.
Работеща майка, дипломат от кариерата, служила от Централна Азия до Близкия изток и Европа, Херо Мустафа е пример за успешна мюсюлманка. Родена е през 1973 г. в град Ербил, Ирак, и произхожда от кюрдско семейство. Две години от детството си прекарва в лагер за бежанци. Със семейството си бягат от Ирак и се установяват в САЩ. В 20-годишната си кариера работи с трети американски президент поред. Говори 9 езика, включително руски, хинди и фарси.
“Херо е вид цвете. В България го наричаме ружа”, сподели посланичката, след като разгледа Ботаническата градина в София. Явно срещата с цветята вдъхнови дипломатката да избере българската роза като мотив на своята уникална посланическа монета. Тя ще я подарява на хората, с които се среща.
И за да бъде Коледа необикновена, Херо Мустафа реши да уважи родните традиции и направи сама българска баница. “Храната е важна част от всяка култура. За да разбереш истински една култура, трябва да разбереш и оцениш храната”, убедена е тя. Разказа, че заедно със съпруга си Равниш са запалени кулинари, когато им остава свободно време.
Финалът на 2019 г. 46-годишната дипломатка отбеляза по култов начин, като изпя с Васил Найденов и Богдана Карадочева неостаряващия хит “Нова година” на тържество в мисията на САЩ.
Херо Мустафа празнува и Василица с ученици от село Караджово, дори се хвана на хорото с тях. Посети инкогнито крепостта Царевец във Велико Търново. Никой не знаел там, че тя ще идва, служителите в музея изобщо не разбрали, че имат ВИП визита. “Впечатлена съм от хилядолетната история на България, от магията на фолклора, от силата на българския дух”, каза дипломатката.
Айлин Секизкьок: За турския народ София е специално място, Ататюрк е обичал българка
Айлин Секизкьок започна мандата си в София на 30 януари тази година. В продължение на близо 30-годишната си дипломатическа кариера е работила в Киев, Стокхолм, Берлин, Аман и Милано.
“За турския народ София е специално място. Европейски град, в който основателят на турската република Мустафа Кемал Ататюрк е изпълнявал длъжността военен аташе непосредствено преди Първата световна война. Прекарал е спокойни, приятни и щастливи мигове в изпълнения си с войни живот и е преживял голяма и всеизвестна любов”, разказа Айлин Секизкьок пред “24 часа”. (Красивата българка Димитрина Ковачева, наричана Мити, е голямата и единствена любов на бащата на турската нация - б.р.) Посланичката на Турция посочва, че Ататюрк е отдавал голямо значение на равенството между жените и мъжете. Твърде вероятно е наблюденията му в София да имат принос в това отношение, добавя тя. Нейно Превъзходителство подчертава, че благодарение на реформите на Ататюрк турските жени придобиват правото да избират и да бъдат избирани на 5 декември 1934 г. - много преди другите европейски страни. “В резултат на здравите основи, положени с прилагането на неговите реформи, днес с гордост мога да представлявам Турция в София като жена посланик”, казва дипломатката.
Тя е омъжена, а съпругът ѝ е посланик на Турция в Скопие. Имат две деца. Синът им живее с майка си в София, а дъщеря им останала в Анкара.
“С други думи, като семейство, разпростряло се в три балкански страни, представяме нашия красив регион. Ние сме щастливо семейство и въпреки че разстоянията ни разделят, се стараем често да се събираме”, казва Секизкьок.
Пуджа Капур: Любимият филм на президента ви като дете е бил “Слонът, моят приятел”
Пуджа Капур израства в индийската столица Делхи. Нейните родители, братя и сестри все още живеят там, докато съпругът и синът ѝ, който е тийнейджър, са в Лондон.
“Имах щастливо и безгрижно детство, което много ми липсва предвид забързания темп на живота ми, откакто пораснах”, разказа пред “24 часа” посланичката на Индия в София.
Дипломат от кариерата, преди да дойде в България Пуджа Капур е служила в мисиите на Индия в Париж, Лондон, Брюксел и Куала Лумпур.
“Моето име Пуджа (на англ. Pooja) означава поклонение или молитва. И да, чувствам се благословена!”, казва посланичката и признава, че не е знаела много за България. “Затова четох много. Исках да разбера българската история и славянския мироглед. Продължавам да уча всеки ден за българската култура и история, които са както древни, така и богати. Интересното е, че открих, че българите и индийците имат много общо.”
