Индексът на потребителските цени в Китай с 5,4% ръст за януари
През януари индексът на потребителските цени (ИПЦ), се е увеличил с 5,4% на годишна база. Това е най-високото му ниво от ноември 2011 г. и надвишава прогнозите на анализатори, предаде "Радио Китай".
Според Държавното статистическо управление скокът на януарската инфлация от 4,5% пред декември се дължи на редица фактори като новогодишните празници, епидемията от коронавируса, довели до покачване цените на хранителните продукти. Така например, през януари цената на свинското месо се е покачила със 116% на годишна база, допринасяйки с 2,76% за ръста на ИПЦ. Цените на телешкото, пилешкото, агнешкото и патешкото месо са нараснали с между 10,4% и 20,2% в сравнения с януари 2019 г.
Като цяло, цените на хранителните продукти са скочили с 20,6% на годишна база, допринасяйки с 4,1 процентни пункта за ръста на ИПЦ. При нехранителните продукти ръстът на цените е от 1,6%.
„Градовете, които са най-засегнати от карантинните мерки прекратиха всякакво производство и логистика, което доведе до недостиг и повишаване на цените в краткосрочен план", коментира Тан Дзиенуей, макроикономически анализатор в Китайската комуникационна банка. Той добавя, че през второто тримесечие индексът вероятно ще тръгне надолу.
Според Цун И, професор от Тиендзинския университет за финанси и икономика, ръст на ИПЦ вероятно ще бъде около 4,5% през първото полугодие, а правителството ще заложи като цел около 4%. Според Цун обаче, икономиката е изправена през двоен натиск от повишаване на ИПЦ и свиване на производството. Би било по-ефективно ако правителството прилага активни фискални политики, като намаляване на данъците, за да активизира пазарите, увеличи заетостта и изтегли пазара от негативното влияние на епидемията.