Юрист: Хората с неплатени печалби от лотарията стават нейни кредитори

18.02.2020 22:17 Румяна Дeнчeва
Притежателите на печеливши талончета ще трябва да се наредят на опашка заедно с останалите кредитори на фирмите организатори. СНИМКА: “24 ЧАСА”


Окончателно: Талончета вече само в тотото

От 21 февруари, петък, талоните на двата частни организатора на лотарийни игри - “Национална лотария” и “Лотария България” вече не са валидни.

Вчера в “Държавен вестник” бяха обнародвани поправките в закона за хазарта. Според тях “Национална лотария” и “Лотария България” остават без лиценз, което означава, че нямат право да организират такива игри, както и да продават билети за тях.

Промените в закона отпускат тридневен срок на всеки, който притежава печеливши талони, да ги предяви, за да не изгорят окончателно.

Обектите, в които досега се продаваха билетчетата, вече нямат право да ги предлагат, както и да изплащат малки печалби.

От петък държавното тото става единствен легитимен организатор на лотария.

Поправките в закона обаче не дават отговор на въпроса за неизплатените печалби. Първоначалните текстове, които задължаваха лишените от лиценз оператори да учредят банкови гаранции в полза на държавата, а изплащането на сумите да стане до 31 юни 2021 г., отпаднаха при гласуването в пленарна зала.

“Законът не е предвидил някаква специална привилегия за хората, които са спечелили с билетчета печалби, и те, конкурирайки се с всички останали кредитори, които при всички случаи ще се окажат много, няма да получат нищо”, обясни във вторник пред БНР адвокат Валя Гигова.

Това означава, че когато фирмата организатор бъде обявена в несъстоятелност, притежателите на такива талончета ще трябва да се включат в списъка от кредитори, които да осребрят вземанията си.

“Въпросът касае крайния потребител, който си е купил билетчето не за да го препродава на трети лица, а за да може сам да спечели. По отношение на тях законът е много кратък и казва - печалбите се изплащат по досегашния ред”, припомня Гигова.

Юристката обаче смята, че това е абсолютно невъзможно по две причини - първо, с влизането на закона в сила се забранява организирането на игри, което означава, че се забранява и изплащането на печалби, обяснява Гигова.

Допреди две седмици “Национална лотария” изплащаше печалби според правилата, обявени на сайта на играта.

Суми до 1000 лв. се изплащаха в “Лафка”, такива до 5000 лв. - чрез Easypay, а за по-големите спечелилият трябваше да се обади на посочен телефон, за да получи указания за начина и сроковете за плащането.

Адвокат Гигова е категорична, че това вече не е възможно, тъй като в закона освен преходните правила “има изрично правило, че вече не могат да се продават и изплащат печалби в обекти, различни от тези, за които е издаден нарочен лиценз”.

Все още не е ясно и дали търговците, които са закупили билети, ще получат парите си. Миналата седмица стана ясно, че сумите са между 28 и 35 млн. лв. “Тези хора нямат кой знае какви възможности по моя преценка”, каза адвокатката.

Други от От страната и света

Местна инициативна рибарска група, водена от Община Русе, е одобрена за финансиране

Средствата ще бъдат вложени в развитието на рибарство, аквакултури, туризъм и екология Стратегията на Община Русе за развитие на риболова и аквакултурите е одобрена за финансиране по Програма за

Успешно изтеглиха танкера "Кайрос" до Бургаския залив

Танкерът "Кайрос" пристигна до крайната си точка в Бургаския залив около 17.30 ч. В момента се извършват действия по пускането на котвата с помощта на 5-тонен генератор

14 хиляди започнали работа през ноември, търсят се още ресторантьори и автомонтьори

14 086 души са започнали работа през ноември. Данните са на Агенцията по заетостта, която отчита стабилен пазар на труда през този месец. 13 086 от всички, които са започнали работа

Осъдиха двама лекари за смъртта на дете в наш град

Неправилно назначено лечение и ненавременна консултация със специалист са довели до фаталния край на детето Две лекарки получиха присъди за смъртта на дете поради немарливо изпълнение на своята

“Работилничка Бисквитките” – шанс за хората с увреждания

Шест години след началото екипът на Мария Гинева превръща сладките в кауза с над 1500 верни клиенти Преди шест години Мария Гинева и още две момичета поставят началото на едно вдъхновяващо начинание

>