Илон Мъск праща канабис в Космоса
Целта е да се отгледат растения, които да устояват на климатичните промени
Някои казват, че това може би е любимата мисия на Илон Мъск - неговата компания “СпейсЕкс” ще отнесе канабис при астронавтите на Международната космическа станция (МКС). Доставката се очаква с капсулата “СпейсЕкс Драгън”, която ще направи следващото си пътуване през март 2020 г.
Ракетите на Мъск правят възможен уникален по рода си експеримент, движен от американската агротехнологична компания Front Range Biosciences. Наскоро фирмата обяви намеренията си да изпрати в Космоса растителни култури коноп - законния вид канабис с ниски нива на психотропното вещество THC. Освен канабис на МКС ще бъде доставено и кафе.
Експериментът ще позволи на учените да разберат по-добре как растенията се справят със стреса от космическото пътуване и ще постави основата за изцяло нова област на изследване за компанията и цялата индустрия. Това е една от първите стъпки към утрешното междузвездно сутрешно кафе.
Компанията обаче подчертава, че космическите растения може да имат приложения и на Земята. Екипът се надява, че резултатите ще им помогнат да отгледат по-устойчиви култури, които да оцелеят в засегнатите от изменението на климата райони.
Самият Илон Мъск пък бе остро критикуван от НАСА миналата година, след като пуши марихуана по време на подкаст предаването на американския комик Джо Роган. Шоуто беше заснето в Калифорния, където канабисът е легален. Космическата агенция изрази сериозни опасения по въпросите на безопасността и дали това е подходящо поведение.
Скоро обаче МКС ще получи своя собствена партида коноп - този път в името на науката. Експериментът цели още да провери дали растенията ще мутират и ще се променят генетично в среда с нулева гравитация.
Веднъж отишли там, културите ще останат в инкубатор за 30 дни. През този период конопът ще бъде наблюдаван на място от астронавтите и дистанционно от Университета на Колорадо. След това културите с канабис ще бъдат върнати на Земята. Специалисти ще проучат какъв ефект, ако има такъв, са оказали космическото излъчване и микрогравитацията върху генната експресия на конопа.
“Има наука, която подкрепя теорията, че растенията в Космоса изпитват мутации. Това е възможност да се види дали тези мутации се задържат след връщането на растенията на Земята и дали има нови търговски приложения”, заяви шефът на Front Range Biosciences Джонатан Воут.