Убийството на Солеймани – главна тема за медийните критики срещу САЩ през януари

06.02.2020 06:12

Бъдещето на ЕС и на НАТО са другите важни посоки на анализите в периода

Най-коментираната международна тема в медийното пространство през януари беше убийството на иранския генерал Касем Солеймани в Ирак. Той загина при въздушен удар на САЩ на международното летище на Багдад, което доведе до взривна ескалация на враждата между Техеран и Вашингтон. Събитието предизвика коментари от всички краища на света, отразени в български медии.

Говорителят на руския президент Мария Захарова определи атаката на САЩ в Ирак като "пик на цинизма". Върховният шиитски духовник в Ирак Али Систани определи атаката на САЩ като "безпричинна" и "грубо нарушение на суверенитета на Ирак".

Мнозина коментатори започнаха да се притесняват дали това няма да бъде началото на Трета световна война. Премиерът на Ирак Адил Абдул Махди заяви, че "американските удари рискуват да разгърнат опустошителна война".

В САЩ също имаше реакции на атаката, разрешена от Тръмп. Демократическата партия излезе с изявление, че американският президент извежда САЩ пред поредната опустошителна война в Близкия изток, която може да струва безброй жертви и трилиони долари.

Говорителят на Камарата на представителите на Конгреса на САЩ Нанси Пелоси категорично осъди военната операция, която уби Солеймани. В различни градовете на САЩ се проведоха антивоенни митинги на фона на убийството на иранския генерал.

Европейски държави също не замълчаха за високото напрежение между САЩ и Иран. Германски политици предупредиха, че има опасност от терор в Европа след убийството на Солеймани и рискът от война нарасва неимоверно.

Бившият председател на Европейския съвет Доналд Туск също критикува действията на Тръмп и ги определи като „рискови“, като и добави, че „няма яснота в неговите решения“ .

Десетки хиляди хора протестираха в Техеран и крещяха: „Смърт за Америка“.

САЩ от своя страна изпращат повече войски в региона след убийството на Солеймани, съобщава dnevnik.bg.

Командирът на Ислямския революционен гвардейски корпус Хосейн Салами заплаши САЩ със "стратегическо отмъщение" за "мъченичеството" на генерал Солеймани.

Иран излезе с официално изявление, обидно за президента Тръмп. Техеран нарече държавния глава на САЩ „терорист в костюм” и дори го сравни с лидерите на Ислямска държава, а също с Хитлер и Чингис Хан.

Експертът по международна политика Мехмед Али Тугтан заяви, че „никой не е очаквал толкова драстична мярка от САЩ и че това превръща Ирак е бомба със закъснител и политически несигурна държава“.

Американският вестник „Ню Йорк Таймс” излезе с редакторска статия с призив: „Конгресмени, спрете стремежа на президента Тръмп за война с Иран“.

Международният анализатор Мохамед Ибрахим каза в интервю за БНР, че в настоящата ситуация между САЩ и Иран Вашингтон е агресор и няма връщане назад.

Анализаторът Боян Чуков също предупреди в интервю, че САЩ не трябва да подценяват Иран нито във военно, нито във финансово отношение.

Clubz.bg препубликува статия, написана от Джеймъл Боуи за „Ню Йорк Таймс”: „Реалността на Доналд Тръмп - неморален нарцисист, който няма капацитет за размисъл или личностно израстване, е очевидна от десетилетия в обществения живот. Но вместо да видят това, твърде много хора са отхвърлили фактите пред тях, избирайки илюзията вместо тревожната истина ”.

Също важна тема в медиите през януари е за бъдещето на ЕС, като се имат предвид икономическите предизвикателства пред съюза, евентуалното приемане на държави от Западните Балкани и напускането на Обединеното кралство след Брекзит.

Investor.bg препубликува статия от испанския вестник Expansion, озаглавена „Кои ще бъдат шестте големи предизвикателства за най-големите европейски банки тази година?“ И коментира предстоящите рискове, неизбежната консолидация и намаляването на доходите.

