Кристалина Георгиева съобщи за понижени прогнози на МВФ за икономическия растеж на Китай и света

22.02.2020 21:53

Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева съобщи днес, че по последни оценки на оглавяваната от нея институция икономическият растеж на Китай тази година ще бъде 5,6 процента - с 0,4 на сто по-малко от прогнозата на МВФ от миналия месец, предаде Франс прес.

Фондът освен това очаква ръст на световната икономика от 3,2 процента - с 0,1 на сто по-малко от предишната прогноза, каза още Георгиева на срещата на министрите на финансите и на управителите на централните банки на страните от Г-20 в Рияд.

Тя призна, че се разглеждат и други, по-малко оптимистични сценарии. Георгиева добави, че е уверила китайския централен банкер И Ган, че подкрепя икономическите мерки, предприети от страната на фона на епидемията.

Китай не изпрати делегация на срещата в саудитската столица днес и утре и е представен на форума от своя посланик в Рияд.

Епидемията, която досега причини смъртта на 2345 души, може да окаже краткосрочно влияние, но тя дойде в момент, когато световната икономика е в крехко състояние, каза вчера Георгиева на подготвително заседание.

Днес френският министър на финансите Брюно Льо Мер заяви, че последиците от новия вирус за световната икономика, която вече страда от забавяне на растежа, са основна тема на дискусиите в Рияд.

Привилегированият към този момент сценарий е за намаляване на икономическата активност, което ще бъде последвано от бързото й възстановяване, отбеляза Льо Мер. Той обаче направи уговорката, че "въпросът остава отворен".

Дискусиите тази сутрин са били фокусирани върху проекти за международно данъчно облагане на дигиталния сектор, съобщи френският финансов министър. Той спомена за "консенсус между членовете на Г-20 за необходимостта от нова система (на данъчно облагане). . . в името на справедливостта и ефективността".

Льо Мер призова за постигане на компромисно международно решение до края на тази година - сценарий, предпочитан пред многобройните "национални решения".

Американският министър на финансите Стивън Мнучин подкрепи позицията на френския си колега. "В една глобализирана икономика е невъзможно да имаме национални данъчни системи, които влизат в конфликт една с друга", аргументира се Мнучин.

Генералният секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) Анхел Гурия подчерта, че обсъжданата данъчна реформа би могла да генерира до 4 процента повече приходи в световен мащаб, т. е. 100 милиарда долара годишно.

Саудитска Арабия, която е ротационен председател на Г-20 тази година, ще бъде домакин на срещата на върха на групата на 21 и 22 ноември.

Други от От страната и света

Кирил Петков за скандала с Пеевски: Исках да покажа, че не е страшно, той не е силен, а блъфира

На Пеевски силата идва от това, че той блъфира. Нито е толкова страшен, нито е толкова силен. Ако българите спрат да се страхуват от него, той е г-н Никой

ВАС отмени текстове от наредбата за контролните точки на шофьорите

Върховният административен съд (ВАС) отмени разпоредби от Наредбата за определяне на максималния размер на контролните точки, условията и реда за тяхното отнемане и възстановяване

Зам.-министър Павлов: Стокообменът с Бавария надхвърля 2,2 млрд. евро

През последните години икономическите отношения между България и Бавария се развиват изключително динамично. Бавария е сред трите германски федерални провинции с най-голямо присъствие по линия на

НСИ: Годишната инфлация в България за октомври е 1,8%

През октомври 2024 г. месечната инфлация е 1,1 на сто, а годишната - 1,8 на сто, съобщи Националният статистически институт (НСИ). Инфлацията от началото на годината (октомври 2024 г

ЕК очаква по-висок растеж на икономиката на България през тази година

Европейската комисия (ЕК) очаква икономиката на България да нарасне с 2,4 на сто през настоящата година и с 2,9 на сто през 2025 г. Това е посочено в есенните прогнози на изпълнителния орган на

>