Сред общите черти между двата народа Нейно Превъзходителство дава за пример, че българската музика е единствената в Европа, която има неравноделен ритъм, точно като индийската. “Това са прекрасни прилики между нашите два народа, които открих тук. В България срещнах много топли и очарователни хора. Българският революционер
Георги Раковски е сред тези,
които вярваха, че българите
произхождат от Индия!”,
казва тя.
“Усетих тази топлина, когато за първи път пристигнах в България и поднесох акредитивните си писма на президента Румен Радев, който каза много на място, че Индия и България са духовни партньори. Освен много други неща той разказа как като дете любимият му филм бил “Слонът, моят приятел”, който е гледал много пъти. По-късно се натъкнах на много други високопоставени българи от това поколение, които също казаха, че това е най-запомнящият се филм от детството им”.
Йогата е изключително популярна в България, особено сред дамите. Толкова много жени на ръководни позиции в България практикуват йога усърдно и неизменно ме питат дали се занимавам с йога, което всъщност ме насърчи да практикувам по-сериозно. Българите също са любители на аюрведа, индийските тъкани, роклите, музиката, танците, занаятите, кухнята и т.н.
Мястото, което посланичката определя за наистина специално, е Рилският манастир. “Вибрациите там са различни - розите, гората, планините, потоците, изворите... Там има уникална, свещена атмосфера”, казва тя.
“Много неща са свещени в Индия и огънят е едно от тях. България винаги ще бъде в сърцето ми, а пламъкът ѝ ще блести и ще свети ярко”, обещава Пуджа Капур.
4-те деца на Флоранс Робин искат отново да дойдат у нас
Посланикът на Франция Флоранс Робин изпъква с нетрадиционната си за ръководител на дипломатическа мисия биография. Физик по образование, тя е заемала редица високопоставени длъжности във Франция в областта на образованието, като в много случаи е била първата жена на такива позиции. Поради това насърчаването на образованието сред жените и ангажирането им в научни дисциплини и кариери са важни за нея теми, по които тя е работила на международно равнище.
Г-жа Робин силно се интересува и от възможностите за развитие на професионалното образование чрез подобряване на връзките между бизнеса и училищата, важен аспект от реализацията на младите хора. Стремежът ѝ е да насърчи партньорствата между българската и френската младеж, така че младите българи да се чувстват напълно интегрирани в Европа, а техните връстници от останалите европейски страни да могат да преоткрият България.
Френската посланичка за първи път стъпва в България, когато заема новата си длъжност миналата есен, и остава приятно изненадана от красотата и разнообразието на нашата природа, която намира за голямо, но слабо познато предимство. Флоранс Робин е очарована както от древната история на България, така и от съвременната култура на страната. Като запалена почитателка на операта тя редовно се наслаждава на високото качество на българското оперно изкуство и на българските изпълнители.
Майка на четири деца, френската посланичка е имала удоволствието да им покаже България, която доскоро им е била непозната, но която те желаят да посетят отново.
Виенският бал в София - благодарение на Андреа Вике
Австрия изпрати през септември 2018 г. известна актриса за посланик у нас. За първи път Андреа Вике посещава България през 1992 г. Тя е очарована от страната, от древната култура, историята, природата - планините и морето, от гостоприемството на хората. Неин съпруг е българинът Венцислав Вике-Дерменджиев, с когото имат две деца. Години по-късно в България я довежда и служебният ангажимент. От 2000 до 2002 г. е зам.-ръководител на мисията на австрийското посолство в София. Тогава научава български и го говори спокойно.
Нейна е идеята за създаването на ежегодния благотворителен Виенски бал в София. Андреа Вике поема първите стъпки в организацията преди 19 г.
“Виенският стил и традиция да се веселиш е прекрасен. Исках да предам това чувство в България. Животът по това време беше много труден за много хора. Затова създадохме бала като благотворително събитие от самото начало.”
Андреа Вике има дългогодишна дипломатическа кариера, най-напред като аташе в австрийското посолство в Загреб, пресаташе в Прага, посланик във Вилнюс, Куала Лумпур. Преди заемането на поста в София е била ръководител на отдел “Африка” при федералното министерство за Европа, интеграция и външни работи на Австрия.
Г-жа Вике има многобройни професионални изяви като певица и актриса в киното, театъра и телевизията в периода 1986-1995 г. Участвала е в един от най-популярните австрийски сериали.
През май Андреа Вике втъка своя нишка в паното, посветено на 55-годишната история на музея “Етър”.
