Баба от Стара Загора отива до Бисер да дари 50 лв. за хора без дом след потопа
Селото вече е възстановено
За трагедията бяха заведени 33 дела на обща стойност над 4 млн. лева
Часът е 8,30 на 6 февруари 2012 г. Стената на язовир “Иваново” се къса и се вдига 3-метрова вълна. Тя опустошава голяма част от харманлийското с. Бисер, което е на около 10 километра надолу по течението на изтичащата от язовира река Бисерска.
По време на
бедствието
загинаха общо
11 човека,
като 6-има са от Бисер. Бяха разрушени 54 къщи, удавиха се стотици домашни животни. Преобърнаха се много човешки съдби.
Последва голяма кампания от цялата страна в подкрепа на бедстващите хора от пострадалото село. БЧК организира акция, в която се събраха над 2,3 млн. лева, 1 млн. бяха дарени от ГЕРБ. 36 от разрушените къщи бяха възстановени безвъзмездно.
Днес няма и следа от нанесените материални щети. Коритото на реката е почистено, напълно е ремонтиран пътят, има нови водостоци, тръбна мрежа за широколентов интернет, банкет, мантинели и маркировка. Възстановени са зелените площи по новите тротоари. Те са пригодени за възрастни и хора с увреждания. Ремонтът е реализиран с безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони.
Миналото лято млади хора от селото облагородиха зелените площи. Това стана по спечелен проект от кампанията “Харманли за младите”.
Когато изминаха 5 г. от трагедията, роднини на жертвите и
пострадали
заведоха 33
граждански дела
за имуществени
и неимуществени
вреди
срещу община Харманли и Министерството на отбраната.
Заведените искове в София и Ямбол бяха на обща стойност 4 007 304 лв., а лихвата е в размер на около 3,9 млн.
Техническата експертиза е показала, че язовирът изобщо не е поддържан. След скъсване на стената наводнението на селото е било неизбежно.
До момента общината е осъдена да плати общо 1 169 537 лв., от които 670 хил. лв. главница и 499 537 лв. лихви и такси, бяха запорирани и сметки на местната администрация. Дори държавата отпусна безлихвен частичен заем.
“Финансовото състояние на Харманли е стабилно, но нито една община не може да се справи със задължения, които са на стойност, равна на собствените ѝ приходи. Хората са прави да търсят правата си, но ние сме поставени в позиция да защитаваме действията или бездействията на предишното ръководство”, коментира кметът Мария Киркова.
Междувременно през февруари 2017 г. Пловдивската районна прокуратура повдигна обвинение срещу бившия областен управител на Хасково и бивш депутат от ГЕРБ Ирена Узунова.
“Тя е обвинена за това, че от 18 октомври 2011 г. до 6 февруари 2012 г. в Хасково като областен управител по това време не е изпълнила служебните си задължения, вследствие на което е причинено наводнение по непредпазливост – скъсване на язовирна стена”, коментираха разследващи.
Веднага след тази новина жителите на Бисер скочиха в защита на Узунова и дори започнаха подписка.
“Пет години нищо не направиха, освен че източиха яз. “Иваново” и сега намериха виновен! И то кой?
Жената, дето
бе тук 40 дни,
впрегна
държавата
да ни помага
и страда с нас. Сега тя е в инвалидна количка след прекаран тежък инсулт, гавра е да я разкарват по съдилищата”, коментират и до днес хората от селото. Те отново декларираха, че са готови да бранят бившата областна. “Истинският виновен няма да се намери”, споделят още хората в селото.Те се възмущават от дългогодишното безхаберие на различни институции и министерства. Много от язовирите в страната са с неясен собственик поне от 1990 г. насам. Такъв е и “Иваново”. Собственикът до днес не се знае.
Всички обаче говорят, че водоемът бил ползван от военните при учения.
Впоследствие
делото бе
спряно,
след като Харманлийският районен съд го върна на държавното обвинение. Сред указанията на Темида било и това да се издирят двама от наследниците на загиналите в потопа. Единият от тях бил открит и запознат с материалите от разследването. Липсващата жена пък била на гурбет в чужбина и от прокуратурата все още търсят контакти с нея.
“Това дело вече е извън всички разумни срокове”, коментираха адвокати, колеги на Узунова.
“Бог да прости мъртвите, а живите да дари със здраве, сили и късмет. Никога няма да забравя тази черна дата! Тогава разбрахме колко сме безсилни пред природните стихии и колко силен може да е човешкият дух - селото се възстановява, раждат се деца”, заяви пред “24 часа” Ирена Узуновна.
Тя добави, че
трагедията в с.
Бисер показа
колко обединен
може да е
българският
народ
“Никога няма да забравя бабата, дошла с автобус от Стара Загора, за да дари 50 лв. от пенсийката си. Приемам привличането ми като обвиняема за бедствието в Бисер и делото срещу мен като едно огромно недоразумение. Смятам, че съм изпълнявала добросъвестно задълженията си като областен управител. Трогната съм от вниманието на бисерчани. Хората от селото често ми звънят, за да изразят подкрепата си към мен. Интересуват се и от здравословното ми състояние”, каза още Узунова.
В съдебно решение се казва, че при спор за собственост, какъвто има между община Харманли и Министерството на отбраната, областният управител е длъжен да следи за проблеми с язовира. Отговорността на областния обаче не изключва отговорността на действителния собственик на съоръжението, а двете институции отговарят солидарно за причинените вреди.
По делото са събрани много доказателства, че тежкото състояние на язовира и стената му са били известни на общината години преди трагедията.
“Всичко обаче е било документирано само на хартия и не са били предприети никакви мерки за предотвратяване на бедствието”, пише в решението на съда.