Законът за прокуратурата в Скопие може да доведе до политическа криза

05.02.2020 10:03
Зоран Заев Снимка: Архив

Политическият процес за приемане на закона за държавната прокуратура може да доведе не само до бурни последни дни на парламента в Скопие, но и до политическа криза, пише в. "Слободен печат", цитиран от  БТА.

Опозицията не подкрепя най-новия проектозакон, който е трети по ред за една година, и иска нов текст на закона, който да бъде подготвен от експерти и приет с консенсус от всички партии.

Управляващата коалиция от своя страна преговаря с по-малките парламентарни групи, за да си осигури мнозинство от две трети, и говори за евентуално отлагане на разпускането на парламента. Лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски вчера обвини лидера на СДСМ Зоран Заев, че използва закона като оправдание да остане по-дълго на власт.

Той каза, че неговата партия не е против закон за прокуратурата, а против "партиен закон, с който ще се защити престъпността".
За нов скандал с отпадъци пише в. "Вечер" в статия "Бездомни кучета ядат човешки органи и кръв в инсталация с медицински отпадъци".

Кметът на Скопие Петре Шилегов и ръководителят на градската инспекция Мирослав Богдановски обявиха факти, които узнали още преди 50 дни при необявена проверка в компания "Еко клуб" за управление на медицински отпадъци.

От публикуваните снимки и видеозаписи се вижда как отпадъците - човешки органи, епруветки с кръв, използвани спринцовки, медицински ръкавици от болници в Прилеп и Битоля - се превозват с камион за битови отпадъци в Скопие и вместо да бъдат подложени на термична обработка и стерилизация, се изпращат необработени на градското сметище, а кучета ядат от отпадъците, които изпадат от контейнера.

Изчезва Преспанското езеро, предупреждава в. "Нова Македония". Зимите без сняг, малкото дъждове през пролетта и есента и високите летни температури през последните десетина години са намалили значително нивото на Преспанското езеро.

Според експерти понижаването и повишаването на нивото на водите в езерото е циклично явление и единствената надежда са валежите. Най-високо е било нивото му през 60-те години на миналия век, а оттогава, с изключение на 1975 г., то постоянно намалява.

За постепенното снижаване на водите на езерото допринася и човешкият фактор с използването на водите за напояване, но това влияние е било намалено с различни проекти. Специалистите не изключват и вероятността сеизмологичните процеси също да са повлияли за спада на водното равнище.

Други от От страната и света

За първи път избран за депутат е в ареста. Прокуратурата: Ще дадем възможност на Джейхан Ибрямов да положи клетва

Подобна ситуация не е имало в последните 34 години и не е ясно какво ще стане след това Според конституционалиста Орлин Колев трябва да се внесе ново искане за снемане на имунитета

Шефът на ВАС Георги Чолаков по пътя на Сарафов – май ще е временен председател (Обзор)

3-ма кандидати за конституционен съдия от съдебната квота, в петък Общото събрание на двете върховни съдилища избира един Председателят на ВАС Георги Чолаков, чийто мандат изтича на 22 ноември

Жители на Варна с подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания

Вече повече от месец част от жителите на кв. „Възраждане" във Варна се обявяват против изграждането в района на дневен център за хора с увреждания. Живеещите в кооперациите там са категорични

ЦИК обяви имената на новите 240 депутати

С решение ЦИК обяви имената на новите 240 депутати в 51-вото Народно събрание. То е изпратено за обнародване в "Държавен вестник". Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов избра да е представител от 25-и МИР в

На тържествена церемония бяха връчени тазгодишните награди „Русе – 21. век“

В зала „Европа" на Доходното здание се проведе празничният концерт „Нек пребъдат в слава и чест". Събитието се организира от Община Русе по повод 1 ноември – Деня на народните будители

>