Завещание на седмицата: Коронясване
Паниката заради новия вирус е повече от ненужна
Популярната фраза “да грабнеш короната”, наситена доскоро с позитивизъм и здравословна амбиция, придобива съвсем нов и негативен смисъл напоследък. Причината - новият вирус, който шета по света и сее паника.
Само че такава е повече от ненужна. Малка статистика в подкрепа на това твърдение - смъртността при заболяване от “Ковид-19” е около 3%. Тоест 97% от хората, които са спипали вируса, оздравяват. А за тези, които са на възраст до 50 г. и нямат хронични заболявания или други здравословни проблеми, вероятността да умрат при разболяване е 0,0014%.
Да, вярно, че за новия вирус няма все още ваксина, но вероятно такава скоро ще бъде създадена. А със затопляне на времето той сам ще си отиде и вероятността за настъпване на общ мор заради него е малко вероятна.
Ето защо е ненужно презапасяването с храни и всякакви лекарства. Не се готвим за война, че продоволствието да спре, казано на езика на войската. И дори да има карантина, никой никого няма да арестува и да го застави насила да си стои вкъщи.
И дори да има корона в името си, става дума за вирус и предпазните мерки срещу него са същите, както за грип. А от последния годишно в България се разболяват към 300 000 души, а вследствие на усложнения умират 5000-6000 души. А щом се обяви грипна епидемия, се затварят училища, има ограничения за масови мероприятия и т.н. И това не впечатлява никого, няма паника, животът не спира в очакване на края на света.
Разбира се, опасността от коронавируса не бива да се подценява или да не му се обръща внимание. И тук главна рола имат държавата и подготовката на мерки. Сред тях са бързо идентифициране на заболели и намаляване на разпространението - лечение, изолация, карантина, масова обяснителна кампания, добро снабдяване със стоки, за да няма дефицит, възможности за работа от вкъщи и конференции вместо срещи на живо.