Американският икономист Пол Кругман описа Европа така: „Сега изглежда слаба икономически като Япония преди 20 години“. Той отбеляза също, че Европа може да изпадне в рецесия.

Dnevnik.bg публикува критичен за ЕС анализ от АП със заглавие „Между глобалните амбиции и вътрешната борба: крайпътният камък на ЕС през 2020 г.“.

Унгарският евродепутат Андор Делхи заяви, че „Европейският съюз напоследък третира Западните Балкани като зла мащеха, но въпреки това гражданите в региона продължават да харесват и подкрепят европейската идея“.

Словашкият външен министър Мирослав Лайчак прогнозира, че следващите месеци ще бъдат решаващи за отношенията между Европейския съюз и Западните Балкани и предупреди за рисковете, пред които ще се изправи ЕС, ако не изпрати ясен сигнал към региона.

Френският вестник Le Point очаква 2030 г. да е краят на ЕС. „Несъгласията относно европейските ценности са много по-сложни. Унгария и Полша оспорват традиционните ценности на ЕС – нещо, което Великобритания никога не е правила.

Турският външен министър Мевлют Чавушоглу разкритикува Европейския съюз, като заяви, че не е платил обещаните шест милиарда евро на Анкара като част от споразумението за спиране на бежанската вълна след гражданската война в Сирия.

12 милиарда евро е огромната дупка, останала от Великобритания след излизането от Европейския съюз, съобщава AFP, цитирана от dnes.bg. Това е още една трудност при определянето на следващата многогодишна финансова рамка на съюза (2021-2027 г.).

България е на крачка от чакалнята за Еврозоната. Въпреки уверенията на правителството, че промяната на валутата няма да доведе до поскъпване на живота, половината българи се обявяват срещу въвеждането на еврото.

Другият голям световен алианс - НАТО също се бори с вътрешните проблеми. Основният конфликт е с Москва, а също и с Анкара (двете страни изглежда имат добра връзка през последните години).

Русия отговоря рязко на НАТО за разполагане на руските системи „Искандер-М“: „Няма да докладваме на Алианса, където разполагаме нашите ракети“.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп призовава НАТО да поеме по-активна роля в конфликта в Близкия изток и дори предлага ново име на Алианса: „NATOME “ (ME – Middle East).

Турската агенция Anadolu коментира реакцията на НАТО за убийството на Касем Солеймани и последвалото напрежение и страх от световната война: „НАТО зае резервирана позиция при искането на Тръмп за по-голямо участие в Близкия изток“.

Германската левица критикува бъдещото провеждане на международно военно обучение на НАТО - Евро 2020, в Германия: „Притеснително е, че американските танкове ще навредят на околната среда и пътищата. Лявата партия критикува и насочеността на военното учение срещу Русия.

Други от От страната и света

Общото събрание на ВКС и ВАС избраха Галина Тонева за конституционен съдия

Съдия Галина Тонева беше избрана за конституционен съдия от Общото събрание на ВКС и ВАС. Тя получи 94 от гласовете на своите колеги. На второ място остана Светлана Калинова, която получи 81 гласа

46 услуги на гражданската авиация вече са електронни

От днес ГД „Гражданска въздухоплавателна администрация" (ГД ГВА) започва издаването на електронни документи за 46 от административните им услуги. Това обяви министърът на транспорта и съобщенията

Средната цена на жилищата във Великобритания през октомври е 265 738 лири

Нарастването на цените на жилищата във Великобритания се е забавило до 2,4 на сто през октомври от 3,2 на сто през септември. Това сочат данни от проучване на британската кредитна институция

Шофьорът, минал през мантинелата на АМ "Тракия", помел 27 колчета

27 колчета и толкова звена от мантинелата е помел 25-годишният шофьор на мерцедес, който катастрофира на АМ "Тракия" вчера, удряйки се в друг автомобил, съобщиха от ОД МВР Бургас

Пекин и Вашингтон обсъдиха финансови въпроси

В рамките на годишните сесии на Международния валутен фонд и Световната банка през октомври китайско-американската финансова работна група проведе 6-ата си среща във Вашингтон

>