Ще бъдем ли пак в Лувъра? Според Вежди - не, министъра - да
“Няма да има повече България в Лувъра, такъв есемес получих вчера.” Това обяви Вежди Рашидов на заседанието на парламентарната комисия по културата и медиите. По думите му залите в световния музей били заети до 2024 г.
Малко преди това на същото заседание министърът на културата Боил Банов съобщи, че общите проекти и изложби с Лувъра продължават и предстои подписване на ново споразумение с музея.
Докато министърът отговаряше на въпроси на депутатите в комисията, Рашидов отсъстваше от заседанието. Влезе за втората му част, на която се обсъждаха медийни теми. (Виж за тях на 18-а стр.)
Според Боил Банов изложбата за ислямското изкуство у нас е била договорена в двете споразумения с Лувъра, сключени съответно през 2012 и 2016 г. Определеният период ХVI - ХVIII век предполагал да бъдат предоставени основно икони и стенопис. Лувърът е бил информиран, че Българската патриаршия почти никога не дава икони от музеите и манастирите си, но въпреки това е пратил куратор, който да подбере артефактите. В крайна сметка Българската православна църква не дава благословията си.
“Оттук нататък продължават разговорите за съвместни проекти, договаряне на нови изложби от други исторически периоди и нови дейности с Лувъра. Всичко друго по отношение на тази изложба е тежка спекулация”, обясни Банов.
Той заяви и че Министерството на културата търси начини балетният конкурс във Варна да се състои, въпреки че организаторите му обявиха, че са във фалит. Според министъра държавата е отпуснала 100 хил. лв., а още 150 хил. са осигурени от община Варна. По думите му държавата се опитва да вземе правата на конкурса, за да го проведе поне тази година, за което преговарят с частната фондация, която държи лиценза му.
“Ще продължим да участваме във Венецианското биенале”, каза още Банов. На въпрос как са похарчени отпуснатите 500 000 лв. за него, той обясни, че разходите са били 400 хил. лв. По думите му използваните чаши стрували по 50 лв. едната и били изработени ръчно от строшено стъкло във Виетнам, а не били купени от ИКЕА за стотинки, както се говореше в публичното пространство. Наемът за помещението на изложбата във Венеция бил 150 хил. лева за 7 месеца и 10 дни.