Ето как на село прибират зелето в буркани - истински боец срещу вирусите (снимки)
- Сега е времето да го извадим от бидона и да го консервираме
- Така съхранено, ще имаме цяла година под ръка от този деликатес
Ако в бидона е останало кисело зеле и искате да го съхраните, не се бавете! Сега е времето да го консервирате. Оставите ли го още седмица, ще вкисне и няма да може да се яде. Отделно по повърхността на бидона започва да се образува бяла пелена, която ще го размекне и съсипе.
Затова чевръстите домакини запрятат ръкави и действат. Така постъпиха майка и дъщеря Маргарита и Невена Димитрови в село Чалъкови. Цял ден в събота двете вадиха зелки от бидона, пренасяха с кофи, отстраняваха кочани, кълцаха, пълниха, затваряха и вариха. Резултатът - 50 буркана кисело зеле. От тях 8 са с цели листа за сарми.
"Кой казва, че през лятото не вървяло? Нищо подобно! По всяко време може да се консумира", категорични са те. Пиле със зеле на фурна, или със свинско е класика. Отделно фасул със зеле на тава също е чудесно ядене.
В киселото зеле се съдържа много витамин С и това го прави истински боец срещу вирусите. Както всяка работа обаче и тази изисква време и усилия.
Първо се вадят зелките от бидона. После се махат кочаните. Следващият етап е кълцането. Това става в специално дървено корито (гаванка), където с метална секавица се надробява на ситно. Работата е трудоемка, защото рамото може да ти се откачи от движение. Следващият етап е пълненето в буркани. Трябва да се притиска плътно, за да побере повече продукция. Предпоследната операция е затваряне на капачките. Тя е много тънка, защото ако не бъдат добре запечатани, може да бомбира. После - редене в казана. Бурканите се варят 30 минути, след което се вадят.
Точно в 18 часа майка и дъщеря бяха приключили с консервирането. Оттук насетне - отваряш, готвиш и ядеш.