За българките зрелостта идва на 22 г., стари са жените над 65

07.03.2020 22:15 Мила Гeшакова

Европейско изследване преди 8 март показва, че у нас 25 г. са идеално време за брак и дете, а 58 г. ­ за пенсиониране

Кои са стартовите години, от които европейката започва да се възприема “в зряла възраст”, “на средна възраст” или “като възрастна/стара”. Данните от Деветото издание на Европейското социално изследване (2018/2019 г.) регистрираха изненадващо единомислие на повечето европейци по този въпрос.

За съвременна Европа жената навлиза в зрялата си възраст между 18 и 22 г., като най-често се споменава границата от 18. В България предвиждаме още 4 и за нас едва на 22 г. българката е напуснала юношеството си.

Началото на средната възраст при европейките е в по-широк диапазон - от 35 г. (Франция) до 47 г. (Норвегия) и дори 50 г. (Италия). Най-много обаче са държавите, за които този период от жизнения им цикъл стартира между 40 и 45 г. За българките, както и за жените в Белгия, Швейцария, Чехия, Германия, Естония, Полша, Австрия и Словения 40 е социалният маркер една жена да е на средна възраст.
При културните стандарти за старост не се наблюдават особено различия на Стария континент - след 65-70 години на една жена вече се гледа като навлязла в третата възраст. Само Чехия прави изключение - там прехвърлилите 60 г. жени вече се приемат за остарели.

В България за възрастна се възприема жена над 65. Така мислят още в Словения, Сърбия, Унгария, Великобритания и Естония. Ключовият фактор за старост по данни от изследването е, когато тя се нуждае от чужда помощ и грижи. Така че трябва
да внимаваме,
когато
наричаме
жена на 60
стара и “баба”
- в цивилизованите общества тя е “баба” само и единствено на внуците си.

Данните разкриват, че в очите на различните поколения жените започват да остаряват по различно време. Само в Кипър, Ирландия, Италия и Нидерландия мненията на най-младите и най-старите съвпадат. Във всички останали изследвани държави, включително и в България, за най-младите третата възраст при жените настъпва поне с 5-10 години по-рано, отколкото си я определят доживелите 65.
Най-често споменаваната идеална възраст и за брак, и за първа рожба е 25 г. Така е в много европейски страни, включително в България, Чехия, Великобритания, Финландия, Норвегия, Словения. За нас е в реда на нещата жените да заживеят с партньор, след като навършат 22 г., както е и за Сърбия, Нидерландия, Ирландия. За Австрия, Швейцария, Чехия, Естония, Полша, Великобритания, Норвегия, Финландия пък 20 г. е социално най-приемливата възраст.
Това е в общ план. Ако обаче погледнем същите тези “идеални години” по възраст, пол, местоживеене, образование, религиозност, етнически произход, нещата не са толкова уеднаквени.

В България
за ромските
жени 20 е
оптималната
възраст
да навлязат в зрелостта, да заживеят с партньор, да се омъжат, да родят. Като надхвърлят 60-те, в очите на техния етнос те вече са стари. Ромките, както и туркините разчитат да се пенсионират на 55, а под 16 и за двете етнически групи е неприемливо жените да живеят на семейни начала или да раждат деца. По-удължени са жизнените сезони на жените от българския етнос - при тях всичко е по-късно - 24 години е социалният маркер за зрелост, 65 - за остаряване, 25 - за семейно съжителство и деца, 58 - за пенсиониране.

Любопитни са и международните сравнения по въпроса за семейното съжителство - със или без сключен брак. Надделяват толерантните обществени нагласи - животът на семейни начала и отглеждането на деца без брачно свидетелство е доста разпространена практика в цяла Европа. Одобрението на подобно съжителство варира от 91% в Норвегия до 27% в Естония.

У нас всяка
десета жена
(11%) живее
на семейни
начала
без брак,
а 36% от широката общественост одобрява това.
По подобен начин стоят нещата и кога жена отглежда дете с партньор, с когото съжителства без брак. Най-широко скроени в това отношение са норвежците (91%), нидерландците (81%), словенците (83%), а
с най-големи
резерви са
естонците и
германците -
(по 31%). По подобие на повечето европейци и в България 40% одобряват такъв тип семейни отношения, но засега е рано да казваме сбогом на бракосъчетанията.

Европа отдавна е зарязала в историята мухлясалата социална рамка “Тати носи, мама меси”. Работещите жени са правило, а не екзотика. Единични са мненията (под 1%), че една жена не бива никога да работи. Идеалната възраст за пенсиониране обаче има доста широки регионални вариации - от 55-58 в България, 58 в Сърбия, Словения и Унгария, през 60 в повечето европейски държави, до 63 в Ирландия и Финландия, достигайки 65 в Норвегия и Нидерландия.

Ако една жена реши никога да няма деца, е казус, който силно ни разграничава от масовите европейски представи. У нас само 5% биха одобрили отказ на жена да създаде поколение, за две трети от българските граждани (65%) това е неприемливо - ние водим класацията и в двете направления. В другите изследвани държави обаче съвсем не е така. В Нидерландия и Норвегия цели 3/4 от хората (73% и 74%) безусловно зачитат правото на жените сами да решат дали да отгледат потомство, или не. На същото мнение са над 20% от повечето изследвани общества, но различията в относителните дялове са в твърде широки граници, за да се говори за единомислие на Стария континент. Те варират от 22% в Германия и Кипър, над 40% във Великобритания, Полша, Швейцария, над 61% в Белгия и Финландия. Под 10% са само българите, унгарците и естонците, които не биха одобрили подобно решение.

Тези нагласи биха могли да се обяснят с все по-широко налагащата се в Европа и света философия за равноправие и равнопоставеност между половете. Всяка втора от жените в Европа (53%) срещу 47% от мъжете е защитник на правото си на житейски избор.

България стои добре в общия европейски пейзаж при определяне “социалните маркери” на съзряване, средна възраст, остаряване, както и на създаване на семейство, майчинство, пенсиониране. Когато обаче става дума за свободата и правото на жените сами да определят своите жизнени цели и поведение, у нас все още битуват социални норми и очаквания, които са все по-малко актуални за Европа.

*Авторката е Национален координатор на Европейското социално изследване (2005-2019)

Други от От страната и света

С такса за водата удрят по празните жилища

За бедните осигуряват по 1,5 кубика безплатно  С нова такса за студената вода, която се предвижда в проектозакон за водоснабдяването и канализацията, обитателите на празни жилища вече ще трябва да

С такса за водата удрят по празните жилища

За бедните осигуряват по 1,5 кубика безплатно  С нова такса за студената вода, която се предвижда в проектозакон за водоснабдяването и канализацията, обитателите на празни жилища вече ще трябва да

Православен календар за 23 ноември, вижте кой има имен ден

Св. Амфилохий, еп. Иконийски. Св. Григорий, еп. Акрагантийски. Св. благоверен княз Александър Невски Църквата почита днес паметта на епископите на Кесария Кападокийска и Акрагант св. Амфилохий и св

Само в "24 часа" на 23 ноември: Лудите сред нас - съботен очерк

Само в "24 часа" на 23 ноември ще прочетете: Лудите сред нас - съботен очерк Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън - интервю с треньора

Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка

Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена  бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в

>