"Известия": Русия разработва оръжие против хиперзвукови ракети
Руски инженери проектират свръхдалекобойна ракета с въздушно базиране, способна да прехваща високоскоростни, включително хиперзвукови, и маневриращи цели. Вече са приключени теоретичните изследвания с цел да се конструира такава ракета с разделяща се бойна глава, съобщава в. "Известия", като се позовава на източници от военнопромишления комплекс на Русия.
По данни на вестника министерството на отбраната в Москва е взело решение за изтребителите МиГ-31 и бъдещите МиГ-41 ракетни комплекси за далечно прехващане, способни да поразяват хиперзвукови боеприпаси. След като тежкият носител бъде изстрелян, той ще лети няколкостотин километра, после ракетите ще се отделят от него и ще могат сами да открият целта и да я атакуват.
Този комплекс ще може да се използва най-ефективно, ако самолетът действа в единно информационно пространство, допълва изданието.
През март 2019 г. президентът на Русия Владимир Путин постави пред военнопромишления комплекс на страната задачата да се разработят средства за защита от хиперзвукови оръжия, преди такива да бъдат създадени в чужбина. Нови руски оръжия, включително хиперзвукови, бяха представени за първи път от самия Путин на 1 март 2018 г. в годишното му послание до парламента.
Според президента на САЩ Доналд Тръмп САЩ вече разполагат със "свръхбързи" ракети, но в сферата на хиперзвука Пекин задмина Москва и Вашингтон. Нова китайска ракета лети по-бързо от руските ракети "Циркон", отбелязва "Независимая газета". "Има основания да предположим, че американците ще настигнат Русия, що се отнася до такива оръжия", смята изданието. Според публикувания от Белия дом проектобюджет за 2021 финансова година администрацията на Тръмп предлага за разработка на хиперзвукови ракети да бъдат изразходвани 3,2 милиарда долара, съобщава БТА.
Тоест за две години програмата за създаване на хиперзвукови оръжия ще струва на САЩ сума, равностойна на 10 процента от военния бюджет на Русия, изтъква "Независимая газета". Според вестника обаче Вашингтон се страхува по-скоро не от Русия, а от Китай, чийто военнопромишлен потенциал десеторно надхвърля този на Руската федерация. По данни на САЩ КНР не само не изостава, но може би е задминала Русия в разработката на хиперзвукови оръжия. Американското издание "Нешънъл интерест" съобщи неотдавна, че по време на тестове китайската ракета DF-ZF е достигнала скорост над 10 маха.
Медиите в САЩ писаха през ноември, че Пекин е изпробвал отново междуконтинентална балистична ракета DF-41 ("Дунфън-41"), способна да носи няколко ядрени бойни глави.
Експерти на "Вашингтон таймс" допускат, че като разделящи се бойни глави китайците може би използват хиперзвукови крилати блокове като онези, които Русия монтира на своите ракетни комплекси "Авангард", продължава "Независимая газета". Вестникът цитира иректора на Агенцията за военно разузнаване на САЩ Робърт Ашли, според когото Китай смята да удвои размера на своя ядрен арсенал. "Миналата година Китай осъществи повече тестове на балистични ракети, отколкото целият останал свят", заяви американският генерал в реч в института "Хъдзън", припомня изданието.