Румен Стоянов: След срещата на кметовете с Иван Гешев полицаи и прокурори питат как да помогнат
Запознахме главния прокурор как висш магистрат придобил земя в плевенско село по съмнителен начин, как боклук се извозва веднъж за 70 лв. на тон, друг път по 250 лв., как са откраднати 100 000 лв. от комплекса “Христо Ботев” в Калофер и как Карлово влезе в неизгодна сделка с имоти с бизнесмена Христо Ковачки, казва кметът на Калофер
- Г-н Стоянов, преди дни 22-ма кметове на малки общини се срещнахте с главния прокурор Иван Гешев. Чия беше инициативата?
- Наша, на Националното сдружение на кметства и наместници, чийто председател съм аз. Подадохме писмено искане да бъдем приети от главния прокурор, тъй като
има проблеми
в малките
населени
места, влачени
от години,
по които не се предприемат действия.
Бяхме изненадани, че още на втория ден от негово име се обадиха и любезно ни поканиха да отидем в София на 14 февруари. Отложихме за 17 февруари, защото бяхме ангажирани с организацията на Трифон Зарезан.
Иван Гешев ни предразположи, държа се мъжки и достойно. Нямаше колега, на когото да не му бе дадена думата. Всички се изказаха свободно, без притеснения и официалности. Беше приятелски разговор. Много сме доволни, че една от най-важните институции ни обърна внимание.
- Каква помощ поискаха кметовете?
- Основно за битовата престъпност и корупция. Казахме на главния прокурор, че в някои села и малки градове набезите на апаши са сведени до нула заради доброто взаимодействие на местната власт с полицията и прокуратурата. Така е в Калофер - нямаме кражби и контингент, който да притеснява жителите.
Другаде обаче криминално проявени и осъждани извършват безнаказано противозаконни деяния и тормозят населението. Колегите кметове ги посочиха по имена, а главният прокурор си ги записа.
Обсъдихме и видеонаблюдението. Вярно е, че камерите не са в правомощията на обвинител №1, но той е в диалог с другите институции и може да помогне. Засегнахме също темата за регистрацията - на много места живеят повече хора от официалния брой жители. Често сред новодошлите има бандити, които вършат зулуми.
Информирахме Гешев и за корупционни действия. Наместник на плевенско село му разказа за висш магистрат, придобил земя по съмнителен начин. Въпросният терен е бил мера и децата са ритали футбол на него.
Запознахме
главния прокурор
и на какви цени
се извозва
боклукът
- в някои общини е от 50 до 70 лева на тон, а в други 250 лв.
- И откъде тази внушителна разлика в цената на боклука?
- Ами нека някой се заинтересува защо. Това е корупция 100%. Някъде изтичат пари. Не може в едното място да е така, а в другото 5 пъти по-скъпо, при положение че боклукът не се извозва далече.
Същата е ситуацията и с асфалтирането - цената за квадратен метър някъде е 70-80 лв./кв. метър, но има и за 120 лв.
Такъв пример мога да дам с Калофер. Община Карлово положи настилка на улица в града, като плати на фирмата 72 лв. на квадрат. Остана обаче недовършен участък от въпросната улица. Аз отидох при същия изпълнител и се разбрах за 36 лв. на квадрат, за да бъде асфалтирана и останалата част.
Къде отива разликата - открадната е от общината и фирмата.
- Вие лично какъв сигнал подадохте на Гешев?
- За това как изчезнаха едни пари от ремонта на мемориалния комплекс “Христо Ботев” в Калофер. През 2016-а премиерът Бойко Борисов отпусна целеви 300 хил. лева за тази цел. Строителните дейности приключиха същата година.
Само след 4 месеца обаче се видя, че всичко, което е направено, е само козметика. Стъпалата се разместиха, водното огледало не заработи и до ден днешен. Осветлението не е добро.
Подадох сигнал до Агенцията за държавна финансова инспекция. Когато дойдоха на проверка, се оказа, че
101 300 лв. са
написани, без
да е извършена
дейност за
тези пари,
т.е. откраднати са. След тази констатация информирах спецпрокуратурата и Министерството на правосъдието, но нямаше резултат. Затова запознах главния прокурор с проблема. Той се ангажира да провери.
В момента мемориалът е в същото състояние, както и преди ремонта. Запознах Иван Гешев и с неизгодната сделка с Христо Ковачки. Община Карлово е апортирала във фирма на бизнесмена имущество на стойност 7,7 млн. лева в град Баня, прочут с минералната си вода. Той от своя страна се е задължил да инвестира в имотите, които са му били предоставени - стадион, хотел, хандбална зала, възстановителен център с минерален басейн. Вече 12 години обаче там нищо не е направено. Имотите, които бяха златната кокошка на община Карлово, пустеят и се рушат. Може да се снима филм на ужасите в тях. Жители на Баня ми донесоха документация за сделката. Вътре
видях и писма
от прокуратурата,
която
предупреждава,
че може
общината да
бъде ощетена
от сделката с Ковачки. Има и протестни подписки на граждански сдружения, но никой не ги е взел под внимание.
- Как реагира Иван Гешев на въпросите, поставени от вас, кметовете?
- Увери ни, че веднага ще провери сделките и сигналите, които му подадохме. Поиска ги в писмен вид. Вече му изпратих материалите за фиктивния ремонт на мемориала и за сделката на община Карлово с Христо Ковачки. Не се съмнявам, че Гешев ще разрови нещата до корен.
- Очаквате ли го да дойде и в населените места?
- Той каза: “Където има нужда, аз съм там.” Даде си личния телефон пред всички. Даже след срещата колега го беше набрал, без да иска. Половин час по-късно главният прокурор върна обаждане - значи, че е ангажиран и не си дава номера само за да ни хвърля прах в очите.
Това направи много силно впечатление. Много сме доволни, че с намесата на Гешев нещата вече се задействаха.
На кметовете започнаха да се обаждат полицаи, прокурори, да ги питат как да съдействат за разрешаване на проблемите.
Визитка
Румен Стоянов е кмет трети мандат на Калофер
Той оглавява и националното сдружение на кметовете на кметства и кметски наместници, в което влизат над 600 управници
Идеята е да обединят усилията си в решаването на общи проблеми