Подвижни мандри и кланици са сред новите мерки на Министерството на земеделието
Подвижни мандри и кланици са сред новите мерки на Министерството на земеделието, храните и горите, каза пред журналисти в Благоевград зам.-министърът доц. д-р Янко Иванов, предаде БТА.
Подвижните мандри ще улеснят животновъди в по-труднодостъпни райони, като планински и полупланински, така че да могат да оползотворят млякото си на място.
От своя страна с подвижните кланици ще се засили контролът. В България около големите празници като Великден, Коледа, Рамазан Байрам, се колят животни по домовете, с тези кланишки пунктове ние можем да създадем хигиенни условия, близки до тези в кланиците, посочи зам.-министърът. В тях ще има и ветеринарен лекар, който да извършва първичен преглед.
Освен това се предвижда да се приведат в известност всички животни в страната, нуждата от което се е проявила през последните години покрай чумата по дребните преживни животни в Ямбол, с Африканската чума по свинете и други заболявания. От своя страна държавата ще се постарае да осигури ветеринарно обслужване във всяко населено място.
Зам.-министърът, заедно с експерти на министерството и със земеделски производители и животновъди, дискутираха в Благоевград новостите в кампанията за Директни плащания 2020. Срещата е част от информационната кампания на министерството, която има за цел да запознае стопаните и с предстоящите приеми по Програмата за развитие на селските райони през 2020 година, с актуални въпроси относно държавните помощи, както и за новите моменти в законодателството в сектор "Животновъдство".
След срещата в Благоевград, зам.-министърът за земеделието, храните и горите и експерти от министерството ще се срещнат със земеделци и животновъди от Банско и околните населени места. Срещата е от 15 часа в Посетителския информационен център.
Министерство на земеделието и горите ще проведе тази година третото поред преброяване на земеделските стопанства в България.
Това съобщи във Видин заместник-министърът на земеделието, храните и горите Атанас Добрев, който заедно с експерти на МЗХГ участва в информационна кампания със земеделски производители.
Преброяването на земеделските стопанства в България е извършено досега през 2003г и 2010г., а тази година започва на 1 септември и ще приключи на 18 декември.
Предвидени са два етапа, от 1 до 18 септември информацията ще бъде въведена онлайн от производители, които могат да направят това. Вторият етап ще продължи от 19 септември до 18 декември, където анкетьори ще съберат необходимата информация за стопанствата и ще попълнят въпросник за тях.
Събраната информация е важна за анализите и изводите, които експерти от МЗХГ ще извлекат и на тази основа да бъде изградена бъдещата земеделска политика на страната, уточни Добрев.
На срещата във Видин земеделските стопани бяха запознати с новите моменти в условията по схемите за директни плащания и подаването на заявления, предстоящите приеми по Програмата за развитие на селските райони през 2020 г., както и актуални въпроси относно държавните помощи.