Агрономи: Снегът беше златен за житото, но не е достатъчен
- Заплахата за пшеница, ечемик и рапица остава, ако пак не завали
Падналият преди дни снежец, както и дъждът след него се оказаха златни за житните посеви в Пловдивско. Това заяви пред "24 часа" доц. Дафинка Иванова от катедра "Агрометеорология" на АУ.
Седмица по-рано отчаяни стопани разораха есенниците си, тъй като бяха пожълтели и изсъхнали заради невижданата суша. Тя започна от юни и продължи до края на м.г. По тази причина запасите от влага в почвата стигнаха мъртва точка, обясниха агрономи.
Производители от Белозем се принудиха да премахнат насажденията и да подготвят земята за слънчоглед. Тези, които не го направиха, сега са доволни.
"Нивите отново позеленяха и малко живнаха. Дано пак завали", моли се Стоян Стоев, който има десетки декари с пшеница.
Според проф. Тоня Георгиева от Аграрния университет снегът е помогнал временно, но не е достатъчен. "Падналите валежи са много под нормата, дано има още, за да не настъпи глад", каза ученият.
Доц. Ангел Иванов от Тракийския университет твърди, че валежите са дали съвсем малко живителна влага, но тя няма да помогне дълго, ако скоро пак не падне сняг или дъжд.
"Пътувам често от Пловдив до Стара Загора. На места житните са не просто пожълтели, а направо оранжеви. Сушата си остава сериозна заплаха за тях. 10 литра на квадратен метър са отчайващи за пшеница, ечемик, ръж и рапица", допълни ученият.
По думите му и овошките не са в цветущо състояние. Преди седмица температурите дни наред стигаха 20 градуса и това ги подлъгало. "Някой започнаха да разтварят пъпките си. Ако температурите паднат драстично надолу, има опасност да измръзнат", каза доц. Иванов.
Хубавото според него е, че в Родопите снегът стигна повече от метър, което означава, че ще има вода за язовирите.