Проф. Паскалев: Каналът за трафик на органи в Турция е само с живи донори

11.02.2020 08:46
проф. Емил Паскалев Кадър: БНТ

Петима души бяха арестувани, след като полицията в Турция разкри канал за трафик на органи в Истанбул. Каналът бил създаден от български граждани и донори, които използвали болница в Истанбул за дейността си.

Това отново повдига въпроса за донорството и проблемите, пред които се изправят у нас и лекари, и пациенти.

Темата в Сутрешния блок на БНТ коментира проф. Емил Паскалев, началник на Клиниката по нефрология и трансплантации към "Александровска болница".

В случая комерсиалното в действието на тези хора в целия канал е водещо, но първопричината е решаването на проблема за пациента, което по различни причини в нашата страна не може да стане, смята проф. Паскалев.

Той допълни, че каналът за трафик на органи е само с живи донори, тъй като в Турция не се правят трупни трансплантации на чужди граждани.

По думите му, кръстосаното донорство не може да е единствената причина за повишения интерес към трансплантации в съседната ни страна.

"Кръстосаното донорство е поставено като законова промяна, която според мен ще е на лице, така че отпада тази проблематика", коментира проф. Емил Паскалев.

Той е категоричен, че липсващата документация за трансплантираните пациенти в Турция създава големи трудности при последващото им наблюдение след това, което извършват българските лекари.

"Когато осъществят оперативната интервенция, след известен период от време пациентите се завръщат в България, защото трябва да се продължи тяхното наблюдение и това като неточност в медицинската документация създава много големи проблеми. Винаги се стремим и работим с тях като високорискови пациенти, защото голяма част от данните за тях, ние не знаем", посочи проф, Паскалев.

Само три страни в Европа постигат положителни резултат по отношение на донорството, а другите европейски страни отчитат, че е необходимо да има промени, които да дадат по-широк мащаб на донорството, обясни още той.

"Това е процес, който изисква дълго време да се работи и да се популяризира. Смятам, че в това отношение у нас има напредък. През последните месеци донорството се случва една идея по-често от преди, но наистина трябва да бъде доста повече, отколкото е сега", посочи още специалистът.

Други от От страната и света

Новите конституционни съдии ще положат клетва на 14 ноември

Церемония по полагане на клетва от новоизбраните и новоназначените конституционни съдии ще се състои на 14 ноември от 10:00 часа в залата за открити заседания на Конституционния съд

Техническият университет - София се изкачи със 122 места в международната класация Times Higher Education

По два критерия ТУ - София, завоюва по предни позиции, въпреки че международната конкуренция расте Въпреки многократно по-малкото финансиране спрямо водещите световни и европейски университети и

1 г. затвор за мъж пребил жена си и двете им малки деца

Наказание „лишаване от свобода" за срок от 12 месеца, по отношение на обвиняем за домашно насилие с нанасяне на леки телесни повреди на жена и двете им деца, постанови Районен съд – Дупница

Пиян шофьор без книжка се блъсна в електрически стълб

Пиян шофьор, без книжка, се блъсна в електрически стълб в с. Микрево, община Струмяни. Инцидентът е станал в понеделник около 22:10 часа, съобщиха от полицията

Деница Сачева: Няма фигура, която да носи отговорност за интеграцията на бежанците

Начинът, по който приемаш трудностите, е лакмусът на твоята същност. В бежанските лагери взаимопомощта се вижда, особено в общуването с децата. Това каза Деница Сачева

>