Георги Харизанов, политолог: Стремежът на президента е да отклони темата от записите
Партия на Радев не би имала електорат - двете големи групи, които го избраха - на БСП и на Слави Трифонов, си имат кого да подкрепят
- Президентът Румен Радев днес в обръщение заяви, че снема доверието си от правителството. Знак за какво е това негово изявление?
- От днешното изказване на Румен Радев излиза, че досега той е имал доверие в правителството. Само по себе си това е доста интересно, тъй като от деня на своята клетва (спомняте си репликата “Остава ви една седмица”) този президент е във война с парламент и правителство и не прави нищо друго, освен да обижда и критикува законодателната и изпълнителната власт. И то, забележете, само в България. Защото само преди пет дни пред чуждите посланици Румен Радев изсипа куп суперлативи за страната ни и нейното управление. Какво се промени в тези дни, ще кажете? Ами нищо, просто
чухме едни СРС-та и се видя
как претенциите на Румен
Радев за честност и морал
отидоха в канализацията
И неговите, и на целия му екип.
- Дали това негово остро изказване не издава намерение да създаде президентска партия? Вчера шефът на неговия кабинет Калоян Методиев не изключи такава опция.
- Калоян Методиев се намира в трудната ситуация да стои сам на барикадата и да приказва неща, в които искрено не вярва. Доколкото изобщо той самият има някаква надеждна информация за искрените намерения на Румен Радев и Десислава Радева, то аз бих бил много подозрителен, когато се правят такива смели прогнози. Какво стана със стратегическия съвет към президента? Какво стана с консултациите за “Визия за България” между президента и БСП? Какво стана с консултациите му за избор на нов главен прокурор, какъв беше изводът там, какъв беше резултатът? Какво стана с обсъждането на конституционни промени? Ами с Изборния кодекс? Нищо, с което Румен Радев се е захванал до момента, не е довело до какъвто и да било резултат. Та нека прави партия, ако иска. Все едно.
- Какъв електорат би застанал зад такова формирование?
- Никакъв. Двете големи групи, избрали Румен Радев – тази на БСП и ДПС и тази на Слави Трифонов с неговия референдум, си имат политически партии и ще си подкрепят тях. Румен Радев беше изкуствено натрапен кандидат и не виждам кой освен Решетников би подкрепил бъдещо негово формирование.
- Ако няма амбиции да прави партия, какво се опитва да каже с тези остри думи? Кой стои зад гърба му?
- За каква външна подкрепа може да става дума, след като този президент
от началото на своя
мандат е в очевидна
външнополитическа изолация
Ако не беше жестът на Бойко Борисов, благодарение на който Румен Радев беше изпратен на срещата на НАТО в Лондон, с какво щяхме да запомним 2019 година във външнополитически план, свързано с президента? Политиците, с които чуждите лидери преговарят и договарят конкретните политики и решения, свързани с България, са съвсем други.
- Премиерът Борисов съжали, че президентът си е изпуснал нервите, и нарече острите му думи към правителството в днешното обръщение пряка намеса в независимостта на властите. Сбърка ли Радев?
- Президентът има своето право, като всеки един гражданин, да дава или не своето доверие на всяка една власт и на всяко едно управление. А и днешното изказване не е прецедент – спомняте си, че президентът Плевнелиев свали своето политическо доверие от правителството на Орешарски. Нескопосаната имитация от страна на Румен Радев обаче стои неестествено поради ред причини и -
да, тя е достойна
за съжаление
В този смисъл съм абсолютно съгласен с премиера и смятам, че днешният пряк конфликт, за съжаление, пореден между президентство и изпълнителна власт, носи нулеви ползи за обществото и държавата.
- Социолог привидя връзка между изказването на американската посланичка у нас Херо Мустафа, че в скоро време Вашингтон ще обяви името на корумпиран българин от елита и ще забрани влизането му в САЩ, с изказването на президента. Виждате ли такава връзка и вие?
- Не. Американската посланичка говори за длъжностно лице, за което има данни за корупция. Нека видим кое е това лице, за да видим и на какво се базира една бъдеща забрана за влизане в САЩ, каквато много български граждани вече така или иначе имат. Колкото до президента – стремежът му да отклони темата от скандала със СРС-тата по проверката на КПКОНПИ и установените от тях намерения на Румен Радев и неговия екип да осуетят и бавят проверка на антикорупционната комисия срещу Десислава Радева, то той е прозаичен и жалък и няма нищо общо с международните отношения на България. За щастие, бих добавил.
- Казахте, че президентът води война с държавните институции. Защо според вас?
- И с правителството, и с парламента. И то от ден първи на своя мандат. Защо? Може би в отговора на този въпрос се крие отговорът на въпроса кой всъщност заведе Румен Радев за ръчичка при Корнелия Нинова и го назначи за кандидат на БСП с една номинация от кварталното клубче на Нинова, при положение че Мая Манолова имаше почти единодушна подкрепа в партията. Може би в отговора на този въпрос се крие отговорът на въпроса какви ще са ответните реакции на Кремъл заради поредните изгонени от България руски шпиони и
защо “копчето” на
Румен Радев беше
натиснато точно сега
– без да има някакви други особено важни събития в последните дни. Маските продължават да падат и това е прекрасно.
- Идат президентски и парламентарни избори - какво очаквате да се случи на тях?
- На парламентарните – нищо различно от двата избора през 2019-а година. Президентските ще са една много интересна тема, която в голяма степен ще зависи и от бъдещия отговор от страна на Конституционния съд до прокуратурата във връзка с обхвата на президентския имунитет. Очакват ни изключително интересни месеци, и то съвсем не заради днешното заядливо изявление.