Иван Чомаков: Не се притеснявам от проверка за Пловдивския панаир, няма мой подпис

29.02.2020 07:30 Радко Паунов
Иван Чомаков

- Той не е приватизиран, стои си на мястото, както и имотите на общината

- Веднъж участвах в спасяването му, беше вкаран тайно за раздържавяване, казва бившият кмет на Пловдив

“Още не сме сезирани, но ще извършим проверка на панаира в Пловдив. Ще съберем всички документи, ще снемем обяснения. И най-вероятно ще бъдат разпитани всички замесени лица”, каза преди дни главният прокурор Иван Гешев. По думите му, ако се установят данни за извършени престъпления, прокуратурата ще подходи по един и същи начин независимо дали става дума за Георги Гергов, или за някой друг.

“24 часа” потърси бившия кмет на Пловдив д-р Иван Чомаков, в чийто мандат беше създадено смесеното дружество “Пълдин туринвест” между общината и Георги Гергов. Двете страни апортираха имоти - общината участва с 12 възрожденски къщи, 19 дка терен до хотел “Санкт Петербург”, разсадника и паркинга пред самия панаир. Частният инвеститор апортира ЦУМ, курорта Слънчев ден, паркхотел “Санкт Петербург”, ресторант “Пълдин" и два етажа от Церетелевото училище.

Чрез “Пълдин туринвест” бизнесменът влезе в международния изложбен център.

- Д-р Чомаков, главният прокурор Иван Гешев обеща всички, участвали в създаването на смесеното дружество между община Пловдив и Георги Гергов - “Пълдин туринвест”, да бъдат разпитани. Тъй като смесената фирма между бизнесмена и градската управа стана по ваше време, как гледате на едно бъдещо разследване?

- Нормална процедура. Нормално е да бъде проверено и да се излезе с информация как е създадено това дружество и какви са отношенията му с Пловдивския панаир. Всеки, който иска, да получи информация. Така обществото един път завинаги ще разбере каква е била истината. Първо,

не става въпрос

за приватизация,

а за

преструктуриране

на капитала

на панаира. Второ, държавата и “Пълдин туринвест” участваха със сгради и имоти. Това си беше чиста инициатива на общинския съвет в Пловдив, който управлява собствеността.

Администрацията и кметът нямаха никаква намеса. Трябва да е ясно, че местният парламент управлява общинската собственост и той взема решения за нея.

- Вие притеснявате ли се от предстоящата проверка по този случай?

- Изобщо не. Няма един мой подпис. Но за да не звучи като оправдание, за мен по-важно е, че Пловдивският панаир съществува. За разлика от много други приватизирани предприятия, които изчезнаха от икономическата карта на България. Мисля, че в тази насока трябва да се насочи прокуратурата.

- Гергов твърди, че преструктурирането на панаира е минало през всички съдилища и ВКС.

- Това не го знам, защото сигурно е станало след моя мандат.

- Защо тогава вашият предшественик Спас Гърневски нарича придобиването на панаира “кражбата на века”?

- Може би той трябва да даде обяснение.

- Той казва, че общината е загубила имоти за над 200 милиона лева, като ги е апортирала в “Пълдин туринвест”?

- Как ги е загубила и защо, този въпрос трябва да се отправи към управителния съвет на дружеството, към общото събрание в лицето на общинския съвет, които са управлявали “Пълдин туринвест”. В крайна сметка тези имоти си стоят в Пловдив. Сега е лесно да се коментира. Но да не забравяме, че тогава България беше в изключително тежка ситуация, включително и Пловдив. Висяха дългове. Тогава панаирът беше 100% държавна собственост.

- Но държавата остана с 49%, а мажоритарният пакет отиде в частни ръце?

- А защо

държавата не се

сети тогава да

изкупи дела на

реститутите

от панаира и да е мажоритарен собственик? Вместо нея това го направи Гергов и така получи по-голям дял от панаира. Всеки има право да проверява и да се убеди законно или незаконно е било направено.

- Комисията за борба с корупцията изтъква в сигнала до Гешев, че общината не е получила никакъв дивидент от панаира.

- Възможно е. От 13 г. не съм кмет. Но това, което видях след първата година от преструктурирането на панаира, бе, че започнаха ремонти на част от сградите в Стария Пловдив. Направи ги Гергов. Голяма част от тези къщи в архитектурния комплекс бяха пред падане. Успоредно бяха извършени огромни ремонти на територията на панаира, бяха оправени инфраструктурата, зелените площи. Построиха се нови сгради и се обновиха наличните.

- Можеше ли преструктурирането на панаира да стане по друг начин?

- Искам да припомня, че веднъж участвах в спасяването на панаира. Това беше през 2003 - 2005 г., когато той

беше тайно

изваден от

забранителния

списък за

приватизация

Тогава по сигнал на, Бог да го прости, Гиньо Ганев, който беше народен представител, ние разбрахме и се възпротивихме. Организирахме голям концерт в защита на панаира и това спря неговата приватизация.

- Но пък тя стана възможна чрез въпросното преструктуриране, нали?

- Разликата между едното и другото е огромна.

- Някои я наричат най-скандалната сделка. Така ли е?

- Не, защото и общината, и частният инвеститор са вкарали собствени имоти и пари в това смесено дружество. Дали е законно, юристите казват. Все пак е минало през всички комисии в общинския съвет тогава и беше гласувано с голямо мнозинство от всички политически групи. Въпреки че в моята програма за управление

идеята беше

община Пловдив

да придобие

блокираща квота

от 34%

и да не могат да се вършат никакви действия по отношение на панаира. Тежката криза се беше отразила и на него. Когато икономиката е в стагнация, няма как той да е добре.

- А сега по-добре ли се развива?

- Отдавна не съм ходил. Но в първите години след неговото преструктуриране имахме делегации от побратимени на Пловдив панаирни градове като Хановер и Лайпциг. Правиха се съвместни изложения с Гърция, Русия. Не знам сега какво е състоянието му, но като минавам покрай него, виждам, че си е на мястото.

- Според вас при евентуална проверка ще излязат ли неизвестни факти?

- Не мога да знам. Но пак ще кажа: Слава богу, че панаирът съществува.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>