Урсула Дзуколи от Малтийския орден наследи съпруга си на поста
Урсула Хофтер Дзуколи поема поста посланик на Суверенния малтийски орден в България от юни 2019 г. Това е първото ѝ дипломатическо назначение. Нейната история е любопитна, тъй като тя “наследи” на този пост покойния си съпруг - дългогодишния посланик Камило Дзуколи.
Посланиците на Малтийския орден често са пенсионирани дипломати от кариерата, но в случая на госпожа Дзуколи бе направено изключение, тъй като, бидейки винаги до съпруга си през 13-те години, откакто той бе в България, тя познаваше в детайли неговата работа и правителството на Малтийския орден реши, че ще се справи блестящо със задачата.
Урсула Хофтер Дзуколи е родена през 1956 г. във Волкенщат, Бавария, Германия. Завършва моден дизайн в Мюнхен и е работила в модна къща Haute Couture във Флоренция. После отваря собствено ателие в Мюнхен. След женитбата си с Камило Дзуколи, активен италиански и европейски политик, госпожа Хофтер Дзуколи решава да се посвети на грижите за двете си малки деца.
Тя владее отлично немски, италиански и английски.
Приоритет в работата ѝ в посолството е грижата за бедните и нуждаещите се, което като жена с чувствителна душа ѝ се удава лесно. Особено близки на сърцето ѝ са грижите за деца, лишени от родителски грижи, за които ежегодно се организират летен лагер и различни занимания, раздаване на топла храна на бездомни и дарения на медицинска апаратура на нуждаещи се болници в София.
През 2019 г. посланик Хофтер Дзуколи осигури нужните средства и дари първия по рода си апарат за рехабилитация на деца с церебрална парализа в София, както и модерен ехограф на Специализираната белодробна болница в София.
Нейно Превъзходителство работи почти изцяло с женски тим в посолството - заместник-ръководител на мисията е госпожа Ива Михайлова, а политически съветник е Франческа Скорца.
Г-жа Дзуколи е впечатлена от стремглавото развитие на България, която се е преобразила пред очите ѝ през последните 15 години. Влюбена е в невероятната природа и в сърдечността на българите, сред които има много истински приятели.
Латифа Беназза: България помогна за извоюването на независим Алжир
Дипломирана по право и международни отношения, Латифа Беназза е заемала редица отговорни длъжности в Министерството на външните работи на Алжир, последната от които преди София е шеф на дирекция “Околна среда и устойчиво развитие”. Пътувала е много и е работила в различни задгранични дипломатически представителства. От 2004 до 2008 г. е посланик на Алжир в Дания. Сред професионалните ѝ интереси са многостранната дипломация и борбата с климатичните промени.
“Вече 5 години съм посланик в София, но още в началото се почувствах като у дома. И това не е случайно, защото приятелските връзки между Алжир и България датират още от времето на алжирската война за независимост (1954-1962), когато вашата страна се нареди сред онези, които ни помогнаха да извоюваме независим Алжир. Българите бяха също така сред първите, отзовали се на призива на младата алжирска държава, която тогава се нуждаеше от инженери, лекари, преподаватели... Присъствието в Алжир на хилядите български специалисти е оставило в сърцата на алжирците дълбокия отпечатък на приятелството”, разказа пред “24 часа” посланичката на Алжир у нас.
“В София и при пътуванията ми из България често срещам хора, които са работили или живели с родителите си в Алжир. Те пазят чудесен спомен за моята страна и изпитват силни приятелски чувства към алжирците. Мисля, че е наш дълг за предадем това приятелство на новите поколения и да поддържаме живи връзките, изградени през годините между нашите страни”, добавя тя.
“В навечерието на Международния ден на жената 8 март бих искала да подчертая, че алжирската жена, която се сражава редом с мъжете във войната за национална независимост, днес заема важно място в обществения и политическия живот. Една трета от местата в Народното национално събрание са отредени за жените.
Колкото до личния ми живот, както може би повечето жени, отдавам особено значение на семейството, въпреки че кариерата ми на дипломат често ме отвежда далеч от близките ми. Но се възползвам от всеки удобен случай, за да се потопя в семейната атмосфера сред моите деца и внуци”, казва Беназза.
Сри Астари Расджид от Индонезия пее “Облаче ле бяло”
Сри Астари Расджид е дъщеря на дипломат. Била е журналист и издател на модно списание, моден дизайнер, съпруга на бизнесмен, професионален художник и сега - посланик на Индонезия в България, Северна Македония и Албания.
