Ще има ли нови университети? Само там, където липсват кадри (Обзор)

14.02.2020 22:10 Митьо Маринов
Министърът на образованието Красимир Вълчев се включи в дебатите при второто четене на закона в Народното събрание.

Картата с нужните на страната специалности ще е готова до 1 г.

Ректорите вече под 65-годишни

Всеки преподавател на трудов договор само в един вуз

От догодина национална карта на висшето образование ще показва в кои краища на България от какви специалисти има нужда и къде да се откриват нови вузове.

Това решиха окончателно депутатите с приемането на Закона за висшето образование на второ четене.

Картата трябва да бъде изготвена в срок от 1 година от министерството на образованието и да бъде одобрена окончателно от Министерския съвет. Дотогава има забрана за откриването на нови вузове, както и факултети и филиали из страната.

Целта на картата е да се стимулират университетите да подготвят кадри, от които пазарът на труда наистина има необходимост. Така Народното събрание ще решава в кои части от страната какви специалности да се откриват и изучават.

Според приетите промени ректорите ще трябва да съгласуват политиката за развитие на своите университети с министъра на образованието и ще дават отчети пред него докъде са стигнали в изпълнението ѝ.

На 90% образователната система е достигнала предела си на разрастване, но има още 10%, в които да се доразвива, обясни министър Красимир Вълчев в пленарна зала. Точката бе сред първите, които разглеждаха депутатите, и предизвика негативни коментари от страна на левицата. “Отиваме към поредната свръхцентрализация на България”, обяви от трибуната Валери Жаблянов от БСП.

Освен от комисията по образование идеята за изграждането на национална карта на университетите получи одобрението и от работодателски организации, синдикатите и ректорската колегия, напомни обаче шефката на образователната комисия Милена Дамянова от ГЕРБ.

Друга спорна точка беше решението преподаватели да не могат да стават ректори, ако са над 65-годишни. Тези, които вече са над 65 г., ще завършат мандата си, обясни Дамянова. Промяната разцепи дори социалистите. Жаблянов възрази на ограничението, но съпартиецът му Румен Гечев го защити. “Нищо не пречи на един преподавател, ако не е шеф на катедра или ректор, да се занимава с научна дейност, да бъде научен ръководител на докторанти. Няма незаменими хора”, отсече Гечев.

С приемането на Закона за висшето образование депутатите сложиха край на т.нар. летящи преподаватели. Вече професорите, които са на трудов договор, ще могат да участват в акредитацията само на едно учебно заведение, а не на няколко, както беше възможно досега. Поправката не забранява те да преподават на повече от едно място.

Идеята се лансира от години и най-накрая мина без дебати в залата. В момента акредитациите за някои вузове не са реални, а изкуствено завишени, обясниха експерти.

Други от От страната и света

Пирамида на Ружа Игнатова продължава да действа

Криптокралицата е наследена от Г.Д. и В.И. Стари кадри на OneCоin отново мамят вече ужилени жертви Пирамидата на Ружа Игнатова продължава да действа! "България Днес" разполага с документи

Годината на Григор: Не подценявайте джедаите дори когато са над 30

Титла, завръщане в топ 10 и над 3 милиона долара за играч, който три пъти е бил на крачка да захвърли всичко На 33 години и половина Григор Димитров отново играе най-добрия си тенис

Полицията издирва възрастен мъж, изчезнал в Каспичан

Областната дирекция (OД) на МВР - Шумен издирва по молба на близките му Джабил Хасан Сали, на 84 години, с постоянен адрес в град Провадия. От около година мъжът живее при свои близки в село Каспичан

Четирима ранени в катастрофата, затворила пътя Стара Загора - Казанлък, шофьорите - на 18 и 20 години

Пострадали са четирима при пътнотранспортно произшествие на Околовръстния път на Стара Загора, в близост до пътен възел "Зора", съобщиха за БТА от Областната дирекция на МВР в Стара Загора

Украинка се оплаква от посланика ни в Киев

Тежки обвинения към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът

>