Амнести интернешънъл: Европа е крепост, в която солидарността се криминализира
Съдебни преследвания на хора, които помагат на мигранти, тормоз над сдружения, злоупотреба в нормативни актове за борба с тероризма: Европа е крепост, в която солидарността се криминализира, заяви правозащитната организация Амнести интернешънъл в доклад, в който се споменават проблеми в най-малко осем страни, предаде Франс прес.
Докладът се опира на данни от проучвания между 2017 и 2019 г. В него се критикува "неправилното използване на законите срещу каналджиите и на мерките за борба с тероризма" за сплашване на хора, които помагат на бежанци и мигранти, предава БТА.
"Проявите на човечност и солидарност не би трябвало никога да бъдат смятани за заплаха за обществения ред и националната сигурност, това би трябвало да е нещо подразбиращо се", заяви заместник-председателят на френския отдел на Амнести интернешънъл Франсис Перен.
Организацията разглежда положението в Гърция, Малта, Италия, Испания, Хърватия, Франция, Великобритания и Швейцария и заявява, че във всяка от тях се наблюдават неправомерни съдебни преследвания.
Споменават се сплашване, тормоз и съдебни преследвания на неправителствени организации в Хърватия, които критикуват експулсиранията на незаконни мигранти, съдебният процес на френски планински водач, който дал топли дрехи на мигранти, конфискациите на кораби за морски спасявания в Италия, както и трите месеца затвор в Гърция на Сара Мардини, сирийска бежанка, която е спасила мигранти в Средиземно море и е заподозряна в принадлежност към мрежа за подпомагане на незаконни имигранти.
В доклада се посочва, че европейската директива за борба с каналджиите би следвало да се измени и да се прилага само срещу хора, които извличат парична изгода от дейността си, а не срещу прояви на безвъзмездна солидарност към мигранти. В момента директивата наказва всички лица, които "помагат за незаконно влизане" на национална територия.
Амнести интернешънъл критикува и позоваването на тероризма в такива ситуации, например в Малта, където трима юноши са на съд за оказване на съпротива на капитан на кораб, който искал да ги върне в Либия. Във Великобритания пък на 15 активисти са повдигнати обвинения за свързана с тероризъм дейност, защото са изрязали ограждение на летище в Лондон, за да се противопоставят за заминаването на самолет, с който се репатрирали десетки мигранти. Споменават се и граничните проверки, които Франция извършва по границата си с Италия с оправданието, че съществува риск от терористична заплаха.