Като творец главните теми на нейното изкуство са свързани с проблемите на жените, равенството между половете, околната среда, човечеството, мира и конфликтите, както и идеята за промяна. Като посланик стратегията на нейната мисия е формулирана като “културна дипломация” - установяване на контакти с хората, постигане на мир, хармония и свързаност. С надеждата този подход да доведе до взаимноизгодно сътрудничество в търговията, туризма и инвестициите.
Първото си впечатление от България Нейно Превъзходителство сподели: “Когато пристигнах в София на 7 март 2016 г., видях червено-бяла панделка (цветовете и на нашето индонезийско знаме) на ръката на елегантен господин от протокола на българското МВнР, който ме поздрави на летището с “добре дошли в България”. Попитах го какво е това... Отговори ми: “В началото на всеки месец март българите празнуват деня на Баба Марта, посрещайки новата пролет след дългата студена зима, като си разменяме червено-бели мартенички”. Каза ми, че е подарък от неговата дъщеря. Веднага я свали от ръката си и я завърза на моята. Почувствах се истински благословена и топло посрещната при първите ми стъпки на тази земя. От този момент разбрах, че българите са с добри обноски, истински и гостоприемни хора, с богато културно наследство”, разказа индонезийската посланичка.
От България в Индонезия Сри Астари Расджид ще отнесе любовта на българската нация, богатата култура и история, вкусната храна, вино и ракия и красивата песен “Облаче ле бяло”, която ще пее, когато България ѝ липсва.
Посланието на дипломатката по повод на Международния ден на жените е: “Нека бъдем обединени, да даваме сили една на друга и да промотираме хуманността и равенството... Заедно можем да направим промяната реалност и да създадем един свят с повече равенство между половете”.
Мюриел Берсе Коен: Българките може да бъдат пример за нас, швейцарките!
Мюриел Берсе Коен идва за първи път в София през лятото на 2018 г. с дъщерите си, за да открие столицата, която не познава, преди да дойде като посланик на Швейцария в България.
“Първото ми впечатление беше много положително: градът е много зелен, с много паркове и всички бяха навън, наслаждавайки се на хубавото време до късно през нощта. Обичах и факта, че в центъра на града може да видите едновременно православна църква, джамия, синагога и католическа църква. Поради моя собствен професионален и житейски път много ме привличат страни, които са богати на различните си култури и хора”, каза посланичката на Швейцария пред “24 часа”.
Добра изненада за нея се оказва откриването на жени на високи позиции във всякакви професионални сфери у нас. Н.Пр. Коен подчертава, че винаги обяснява на своите швейцарски гости, че България има най-много жени в IT сектора в Европа. “Аз съм горда от България! Българките може да бъдат пример за нас, швейцарките!”, казва тя.
За година и половина, откакто е у нас, открива, че хубавият квартал в центъра на София, в който живее, не е представителен за цялата страна. “София не е цялата България”, казва дипломатката.
“С тъга открих възрастни хора, които продават дребни неща по улиците, тъжно бе да посетя много бедни ромски квартали и да мина през почти празни села”, добавя Мюриел Берсе Коен.
Швейцарката е абсолютно очарована от многото древни български традиции, които са все още живи. Особено много обича Баба Марта, защото това е много стара традиция, която свързва мъжете и жените с природата.
“Изпращам съобщения с мартеница и на моите швейцарски приятели, като им обяснявам значението им. Мисля, че можем също да използваме този вид традиция, за да ни свържем с природата. Основната част от швейцарско-българската програма за сътрудничество беше посветена на околната среда: България като Швейцария има красива природа, която да цени и защитава.”
“Оставам с впечатлението, че много българи все още имат чувството, че трябва да се защитят от външния свят, защото някои стари рани все още не са излекувани. Бих искал да им кажа да се гордеят със своята страна, с историческото си наследство и да извлекат сили от това.”
Посланичката на Швейцария у нас харесва Пловдив, в който се съчетават стари и нови сгради, антична и ислямска архитектура с красиви български възрожденски къщи. “Открих и много манастири, като Троянския и Роженския. Обичам да стоя на тези места, защото наистина усещам красота и спокойствие едновременно. Рилският манастир, разбира се, е бижу, но за мен е малко прекалено туристически. Но това е, разбира се, добро за България! България е наистина страна за откриване!”
