БНТ и БНР: Отказваме се от реклама, ако субсидията ни бъде увеличена

13.02.2020 21:26 Паола Хюсеин
Емил Кошлуков (вляво) и Андон Балтаков на заседанието на медийната комисия

БНТ и БНР да не излъчват реклама. На това са готови двете медии, ако държавните им субсидии бъдат увеличени, така че те да могат да изпълняват обществените си функции. Това обявиха генералните директори Емил Кошлуков (БНТ) и Андон Балтаков (БНР) пред депутатите от парламентарната комисия по култура и медии вчера.

“Отказваме се от реклама, нека тя да остане за търговските телевизии. Отказваме се и

от търговски

принципи в

работата си

- т.е. да не плащаме по 300 лв. на оператор примерно за конкретна работа, когато частните телевизии плащат за нея по 50 лв.”, обясни Кошлуков. Това са само част от идеите, подготвени от експертна група за промени в Закона за радиото и телевизията. Експертната група бе организирана от БНТ, като в нея взеха участие и Асоциацията на радио- и тв операторите, както и Нова тв и Би Ти Ви.

Впрочем има още две работни групи - към Министерството на културата и към Народното събрание, които подготвят предложения за промени в медийния закон. Депутатите трябва да ги получат до края на март, като най-важните текстове са свързани с финансирането на обществените медии.

Същевременно

БНР вече има 55,5

млн. лв. дефицит

и субсидията от 49 млн. лв. не може да го покрие, обяви шефът на радиото Андон Балтаков. Затова по думите му БНР вече е в същата ситуация като БНТ.

Приходите на общественото радио от реклама са 1,2 млн. лв. за миналата година. “Това е незначителен приходен модел, така че сме готови да се откажем от рекламно време само ако получим стабилна издръжка от обществото”, каза Балтаков. Същевременно радиопазарът на реклама е 21 млн. лв. “Цялата радиореклама у нас на практика не е достатъчна да покрие финансирането, което ни е нужно”, обясни той.

Междувременно медийната комисия отхвърли законопроекта за промяна на медийния закон, внесен от Антон Кутев и негови колеги. В него се предвижда субсидията за БНР и БНТ да е процент от БВП. За да е независимо финансирането им, тя ще преминава през фонд “Радио и телевизия”, който да разпределя пари и за частни медии, както и да контролира изразходването им. Сред предложенията е и да се стимулира увеличаването на българска музика в радиостанциите и те да получават допълнителни пари за това. Според Кутев парите щели да се разпределят на конкурсен принцип.

Други от От страната и света

Путин разпореди серийно производство на новата ракета, която изстреля по Украйна

Руският президент Владимир Путин разпореди днес серийно производство и продължаване на бойните изпитания на новата хиперзвукова балистична ракета „Орешник“

Визионери случват смислени проекти, за да останат младите тук и да изчезнат предразсъдъците

Съюзът на жените в бизнеса в България за трети път отличава компании За трета година Съюзът на жените в бизнеса в България (СЖББ) в партньорство с Европейската инвестиционна банка раздаде

Патриарх Даниил: Велико благоговение ни обхваща под куполите на храма "Св. Александър Невски"

Велико благоговение ни обхваща, намирайки се под куполите на величествения храм "Св. Александър Невски", отбелязвайки 100-годишнината от неговото освещаване

Българин разработва в ОАЕ изкуствен интелект за борба с фалшивите новини

“Захранван с изкуствен интелект инструмент ще се бори с фалшивите новини в арабския свят и отвъд него” - под това заглавие в. “Араб нюз” поставя на фокус системата “ФРАППЕ” (FRAPPE - Framing

Бойко Борисов: Изберете ме за премиер за 2-3 месеца и ще влезем и в еврозоната

Благодарил с SMS на Урсула фон дер Лайен за подкрепата за Шенген Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов да стане отново премиер за 2-3 месеца, за да влезе страната набързо в Шенген

>