Лекарският съюз се разграничи от окупацията на сестрите
Български лекарски съюз се разграничава от окупацията на Партийни дом на медицинските сестри. Винаги сме подкрепяли справедливите искания на специалистите по здравни грижи. Без тях не можем, но не можем и да бъдем участници в подмяна на демокрацията и въвличането на съсловието в политически битки.
Това каза зам.-председателят на БЛС проф. Николай Габровски на извънреден брифинг по повод продължаващата окупация на четирите медицински сестри, начело с Мая Илиева и физиотерапевтът Бойка Анастасова. Жените са в заседателната залата на парламентарната здравна комисия от вчера следобяд.
"Чувствам се безкрайно обезпокоен, защото част от участниците в окупацията изразиха мнение за промяна в либералната демокрация. Това е силномпритеснително, защото сме избрали либералната и ако не беше демокрация преди 30 години, тази хора могат да се замислят дали щяха да могат да дойдат до София, за да изразят мнението си.
Само преди 20 години, през 1997 г., лекарите и специалистите по здравни грижи имаха заплати, които се равняваха на 3 и 5 долара.
Убеден съм, че има проблеми, които трябва да решаваме, но който си мисли, че може да стане за ден, трябва да помисли каква е цената на това", каза проф. Габровски.
Той обясни, че декларация на БЛС, в която изразяват позицията си вече е подкрепена от районните колегии на Смолян, Разград, Бургас, Кюстендил, Добрич, Видин, Варна, Пазарджик, Хасково, Силистра.
От името на лекарския съюз проф. Габроскви отправи призив към премиера, здравния министър и управляващите, да спрат да се подават на този уличен ред.
"Не смятаме че това е начин за решаване на проблеми в здравеопазването. Това трябва да става по легитимен начин с преговори и разговори с легитимните структури", каза Габроскви.
"Последните 20 години проблемите бяха пренебрегвани, хората прегоряха и виждаме какво се случва.
За нас е още по-тревожно, зщото това са наши колеги, притеснявам се за здравословното им състояние.
Исканията им са правилни, но няма как начините им на действие да бъдат приети от съсловието на специалистите по здравни грижи", коментира и Милка Василева, председател на Българската асоциация на специалсити по здравни грижи.
"Искаме да има разговори, искаме своята автономност, която да е в рамките на медицинския екип, за да помагаме на хората, но излизането на улицата не решава проблемите. Ще търсим начин за сближаване на позициите. Надяваме се политиците да стигнат до политическо съгласие, за да не се създават повече такива ескалации", каза тя.