Пратеничката на Бразилия пише статии, снима филм
“За мен е чест да бъда посланик в България, страна, с която Бразилия споделя общи ценности като спазването на правата на човека и правата на жените, казва Мария Едилеуза Фонтенеле Рейс. Тя зае поста посланик на Бразилия у нас на 30 януари 2020 г.
“Очаквам по време на мандата ми двете страни да могат да засилят двустранните си отношения в тези и други области, както и да продължат да насърчават степента на взаимно разбиране между нашите култури и народи”, посочи дипломатката пред “24 часа”.
Противно на това, което се наблюдава другаде, София има значителен брой жени посланици и Н. Пр. Фонтенеле Рейс подчертава, че за нея е чест да бъде част от тази група.
За своята роля в отстояването на правата на жените бразилската посланичка разказва в документалния филм “Чуждестранно: Бразилските жени в дипломацията”.
Правата на жените са водещ принцип в бразилската външна политика. Страната се гордее, че е допринесла за включването на принципа за равни права на мъжете и жените в Хартата на ООН.
Посланик Фонтенеле Рейс е опитен дипломат от кариерата. Била е постоянен делегат на Бразилия към ЮНЕСКО, генерален консул в Париж и посланик в Ангола. Служила е също в Аржентина, Доминиканската република, Рим и Токио.
Дипломат №1 на Бразилия има магистърска степен по международни отношения и понастоящем кара докторантура по международни отношения и дипломация в един от най-старите френски университети в тази сфера. Тя е публикуван автор с богата библиография, включваща дисертация за отношенията между Бразилия и Япония и няколко статии за отношенията между Бразилия и Китай, страните от БРИКС, стратегическото партньорство Бразилия-ЕС и др.
През уикендите посланичката от Баку пие чай в парк “Врана”
Посланичката на Азербайджан у нас е сред най-активните дипломати в корпуса. В свободното си време Наргиз Гурбанова се наслаждава на пешеходни разходки. Любимото ѝ място е парк “Врана”. Когато времето е хубаво през уикендите, може да я откриете там с цялото ѝ семейство на чай с бисквитки. Н. Пр. Гурбанова харесва и Черноморието, като често пътува до Варна и Бургас.
Представителката на Азербайджан работи като дипломат близо 20 г. През четирите ѝ години в България тя обикаля страната както в рамките на официални посещения в регионите, така и като турист със семейството си.
Посещавайки Велико Търново, Пловдив, Созопол, Несебър, Русе, Стара Загора, Кърджали и други градове, Гурбанова изучава българския език и има възможността да се запознае с историята, културата, традициите и ценностите на страната.
Наргиз Гурбанова завършва бакалавърска и магистърска степен по международни отношения, управление и бизнес в Азербайджан, Швеция и Франция, притежава докторска степен по философия от Виенския университет, Австрия.
Посланичката е наградена с юбилейни медали за 90-годишнината и 100-годишнината на органите на дипломатическата служба на Азербайджан.
Под нейно ръководство посолството наред с развитието на икономическата и други области провежда множество събития в областта на образованието, културата, изкуството и киното.
На 27 март 2020 г. за пръв път в Софийската опера ще се състои премиерата на балета “Хиляда и една нощ” на известния азербайджански композитор Фикрет Амиров, поставен от прочутия азербайджански хореограф и балетмайстор Елдар Алиев. Балетът вече е включен в репертоара на новия театрален сезон на Софийската опера.
Доника Ходжа: 7-годишната ми дъщеря има страст към българския език
Вече повече от 22 години Доника Ходжа е част от МВнР на Албания и се гордее с това, че България е първият ѝ пост като посланик.
“За мен България е страна на възможности и съм фокусирана основно върху установяването на по-тесни контакти между нашите две страни. България и Албания имат повече прилики, отколкотото изглежда, и трябва да работим по-усилено да се опознаем", каза г-жа Ходжа пред в. “24 часа".
Представителката на Албания кара втората си година в България и макар да не говори български, все по-добре разбира езика. “7-годишната ми дъщеря има страст към българския език и обича България”, добавя Доника Ходжа. “Щедростта, гостоприемството и добротата на българските хора са една от причините да изпитвам почит към вашата страна”, казва Нейно Превъзходителство.
Албанската посланичка заема поста в София от октомври 2018 г. Тя е доктор по история на международните отношения. Била е съветник и първи секретар в посолството на Албания в Италия в периодите 2002-2006 и 2008-2015 г. Преподавала е бизнес английски език в университета в Тирана от 1998 до 2001 г. Д-р Ходжа говори свободно английски и италиански и владее добре френски език.
