Борисов уреди среща Ердоган-ЕС в София (Обзор)
След вечерята в Анкара българският премиер ще проведе 14 телефонни разговора с европейски лидери, за да им каже какво е успял да постигне
Турският президент предупреди, че е късно да затваря границите, и милиони бежанци ще стигнат Европа
С мисия да привлече президента на Турция Реджеп Ердоган на страната на Европа, преди да е успял да се разбере с руския държавен глава Владимир Путин, замина снощи за Анкара българският премиер Бойко Борисов. По покана на Ердоган двамата вечеряха в двореца “Аксарай” в турската столица, за да обсъдят нарастващата бежанска вълна на границата между Гърция и Турция.
София да домакинства среща на високо равнище ЕС - Турция, която да е посветена на спирането на бежанската вълна и прекратяване на огъня в Сирия, предложи Борисов. “Убедихте ме, идвам в София в петък”, отвърна му Ердоган в началото на вечерята докато още в залата бяха телевизионните камери.
На разговорите в българската столица ще участват освен Реджеп Ердоган и шефката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, президентът на ЕС Шарл Мишел, премиерът на Хърватия Андрей Пленкович и канцлерката на Германия Ангела Меркел. В момента Хърватия председателства ЕС, а Германия поема ротацията от средата на 2020 г. Идея на Борисов е на разговорите в София да присъства и премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис, за да може двамата с Ердоган да потушат напрежението между двете съседни на България държави.
“Имаме прекрасни отношения и с Турция, и с Гърция”, обясни Борисов в понеделник следобед, преди да отлети за Анкара.
Идеята за среща на върха ЕС - Турция се е родила при телефонните разговори на Борисов с европейските лидери от последните няколко дни. За последно, преди да отлети за Анкара, Борисов говори с президента на Франция Еманюел Макрон.
“Трябва да действаме бързо и заедно”, подчертал френският президент. И обявил на Борисов, че вярва в неговия план, разказа премиерът преди полета си.
14 телефонни разговора с европейски лидери пък трябва да проведе Борисов веднага след вечерята с Ердоган, за да им обяви какво е успял да постигне.
Среща в София трябва да договори най-накрая създаването на изнесени сигурни зони, в които да се съсредоточават бежанците. Те трябва да са извън територията на ЕС, но съюзът да поеме всички разходи по тях, стана ясно от изявлението на Борисов преди разговорите му с Ердоган.
“Не можем да гледаме със злорадство, когато жени и деца ги размятат по границите на която и да е държава. Голяма грешка е да се изкарва армия срещу тези хора”, подчерта българският премиер.
Идеята на европейците бе техните разговори с Ердоган да изпреварят среща на турския президент с русикия Владимир Путин. Междувременно среща между двамата президенти бе обявен за четвъртък в Москва.
Преди работната вечеря Бойко Борисов и Реджеп Ердоган имаха среща на четири очи.
Борисов обаче изрично подчерта, че не отива в Турция като посредник на Европа.
“Ние не сме посредници, аз съм в Анкара позицията на България, която, ако не днес, може в бъдеще да е уязвима. Заради това ползвам своя авторитет. Конфликтът близо до нас влияе върху растежа, бизнеса, икономиката, туризма, независимо че на българската граница натискът продължава да е нулев”, заяви министър-председателят.
“Отивам на една приятелска вечеря с моя колега и приятел. Сами видяхте, той проведе 4 разговора - с Тръмп, Меркел, Борисов и Макрон. Ако разговорът не е успешен за всички, поне да си запазим нашите отношения”, допълни още Борисов.
Прекалено късно е да бъдат затворени границите на Турция и милиони бежанци ще се придвижат към ЕС, предупреди обаче преди срещата си с българския премиер президентът Реджеп Ердоган.
“Турция вече няма да затвори граничните си порти за бежанците да преминават към Европа. Това е приключена сделка”, заяви той и добави, че и Европа ще поеме своя дял от тежестта. Той критикува европейските държави, че игнорират призивите му да се отзоват на продължаващата хуманитарна криза в Северозападна Сирия. Той призна, че го засипват обаждания от европейски лидери, след като обяви, че няма да спира потока на нелегални мигранти към ЕС.
Трябва ни помощ за границата според президента
ЕС трябва да помогне на България и Гърция за охрана на външните европейски граници. Това е подчертал президентът Румен Радев в разговор с гръцкия държавен глава Прокопис Павлопулос. Той е разговарял и с германския си колега Франк-Валтер Щайнмайер.
