Още умуват кой да гради падналата римска кула в Маноле
Възстановяването й ще забави разкопките на мегаобекта
Пълна реконструкция на падналата част от римската кула на Малтепе в Маноле е препоръчала комисията от министерството на културата. Хоросановата замазка и първият ред от камъни рухнаха преди месец. Експертите са посъветвали веднага след възстановяването да бъде засипана с пръст. Все още не е ясно кой ще изпълни укрепването - дали реставратори от министерството, община "Марица" или Археологическият музей в Пловдив.
Според специалисти всяко забавяне може да е фатално и да повлече и останалата част от древното съоръжение. В най-горната част кулата е компрометирана от иманярски тунели. Точно тя трябва да се заздрави, тъй като плановете са отгоре да бъде възстановена част от колонадата и храмовата постройка, която е била на върха в античността.
"На първо време община "Марица" трябва да сложи охрана, за да не се стигне до инцидент", смята директорът на Археологическия музей доц. Костадин Кисьов. По думите му от миналия сезон са останали средства, но община "Марица" си ги е поискала и затова нейн бил ангажиментът да се погрижи за охраната. Кметът Димитър Иванов отговори, че е осигурил т.г. 100 000 лева за разкопките и музеят решава за какво да ги ползва. Според него министерството на културата трябва да определи кой да възстанови съборената част от кулата. Кисьов твърди, че пропаднали земни маси от върха на насипа са довели до обрушване на фасадната зидария на монументалната сграда.
"На практика са се свлекли един ред камъни и замазката в част от южната страна, която е разкрита. Античното съоръжение представлява фундамент с височина 20 метра, плътно изградено от долу до горе с ломени камъни и хоросан. Покрит е с могилен насип. Целта на фундамента е била да държи горе на върха 60-тонен мраморен постамент плюс храмова постройка, от която са открити части от капители", казва археологът. Той не изключва разкопките т.г. да се забавят заради възстановителните работи по обекта. Надява се при новите проучвания да попадне на гробно съоръжение на тракийски аристократ, управлявал Филипопол.