През лятото на 2019 г. посланик Ходжа посети и Ивайловград в най-южната част на България. Част от общината е село Мандрица, известно като единственото албанско село у нас, основано през 1636 г. от 3-ма албански емигранти. Въпреки малкия брой жители от албански произход в Мандрица те са запазили и все още могат да говорят архаичния албански език, включително стари албански песни, които все още продължават да се пеят.
Посланичката на Мароко патрон на оркестър от 800 млади българи
Закия ел Мидауи е посланик на Кралство Мароко в България от 24 ноември 2016 г. Тя е икономист по образование, владее арабски, френски и английски.
Мароканската дипломатка е истински меломан и определя музиката като универсален език. Тя насърчава всякакъв тип артисти да популяризират своето изкуство и умения. От 2018 г. е спонсор и почетен патрон на Новия симфоничен оркестър, в който участват 800 млади и талантливи български музиканти.
Нейно Превъзходителство смята, че жените са важен фактор за развитието, мира и сигурността. Закия ел Мидауи с гордост съобщи, че Съветът на мароканските жени по света е започнал на 3 януари 2020 г. първото издание на своя Дипломатически културен салон в София на тема “Жените и тяхната роля в насърчаването на културните и дипломатическите отношения между държавите” под патронажа на Симеон Сакскобургготски и в сътрудничество със Съюза на българските писатели.
Посланик Ел Мидауи организира множество културни дейности, за да популяризира Кралство Мароко във всичките му аспекти - политически, икономически, културни, туристически, исторически, не само на територията на София, но и във всички региони на България.
От 6-годишна Снежана Радович от Черна гора знае, че ще е дипломат
“Животът на дипломата протича на цикли. Често казвам, че изглежда все едно някой ви откъсва като дърво с корен и го премества на друго място, където отново пускате корен. И точно когато свикнете с новия начин на живот, отново сте откъснати и преместени. Казват, че през всеки нов мандат дипломатът плаче два пъти. Когато идва и когато си тръгва. И това е една голяма истина”, разказа пред “24 часа” посланичката на Черна гора у нас.
Според Снежана Радович да си дипломат най-вече означава да правиш това, което обичаш, и винаги да си наясно с цената, която трябва да платиш. “За мен цената е напускане на семейството ми, партньора ми и приятелите ми, но работата, която върша, е мечта, която имам от ранното си детство. Мисля, че когато бях на шест или седем години, знаех, че ще бъда дипломат и тайно се надявах да бъда дори и посланик”, добавя тя и подчертава, че моментът, в който била назначена в България в края на 2017 г., е най-щастливият в кариерата ѝ.
Снежана Радович е родена в Подгорица на 27 август 1971 г. Работи в МВнР на Черна гора от 2007 г. В периода 2009-2012 г. е съветник в посолството на Черна гора в Унгария. Говори свободно английски, разбира български и унгарски език.
Беа Тен Тъшнър посади в София холандски лалета от нов сорт “Сердика”
Лалета в цветовете на българския трибагреник засадиха пред паметника на свети Климент Охридски в столицата посланичката на Нидерландия у нас Беа Тен Тъшнър, Екатерина Захариева и Йорданка Фандъкова в края на миналата година. Цветята са специално селектирани за България, а сортът им носи името “Сердика”.
“Тези лалета в чудесните цветове бяло, червено и зелено завинаги ще символизират нашето приятелство от двете порти на Европа - от изток България, и от запад - Нидерландия”, заяви посланик Беа Тен Тъшнър.
“Чувала бях за планините, красивата природа, богатата култура, фантастичните вина и голямото гостоприемство на българските хора, но не бях имала възможност да посетя страната. Сега, след дълги години и работа в Норвегия, Унгария, Кипър, Бангладеш, Азербайджан, Гватемала и Хага, имам чудесната възможност да изживея България заедно със съпруга ми Риен ван Виър. Ще изследваме страната в цялото ѝ многообразие, искаме да я опознаем и разберем много по-добре,” разказва родената през 1961 г. посланичка във видео, с което се представи само няколко месеца след като зае поста в София.
През септември 2019 г. Беа Тен Тъшнър се включи в последното издание на Sofia Graffiti Battle. Във фестивала за улично изкуство участваха български и холандски графити творци и се проведе с подкрепата на посолството на Нидерландия.