Сирийската провинция Идлиб - тест за отношенията Москва-Анкара

07.02.2020 18:38 Нахиде Дениз за БТА
Около половин милион души останаха без покрив. Някои наблюдатели определят град Идлиб като новата Газа на региона СНИМКА: Ройтерс

В Турция утре се очаква да пристигне руска делегация във връзка със ситуацията в зоната за деескалация в сирийската провинция Идлиб, която бе договорена преди около 15 месеца.

На 17 септември 2018 г., на среща в черноморския град Сочи президентите на Турция и Русия се договориха за създаване на демилитаризирана зона за деескалация в сирийската провинция Идлиб, в която да патрулират въоръжените сили на двете страни. Договорени бяха и сроковете /до 10 октомври 2018 г./, в които тежките оръжия и въоръжените терористични групировки да се изтеглят от 15-20 километровата зона.

Но всичко това де факто остана на хартия, смятат редица наблюдатели.

"Ситуацията в сирийската провинция Идлиб е крайно опасна и се влошава. Хиляди хора бяха принудени да напуснат домовете си. На 3 февруари при обстрел на турски военен конвой от силите на Башар Асад загинаха седем турски войници и един цивилен гражданин", съобщи постоянният представител на Турция в ООН посланик Феридун Синирлиоглу.

"Правят се опити Турция да бъде въвлечена във война. Няма да се поколебаем да използваме правото си на самозащита", посочи още турският представител.

В резултат на ударите срещу Идлиб на сирийските сили в последно време, които са подкрепяни от Русия, над 150 хиляди бежанци се струпаха край турската граница. Около половин милион души останаха без покрив. Някои наблюдатели определят град Идлиб като новата Газа на региона.

Политическият наблюдател Недим Шенер смята, че Москва има вина за провала на договореностите от Сочи.

"Дамаск не изпълнява споразумението от Сочи и нанася ударите си, понеже има мощната подкрепа на Русия. Разбира се, дейността на терористичните групировки в района също оказват значение. В същото време ситуацията показва, че Москва не е толкова надежден съюзник на Турция, както смятат някои среди, също както е Вашингтон", посочи той.

Недим Шенер определя провинцията Идлиб като "бунището на сирийския проблем".

"В Идлиб се водят всякакви войни за надмощие, там се надпреварват необезпокоявани шпионите на множество разузнавателни централи. Всеки предследва свои цели. Единствено Турция, която е загрижена за мира и спокойствието на областта, създаде наблюдателни пунктове в Идлиб", каза той.

След нападението, при което бяха убити седем турски войници и един цивилен служител, турската армия отвърна на ударите на сирийския режим и продължава да прехвърля военна техника в региона.

"Дадохме сериозен урок на Дамаск, който ще продължим със същата решителност, ако обстановката го наложи", каза турският президент Ердоган, като посочи още,че Турция няма да изтегли военните си от наблюдателните пунктове в Идлиб, макар че три от тях са под контрола на сирийското правителство.

Ердоган направи това изявление в отговор на руския външен министър Сергей Лавров, който обвини Анкара в "неизпълнение на някои ключови задължения по договореностите от Сочи за нормализиране на обстановката в Идлиб".

В същото време Ердоган предупреди Москва да не застава на пътя на Турция, тъй като действията на страната му не са насочени към Русия, а само към действията на режима на Башар Асад.

На фона на тези развития руска делегация пристига утре в Турция за преговори във връзка със ситуацията в Идлиб.

Редица наблюдатели, въпреки разногласията между Анкара и Москва по проблема за Идлиб, не очакват те да доведат до криза в отношенията им.

"Много малка е вероятността напрежението между Москва и Анкара заради Идлиб да прерасне в непреодолима криза, тъй като отношенията между Турция и Русия имат многостранен характер, Сирия е само една брънка от тях", казва проф.д-р Хасан Кьони от Културния университет в Истанбул.

/БТА/

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>