Защитата на сухоземните граници на ЕС е от ключово значение за гарантиране сигурността на европейските граждани и недопускане на кризи вътре в съюза, заявил Радев пък в телефонен разговор с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел. Според българския държавен глава трябва бързо да се свика заседание на Европейския съвет, на което лидерите на 27-те държави да обсъдят общата си политика. Съветът трябвало да изработи и общ оперативен план за опазване на границите, заявил още българският президент.
Франция, Естония и ЕС готови да помагат на България и Гърция
Президентът на Франция Еманюел Макрон е готов да помогне на България и Гърция, за да бъде избегната хуманитарна и миграционна криза, съобщи Ройтерс.
“Пълна солидарност с Гърция и България, Франция е готова да даде своя принос в усилията на европейците да им бъде предоставена бързо помощ и за защита на границите. Трябва да действаме заедно, за да избегнем хуманитарна и миграционна криза”, написа Макрон в туитър.
Естония също обяви, че е готова да помогне на България и Гърция заради наплива от мигранти към границите от Турция.
“Талин е готов незабавно да обсъди оказването на помощ на граничните сили на Гърция и България както с оборудване, така и с изпращане на допълнителни полицаи и граничари, ако страните от региона сметнат това за необходимо”, заяви естонският външен министър Урмас Рейнсалу. Според вътрешния министър Март Хелме новата миграционна вълна от Сирия и продължаващото разпространение на коронавируса са източници на заплаха за здравето и сигурността на хората.
Шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви, че Европейският съюз ще предостави на България и Гърция цялата необходима помощ за борба с миграционната криза, тъй като това е общоевропейски проблем.
“Признавам, че Турция е в трудно положение във връзка с бежанците и мигрантите. Но това, което виждаме сега, не може да бъде отговор или решение”, заяви Фон дер Лайен. Тя напомни, че между Анкара и Брюксел има действащо споразумение, което трябва да е основа за диалог.
Гърция пък е поискала от европейската гранична агенция Фронтекс т.нар. бърза гранична намеса във връзка с влошаването на ситуацията с мигрантите по границата ѝ с Турция.
Бежанците търсят алтернативни маршрути за влизане в Гърция
Напрежението по границата между Турция и Гърция се пренася на юг към друг ГКПП между двете държави - Ипсала - Кипой, който е близо до Александруполис. След като в продължение на няколко дни хиляди бежанци се опитваха да влязат на гръцка територия в района на най-северния пункт Пазаркуле-Касания, бежанците вече търсят алтернативни маршрути.
Над 5000 бяха опитите за нелегално преминаване на границата в неделя срещу понеделник. В буферната зона край ГКПП Пазаркуле - Касания са струпани поне 2000 човека, тръгнали към Европа. Те бяха спирани от гръцките власти със сълзотворен газ, звукови гранати, водни оръдия и гумени куршуми. В района са поставени заграждения от бодлива тел, а на границата са изпратени сили на реда от цяла Северна Гърция.
За да избегнат сблъсъка с гръцките власти, много бежанци се опитват да влязат в страната, прекосявайки река Марица. Най-често използват гумени лодки, които обаче често потъват, защото в тях се качват прекалено много хора. Гръцки медии съобщиха, че бежанци замерят с камъни служителите на реда.
В Турция пък цитираха арабски журналист на свободна практика, според когото мигрантът Ахмет Ебу Емад е бил ранен от гръцки куршум, а след това е загинал в избухнал на границата пожар.
В района на Северна Гърция вече усилено се говори за мобилизация на запасни военни. В пристанището на Александруполис е акостирал 200-метров кораб, който ще бъде използван като хотел от командированите от вътрешността на страната гранични полицаи. Плавателният съд има 198 каюти, в които могат да се настанят 1800 души.
Междувременно от 2 март гръцката армия започна мащабно учение в района на Западна Тракия. Военните предупреждават, че в района е забранено движението или престоят на хора, камиони и животни, за да се избегнат инциденти.
Турските медии съобщават, че огромен брой бежанци се придвижват от Истанбул към Одрин. Автобусните билети са разпродадени, а цената им е скочила от 75 на 100-120 турски лири. 1500 лири струвало наемането на такси за разстоянието от 250 км между Истанбул и Одрин.
Движение се наблюдава и в обратната посока, твърдят гръцки медии. Според информацията още в неделя вечерта хора тръгнали обратно към Истанбул, след като разбрали, че границата е затворена. Според публикациите поне 1000 мигранти са поели към вътрешността на Турция.