Аптекари: Паника за маски в Пловдив, правете си сами от марли
- Където има скрити запаси, надуха цените над 10 пъти
Ужас обзе пловдивчани, които панически търсят маски, но никъде не намират. "От месец изчезнаха. Няма ги - ни по складове, ни от дистрибутори", казва дългогодишният фармацевт Едвард Мекенян.
Той недоумява как държавата ще се бори с коронавируса, който се разпространява мълниеносно и вече е в Европа.
"Бременни ме молят да им намеря, но няма откъде. Ако има възможност да се снабдя, аз ще съм първият", вдига рамене Мекенян, чиято аптека е в кв. "Христо Смирненски". Според него маските ще се появят, когато няма да има нужда от тях. "Кога ли сме били подготвени за нещо", пита той.
Същата е ситуацията и в другите пловдивски квартали, както и в центъра на града.
За да не обясняват на всеки клиент, аптекари са сложили надписи по витрините "Маски няма!". "В пълно неведение сме, не знаем какво да казваме на хората, а ги виждаме, че са притеснени", допълват от известна верига до ДКЦ-1.
"В складовете повече от две седмици няма никакви количества. Доставките бяха основно от Далечния изток - Китай, Тайван, Малайзия. Няма информация кога може да има внос", обясни пред "24 часа" зам.-шефът на фармацевтичният съюз в Пловдив Димитрия Стайкова. Тя призна, че нейни колеги, които пазят някакви запаси, са вдигнали чувствително цените на маските - продават ги по лев едната, докато преди са били по 7 - 10 стотинки бройката. Това си е чиста спекула, коментират клиенти.
Според Стайкова в целия свят в момента имало дефицит на този артикул. Нейни колеги съветват при тази ситуация хората да си правят сами маски от многослойна марля, като по средата се слага памук. Такова предпазно средство обаче не е достатъчно ефикасно в огнище на коронавирус, защото отстрани прониква въздух. Освен това заразата можела влезе не само през носа и устата, но и през очите. Самоделните маски можели да се ползват не повече от час, след това трябвало да се сменят.
Аптекари твърдят, че все още имат термометри на цени от 5 до 15 лева, но било възможно и те да свършат, тъй като при коронавируса се изисква често мерене на температурата.